Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Haverom vírust kapott a...

Haverom vírust kapott a gépén, megoldhato?

Figyelt kérdés

hali, szoval haverom letoltotte a filmora 9-et piratebye-rol (v mi a neve) és vírust kapott. avast nem érzékelt semmit. piratebye biztonsagos aztmondták. malwarebytest nem nyitotta meg. töltött le még képeket is. és ennyi. jah meg szintúgy piratebyerol jatekot. de én nem kaptam virust pedig ugyan azt toltottem le. sőt, jó sok játékot még.


a probléma a géppel: opera, chorme, brave betölt, de nem visz tovább. mert valami errort ír. feladatkezeloben bezártam egy furcsa nevu folyamatot, és ment rendesen 1 percig amikor kékhalált kapott (windowsos kékhalált)

OP: revios

Roblox tölt es kidob. (bár ez lehet játék hiba) de ha betolt akk kékhalált kap. megnéztem a biost, hátha a cpu hőfokkal van a baj, biosban 57fokos volt, emeltem a venti rpm-én de semmit nem változott a windowsos kékhálál dolog.


tudnátot segíteni? vannak rajta képek amik fontosak lennének neki.


jah és a beállitásokat nem nyitja meg. elkezd tölteni és kidob. ennyi volt.



#Malwarebytes #brave chorme
2023. jan. 5. 01:56
1 2 3 4
 1/37 anonim ***** válasza:
83%
A "haverod" saját magának köszönheti. Piratebay sosem számított a biztonságos oldalak közé. Revios-el pedig még az a maradék védelmet is kiiktattátok, ami a Windowsban van. Teljes újratelepítés kell.
2023. jan. 5. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 anonim ***** válasza:
62%
Legegyszerűbb új windowst rakni. Előtte vegyétek ki a merevlemezt, amin a fontos dolgok vannak és tegétek át egy másik gépbe, így le lehet menteni róla a dolgokat. De ha másik merevlemezre vagy ssd-re megy az új windows, akkor nem is feltétlenül kell előtte lementeni.
2023. jan. 5. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/37 A kérdező kommentje:
Átnéztem a gépét, voltak furcsa dolgok a fileok kozott, igg games cuccok, teli volt IGG-S Html-es cuccokal, meg volt .json fileok is, mindegy. kipucoltam. virusirtot lefuttattam és nem talált semmit. már minden faszán mukodik rajta, a baj hogy a roblox még nem indul el (de gondolom hiányzik valami támogatás, vagy csak szimplán szar), de legalább a többi része jó. előzőleg Trojai-t szedett össze, akkor újra kellett telepíteni. a revios meg a gép alacsony teljesitménye miatt van, enyémen is az van, és sose kapok be vírust.
2023. jan. 5. 04:44
 4/37 A kérdező kommentje:
köszi a segítséget ♥️♥️
2023. jan. 5. 04:44
 5/37 anonim ***** válasza:
57%
Fhú...
2023. jan. 5. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 anonim ***** válasza:

"piratebye"

Szerintem az PirateBay.


"piratebye biztonsagos aztmondták"

Azt is sokan mondták, hogy a Föld lapos.


"avast nem érzékelt semmit"

Habár szerintem Windows alatt az Avast a legmegbízhatóbb antivirus, nem minden ellen véd. Elsősorban vírusok, férgek, trójaiak, zsarolók, és hasonlók ellen tud nagyon hatékonyan védeni, és képes a futtatható fájlokban még a potenciális veszélyeket is kiszűrni. (Sőt, néha már kicsit túl alapos is.) De mondjuk azt, ha "haverod" önként telepít egy böngésző-bővítményt, ami lehet, hogy kellemetlenséget okoz, de technikailag nincs benne ártó kód, azt nem fogja megakadályozni.

(Nagy zárójeles megjegyzés: a kártevők elég nagy hányadát önként telepítik a felhasználók.)

(Még egy zárójel: ha már aktív a kártevő, akkor nagyon gyakran képes elrejtőzni az antivirusok elől.)


