Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » A Linux rendszer mennyire...

A Linux rendszer mennyire biztonságos egy Windows-hoz képest? A Xubuntu.

Figyelt kérdés

2023. ápr. 16. 16:23
1 2 3 4 5 6 7
 11/70 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem jó ötlet a Steamből kiindulni, az emberek jellemzően Windows alatt játszanak, sokszor még azok is, akik egyébként Linuxot használnak. Nekem pl. két Linuxos gépem van itthon, és egy a munkahelyen, egyiken sincs fent a Steam.

MacOS-ből is sokkal-sokkal kisebb számot mutat (1.41%), mint más statisztikák, ahol jellemzően 10% és 15% körül szerepel a Mac.

2023. ápr. 16. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/70 A kérdező kommentje:

"Ne felejtsük el, hogy mi azért vagyunk ebben a kategóriában mert valamilyen szinten érdekel a számítástechnika."

Általában kik használják a Linuxot? Például Ti mire vagy miért használjátok?

2023. ápr. 16. 19:56
 13/70 anonim ***** válasza:
100%
Én azert hasznalom mert megszoktam a parancsokat amiket be kell írni és kényelmes a Shell
2023. ápr. 16. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/70 anonim ***** válasza:
100%
Én kizárólag otthoni játékszerver futtatásra használom egy külön asztali PC-n. Minden másra van egy másik Windows-os PC-m.
2023. ápr. 16. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/70 anonim ***** válasza:
100%

7

1000-nek a 2%-ka az nem 1, hanem 20. 100-ből 2 használja

12

Sokkal kényelmesebb rajta fejleszteni (számomra), akkor frissítek, amikor én akarok (nincs olyan, hogy leállítás és frissítés), gyoesabb és biztonságosabb alkalmazásokat telepíteni rá, agyon módosíthatom a rendszert (amivel persze saját lábon is tudom magam lőni), stb.

2023. ápr. 16. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/70 anonim ***** válasza:
56%
Én megvárom amíg eljön a desktop linux éve. Amint a linux elterjedtsége a mostani 3% ról 51% ra ugrik váltani fogok rá.
2023. ápr. 16. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/70 anonim ***** válasza:
84%

"Általában kik használják a Linuxot?"


Általában azok, akik megunták a Windows hülyeségeit, és úgy találták, hogy a Linux is megfelel nekik, és hajlandók voltak időt/energiát beletenni abba, hogy megismerjék a Linuxot.


"Például Ti mire vagy miért használjátok?"


Nálam 2016 január óta elsődleges rendszer a Linux, néha-néha volt Windows-om egy ideig virtuális gépen, de pár éve már az sincs, egyáltalán nincs Windows-om itthon.

A Linuxot egyrészt olyan alap dolgokra használom, mint böngészés, filmnézés, levelezés, dokumentumszerkesztés... másrészt weboldalakat is készítek, programokat is írok (Androidra és Linuxra), illetve olyan programokat használok, amikről átlag földi halandó ritkán hall (Ansible, Docker, Jenkins, Kubernetes...). Játszani nagyon ritkán szoktam, néha a gyerekekkel összeülünk és akkor LAN party van.

2023. ápr. 16. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/70 anonim ***** válasza:
100%
#10: A Steam kimutatása a Steamet használókra vonatkozik. Steamet jellemzően azok használnak, akik játszanak, azok közül sem mindenki. A gamerek között pedig jellemzően nagyobb mértékű a Windowst használók aránya.
2023. ápr. 17. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/70 anonim válasza:
100%

"Például Ti mire vagy miért használjátok?"


Inkább azt mondom, mire nem: játékra. Bár lehet Linuxon is játszani, de a jellemzően Windowsra írt játékok nem mindig futnak olyan egyszerűen linuxon, így egyszerűbb arra megtartanom egy windowst. Bármi másra ott a Linux.

Igazából pont így jött el a váltás nálam bő három éve: rájöttem, hogy nincs szükségem windowsra. Egyrészt hajtott a kalandvágy is, másrészt egyre több random probléma jött elő windowsnál.

Jelenleg ha pár hetente egyszer játszanék és ezért windowst indítok, mindig próbálok pozitívan hozzáállni, de kiidegel már az elején. Indokolatlanul sokáig indul (dual boot mellett quick boot nem játszik), még el sem indítottam semmit, de már pörög a ventilátor, el van foglalva a fele ram, és mindig van valami, ami a cpu-t pörgeti, hol antivírus, hol a frissítések keresése tart egy óráig, hol csak úgy nekiáll indexelni a fájlokat a keresőszolgáltatás.


A biztonságról pedig annyit, hogy windowson antivírus mellett is sikerült már vírust benyelni, frissen tartott Linuxon viszont szinte esélytelen. Ha esetleg kétes oldalakat látogatsz, utóbbival ott sem kell félni.

2023. ápr. 17. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/70 anonim ***** válasza:
100%

A biztonság kérdése több szempontból is értelmezhető.

- A rendszer felépítéséből adódóan sokkal nehezebben fertőzhető meg, és ha mégis megtörténik, sokkal könnyebben lehet azt eltávolítani. Windowson tucatnyi trükk van, amivel a kártékony szoftver be tudja fészkelni magát a rendszerbe. Linuxon - főleg, ha rendes felhasználóként fut - ez jóval nehezebb. Windowson ha mondjuk valami beleette magát egy rendszerfájlba, sokkal nehezebb onnan azt kigyomlálni.

- Alapjaiban más koncepcióra épül a két rendszer. Windowsnál még mind a mai napig divat rendszergazdaként futtatni olyan programokat, amiknek aztán baromira semmi szüksége arra. Linuxon ez alapból ellenjavallt viselkedés. Ebből adódóan Windowsnál sokkal könnyebb a rendszer egészében kárt tenni.

- Hiba esetén a Linuxot sokkal könnyebb helyrepofozni. Igaz, ez nem a klasszikus értelemben vett biztonság témaköre, de valamilyen szinten mégis kapcsolódik hozzá. Windowson azért lehet szívni, ha valami probléma van, általában olyankor egyetlen opció az újratelepítés.


"Általában kik használják a Linuxot?"

Erre nem lehet egzakt választ adni. Persze, statisztikailag azért el lehet mondani, hogy az informatikusok között jóval nagyobb ez az arány, mint a hardcore gamerek között, de ez csak laza statisztikai összefüggés. Bárki használhatja, akinek valami okból ez jobban tetszik, vagy praktikusabb, mint a Windows. (Azt se felejtsük el, hogy Windowst sokan nem azért használnak, mert tényleg az jobban tetszene nekik, hanem mert nem is tudnak róla, hogy van más lehetőség.)

Én például informatikus vagyok, de a család, és ismerősök között vannak pedagógusok, gyógyszerész, boltos, titkárnő, és gyári munkás is, aki Linuxot használ.


"Például Ti mire vagy miért használjátok?"

Gyakorlatilag "mindenre". Levelezés, böngészés, beleértve minden böngészőből használható szolgáltatást: Netflix, online tévé (Mindig TV Go), Geforce Now, stb; játék, programozás, dokumentumszerkesztés, stb.

Emellett van egy VPS szerverem, azon fut pár weboldal, egy FTP szerver, meg egy mail szerver.

De pedagógus édesanyám például böngészésre, filmnézésre, zenehallgatásra, és a munkájához szükséges dolgokra használja. Nagybácsim meg a retró játékai futtatására. Nem is sima PC-t használ, hanem egy Raspberry 400-ast.

2023. ápr. 17. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!