"jah meg szintúgy piratebyerol jatekot"

Azért halkan jegyezném meg: az illegális letöltésnek mindig vannak kockázatai.


"de én nem kaptam virust pedig ugyan azt toltottem le. sőt, jó sok játékot még."

Igen. Pontosan ugyanazokat. Mi sem természetesebb, mint hogy az ember részletes naplót küld a haverjainak a letöltéseiről, és minden felkeresett oldalról.


"a probléma a géppel: opera, chorme, brave betölt, de nem visz tovább. mert valami errort ír"

Egy jótanács, ha valamilyen informatikai jellegű problémára szeretnél választ kapni: van ám jelentősége annak, hogy mi az a "valami error", amit a gép kiír. Szóval ilyenkore tessék a hibaüzenetet legalább nagyjából felidézni (de célszerű ilyenkor felírni, vagy valamilyen módon rögzíteni), mert enélkül még egy jós sem fogja kitalálni, hogy a lehetséges párszáz hibaüzenet közül épp mit kaptál.


"feladatkezeloben bezártam egy furcsa nevu folyamatot"

Nem ártana tudni a folyamat nevét. ;-)


"és ment rendesen 1 percig amikor kékhalált kapott (windowsos kékhalált)"

A "kékhalál" szintén ad némi információt arról, hogy mi miatt következett be.


"OP: revios"

Gratulálok.

Most nem azért... én tökre megértek mindenkit, akinek ez-az nem tetszik a Windows 10-11-ben. De az ilyen össze-vissza mókolt rendszerek sok olyan problémát tudnak okozni, amik az alap rendszerre nem jellemzőek. Sokszor hoztak mát hozzám gépet olyan problémával, ami egy rendes, tiszta oprendszernél egyáltalán nem jelentkezett, az ilyen mókoltaknál meg igen.

Igazából két fő probléma van azzal, ha a Windowsba belenyúlnak. Mivel egy zárt rendszer, ezért nem lehetünk biztosak abban, hogy egy módosítás milyen esetleges nem kívánt mellékhatást vált ki. Másrészt: a legtöbb ilyen módosítás sem nyílt forrású (nem tudom, hogy a ReviOS-nél ez hogy van), és ebből kifolyólag semmi nem tudja garantálni, hogy nincs-e benne nem kívánatos kód.


"Roblox tölt es kidob. [...] emeltem a venti rpm-én de semmit nem változott a windowsos kékhálál dolog."

Találgatás helyett érdemes ilyenkor a BlueScreenView nevű programot lefuttatni. Az kiírja, hogy melyik folyamatban keletkezett olyan probléma, ami a kékhalált okozta. Ebből sem derül ki mindig, hogy mi a konkrét probléma, de azért 90%-ban rá lehet jönni. A maradék meg álalában hardverhiba.

[link]


"vannak rajta képek amik fontosak lennének neki."

Ha csak a játékok, meg a böngészők nem indulnak, attól még a képeket le lehet menteni.

Egyébként meg: tudom, a csapból is ez folyik, de: MINDIG legyen másolatunk arról, ami akár csak egy kicsit is fontos!! Egyszer egy kollegina hozta be a netbookját, hogy "semmit nem tud megnyitni". Egy zsarolóvírus lekódolt neki mindent. Félve rákérdeztem, hogy volt-e biztonsági másolata? De "természetesen" nem volt. Így gyakorlatilag 5 évnyi munkája ment a levesbe. Még szerencse, hogy egy durván laza alkat, és egy "hát akkor így jártam" mondattal elintézte, mert amúgy belegondolva: tényleg nehéz lehet átélni azt, amikor sok évnyi munkád megsemmisül.

De ahol dogloztam, ott a titkárság ugyanígy járt. Persze, sem normális antivirusra ("a Defender mindentől megvéd"), sem biztonságimentő rendszerre nem volt forrás, nem csak pénz, de még egy rohadt külső vinyó sem. Na mindegy. Ott ugyanez volt a helyzet. Én szóltam, a levelezésemmel is tudtam bizonyítani, hogy mennyit lobbiztam legalább egy külső vinyóért (ha profibb cuccra nem is telik), innentől mostam kezeimet.

Szóval: MINDIG legyen másolat arról, ami fontos.

De ha maguk a fájlok épek, akkor a vinyót/SSD-t kiszedve másik rendszerből simán le lehet azokat menteni. (Kivéve, ha le vannak kódolva. Ezért sem szeretem a már-már paranoiába átnyúló védelmeket, gondolok itt pl. Windows alatt a BitLocker, vagy az NTFS fájlrendszer-szintű titkosítása.


"Átnéztem a gépét, voltak furcsa dolgok a fileok kozott, igg games cuccok"

Mondjuk... ha már kalózkodtok, az IGG Games még minidg a megbízhatóbb oldalak közé tartozik, és talán még kicsivel legálisabb is, mint a jogvédett anyagok torrentezése. (Itt ugyanis nincs megosztás/visszatöltés.)


"teli volt IGG-S Html-es cuccokal, meg volt .json fileok is"

Mondjuk a HTML egy tök ártalmatlan dokumentumfájl, technikailag nyers szöveg, leggyakrabban weboldalakhoz szokták használni. Gyakran az egyes szoftverek rövid leírását, információit teszik közzé benne, mert egy általánosan elterjedt formátum, így gyakorlatilag minden platformon olvasható a Windowstól kezdve a Linuxon és BSD-ken át, a Haikun keresztül az Androidig. De ha nagyon elszánt vagy, még FreeDOS-on is...

A JSon meg egy adatformátum. Sok program ebben tárolja a beállításait.


"virusirtot lefuttattam és nem talált semmit."

Túl azon, hogy vannak, amik nagyon hatékonyan rejtőzködnek, a fő probléma az, hogy ha magát a kártevőt ki is irtod, a kárt, amit okozott a rendszerben lehet, hogy csak újratelepítéssel lehet orvosolni. (Vagy olyan mély rendszerismeretekkel, amik kb. csak az oprendszerfejlesztőknek vannak.)


"már minden faszán mukodik rajta, a baj hogy a roblox még nem indul el"

Eddig elindult?


"előzőleg Trojai-t szedett össze, akkor újra kellett telepíteni."

Ha az ember eszetlenül használja a gépét, akkor nem nehéz ilyesmiket összeszedni. Én 18 évig használtam Windowst - a 3.1-től kezdve egészen a 7-ig, időtartamot említve 1997-től 2015-ig -, de egyszer sem nyeltem be egyetlen vírust sem. Egyszer volt, hogy óvatlanságból egy böngésző-bővítményt telepítettem, amit nem kellett volna, de azt az Avast Böngészőtakarítóval 2 perc alatt kipucoltam. És nem volt baj a rendszereimmel. Érdekes módon a sokak által említett "pár hónap múlva elkezd folyamatosan lassulni" jelenséggel sem találkoztam soha. Miért? Mert vigyázok a rendszereimre. Windowst csak akkor telepítettem újra, ha háttértárat cseréltem. Igazából négy alapszabályt tartottam be mindig:

1. Csak tiszta, vagy alaposan ellenőrzött forrásból telepítek. Ez nem azt jelenti, hogy csak pénzes szoftvert telepítenék (hiszen pl. a LibreOffice is netről ingyen letölthető, de az legálisan, és a hivatalos oldalukról tölthető le), szóval vagy megbízható ingyenes szoftvereket használok, vagy ha kereskedelmieket, akkor azoknak mindenképp megbízható, lehetőleg hivatalos verzióit.

2. Nem kísérletezgetek össze-vissza. Ha mégis próbálgatnom kell valamit, aminek a kimenetele kétes, arra Virtualboxot használok.

3. Vigyázok a rendszeremre. Mióta létezik normális felhasználó-kezelés (az NT-széria óta, ami a gyakorlatban kb. azt jelenti, hogy a 200-től, vagy XP-től), azóta mindig korlátozott fiókot használok. A rendszergazda fiókot akkor használom, ha valamit telepíteni kell, vagy tényleg valami rendszerbeállítást módosítani kell. Rendszervisszaállítási pontokat is rendszeresen hoztam létre.

4. Megfelelően biztonságos környezetet alakítottam ki. Eleve a router tűzfalán csak az jöhet be, aminek feltétlenül indokolt. Nem nyitogatok portokat, ha valami miatt mégis kell, akkor soha nem a megszokott porton csinálom, ahol egyből botok százai támadnák. De mióta van OpenVPN szerverem, ha kívülről el kell érnem egy itthoni erőforrást, azzal teszem. (Saját VPN szerver, a DigitalOcean-nél fut, és 6 dolcsit perkálok havonta. Nem ilyen NordVPN szerű parasztvakítás, hanem olyan, ami tényleg VPN-ként működik. Bár tény, ennek a felállításához azért kellett munka és szakértelem.)

Az alapvető, hogy a gépnek is rendesen beállítom a tűzfalát. Erre általában a ZoneAlarmot használtam, még mindig jobban megbízok benne, mint a Windows beépített tűzfalában. Bár igaz, némi szakértelmet igényel. Mert hiába van fent, ha te zsigerből engedélyezel minden forgalmat...

És persze elengedhetetlen egy normális antivirus. Én nem fogok vallásháborút generálni, akinek tetszik a Defender, használja. Én az Avast, vagy a NOD mellett azért jobban biztonságban érzem magam.

Ezeket betartva egyszer sem kellett ilyesmi problémák miatt újratelepítenem a gépemet.


"a revios meg a gép alacsony teljesitménye miatt van"

Oké, én ezt értem. De mégis csak egy agyonturkált, kiherélt, megpiszkált rendszerről beszélünk.

Sajnos a Microsoft tudjuk, hogy milyen piacpolitikát folytat. (És hogy mennyire tojnak az optimalizációra.) De nem gondolom, hogy ez ésszerű megoldás lenne.

Vagy ruházz be akkor egy olyan gépre, amin rendesen megy a rendszer. Nem olcsó, tudom. De azért jópár évig működni fog. (Ameddig az MS ki nem ad egy újabb rendszert, aminek háromszorozzák a hardverigényét.)

Vagy pedig: nem kötelező Windowst használni. Nekem is tele lett a tököm velük, már a 7-nek is voltak zavaró rigolyái (főleg a kompatibilitás terén, mert azért használok/használtam olyan célszoftvereket, amik több évesek voltak, és rohadtul nem akartam azokat újraítni (a sajátokat), vagy újraírat, főleg, hogy nem is mindegyiknek aktív már a fejlesztője.) De a Win8? Azzal az idióta felületével? Nem nyerte el a tetszésemet. A 8.1 sem lett sokkal szimpatikusabb. A 10-nek a hülyeségeiből meg köszönöm, nem kértem. Nem fogok kisregényt írni, hogy mi nem tetszik benne, van bőven olyasmi. Szóval gondoltam, adok egy esélyt a Linuxnak. Már régebben - 2007 körül - is próbálkoztam vele, sok szimpatikus vonása volt, de azért még kicsit kiforratlannak tűnt. Na, ez '15-ben már teljesen más volt. Feltelepítettem, és azóta imádom. Pedig az akkori verzióknak is azért még hellyel-közzel voltak kisebb problémái, de az azóta eltelt 7 évben rohadt sokat fejlődtek. És hogy vannak szoftverek, amik nem futnak rajra? Igen. (Mint ahogy minden rendszeren...) De a többségüknek van Linux-verziója, amelyiknek nincs, az pedig általában futtatható Wine-nal, vagy létezik hasonló célú (lehet, hogy még jobb is) program Linuxra. És bizony játszani is szoktam. Steamen és GoG-on sok játéknak van Linuxos portja, aminek nincs, azok nagy része meg Wine-nal tökéletesen megy. Amihez meg komolyabb vas kell, azt eleve GeForce Now-on futtatom, annak meg tök mindegy, hogy milyen az oprendszerem. (Eleve te is azt mondtad, hogy gyenge a géped, szóval gyanítom, nem az Assassin's Creed Valhallát futtatod rajta. ;-))

És azóta nincs gondom. A gépemre a Win11 nem menne fel. A Linux Mint 21 hasít rajta. Van egy netbookom, amihez érzelmi szálak is fűznek. (Egy elhunyt kedves rokonomtól örököltem meg, nagyon gyengusz gép, de nem volt szívem megszabadulni tőle.) Tettem rá egy Lubuntut, és vésztartalék gépnek egész jó. Sőt, amikor 3 hétig a kórházban voltam, azt vittem magammal. Azzal tartottam a kapcsolatot a rokonokkal, azon néztem tévét, pedig mint mondtam, elég gyengécske masina.

Természetesen a választás a tiéd. Én csak arra akartam rávilágítani, hogy nem csak két lehetőséged van: az eredeti, meg a mókolt Windows. És nem is csak a Linux az egyetlen lehetséges "alternatíva". Egyik haverom most kezdett el ismerkedni a GhostBSD-vel. Az aztán hardver terén tényleg igénytelen. Mondjuk vannak eszközök, amiket azért nehezen ismer fel, a hálókártyával lehet istenesen szívni, de ha egyszer be van állítva, akkor nincs vele gond. Meg persze van Haiku, ReactOS, X64-es Android, bár ezek azért még tényleg kiforratlanok. De ismerek olyan Adnroid-fant, akinek az asztali gépén is az van.


"enyémen is az van, és sose kapok be vírust."

(Vagy nem tudsz róla.)

Ettől függetlenül továbbra sem tartom jó ötletnek gányolt rendszerek használatát.


Ami pedig a kalózöblöt, és egyéb fekete területeket illeti: ne legyünk már nevetségesek! Én nem fogom habzó szájjal elítélni azokat, akiknek nem mindenük legális. De amikor Steamen főleg így ünnepi leárazásokkor akár 90% kedvezményt is adhatnak egy-egy játékra (GoG-on ugyanez), és nem mellékesen: legálisan meglesz az adott játék (sőt, GoG-nál még a DRM-mentes telepítőjét is letöltheted, ami kvázi örökké a tiéd lesz), akkor tényleg kétes eredetű, crackelt dolgokkal kell vacakolni??

2023. jan. 5. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 anonim ***** válasza:
27%
ha vedelem nelkul szedtek le valamit legabb sandboxba nyissatok meg es minimum 1 fasza virusirto es a malwarebytes fusson mellette net nelkul nekem sincs fent az eredeti hulladek winfos 6os hiaba irja mennyire szar egy eleg eros gepen hozott plusz 5% atlag teljesitmenyt es nem kuldik amerikaba azt hogy mikor hol jart az egerem es tarsai piratebayrol meg max filmet esetleg olyan jatekot olyas valakitol akin latszik hogy megbizhato en meg ajanlom a steamunlocked.net et onnan meg nem szedtem ossze virust
2023. jan. 5. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim ***** válasza:
100%
Mentsétek le a képeket és formázzátok újra a háttértárat, majd mehet fel újra a windows
2023. jan. 5. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 A kérdező kommentje:

6os

már megoldodott a probléma.

2 éve használok RevisionOS-t malwarebytes mellet. 2 év alatt 1 vírust sem kaptam be (pedig soksok játékot leszedtem már microbit.eu-rol, és steamunlockedrol is, PirateBay-ről 3-at). lehet hogy van rajta, de ha nem lopja le az adataim, ha nem lassítja a gépet, ha nem viselkedik furcsán, ha a feladatkezeloben nem látok semmi gyanus dolgot, ami mondjuk sokat fogyasztana valamibol, akkor tőlem lehet a gépen, engem nem zavar. A haverom szokott mostanában sok vírust kapni. és igen, eddig elindult neki a roblox, de ahogy mondtam ez már megoldodott. és igen, ugyan azt a játékot szedtük le, mivel közösen szerettünk volna játszani, ő virust kapott, én nem. köszi a segítséget.

2023. jan. 5. 14:21
 10/37 anonim ***** válasza:
73%
Na, Revision, és én már azt hittem, hogy ennél hülyébbnek nem nézhetünk... :D
2023. jan. 5. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!