Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » A VPN tényleg hasznos?

A VPN tényleg hasznos?

Figyelt kérdés
Szeretnék vpn szolgáltatást venni, mert sokan azt mondják, hogy ezzel meglehet védeni az adatainkat, és hogy a mai világban már nagy szükség van rá. Ez tényleg igaz, vagy vpn nélkül is megtudom védeni az adataimat? Infó tanárom is mindig kihangsúlyozza hogy használjunk vpn-t. Több tartalom gyártó is mondja hogy használjunk vpnt.Igen láttam hogy sokan megkérdezték már, de nem igazán tudom. Ti mit gondoltok?

dec. 20. 18:53
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
78%

"sokan azt mondják, hogy ezzel meglehet védeni az adatainkat"


Baromság, a VPN-nek a világon semmi köze az olyan jellegű adatvédelemhez, amire egy átlagembernek szüksége van.

VPN legfeljebb akkor lehet hasznos, ha te magad üzemeltetsz otthon szervert, és nem szeretnéd, hogy a szervered a nyílt neten figyeljen. Ekkor be lehet tenni elé egy VPN-t, és akkor te először a VPN-re kapcsolódsz, aztán onnan a szerveredre, ez egy plusz védelmi faktor. De más esetben nincs értelme.

dec. 20. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
67%
Sokan azt mondták nekem hogy ugorjak a kútba. Így most keresek egyet... 🤣🤣🤣
dec. 20. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
57%

A VPN szolgáltatás akkor hasznos, ha:

- olyan tartalomhoz akarsz hozzáférni, amit a tartalomszolgáltató csak bizonyos országokban tesz elérhetővé - a VPN-szerverrel ugyanis elfedhető az Internet-szolgáltatódtól kapott, az Internet irányából látható, úgynevezett publikus IP-címed

- olyan helyről éred el az Internetet - Internet-kávézó, publikus wifi-hotspot, reptér, hotel, könyvtár - ahol megvan az esélye hogy lehallgatják/eltérítik a forgalmadat - a VPN-szerver és közted ugyanis titkosított csatornán folyik a forgalom


Viszont:

- a VPN-szolgáltatás nem biztonsági szoftver, nem véd meg a külső támadásoktól

- a VPN-szolgáltatás nem kártevőkereső, nem véd meg a vírusoktól

- a VPN-szolgáltatás nem anonimizál, a böngésző ugyanúgy elküldi a böngésző-ujjlenyomatokat és nem szűri a te általad közzétett dolgokat, nem gondolkozik helyetted

- a VPN-szolgáltatás nem "tartja a hátát", ha valami bűncselekményt követnél el, akkor együtt kell működniük a hatóságokkal

dec. 20. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
80%

A VPN eladás marketing része azzal riogatni, hogy nélküle veszélyben vagy a neten. A valóságban nem leszel tőle védettebb semmivel, és ilyen célból felesleges fizetni és futtatni.

A kártevők és adathalászat ellen egy értelmes felhasználó kell, aki tudja mire ne kattintson, és képes felismerni ha át akarják verni. És legyen védelmi szoftver vírusirtóval/internet security-vel, a VPN nem az.

dec. 20. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Akkor azt mondjátok hogy felesleges megvenni mi?

Én tényleg komolyan kérdeztem még ha nem is úgy tűnt. Tényleg sokan mondják hogy miylen jó.

#2. Te meg nyugodtan keress egy kutat :)

dec. 20. 22:37
 6/15 anonim ***** válasza:
#5: A #3-as hozzászólásomban felsoroltam két esetet, mikor érdemes használni ilyen szolgáltatást (és nem csak pénzért van ilyesmi - példának okáért ott a ProtonVPN).
dec. 20. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

#5 mert nyílván ez a marketing dolga, a legtöbb embernek pedig nulla hálózati ismerete van és el se tudná neked mondani, hogy mi is az a vpn konkrétan. Ez alól pedig az IT-s rokonod sem kivétel, mert programozók hiába tanulták egyetemen, a legtöbb nem foglalkozik hálózatokkal és nem nagyon ért hozzá.


Hiába használ egy mai ember rengeteg technológiát, egyszerűen a legtöbben nem értenek hozzá és vicces tény (több kutatás is készült erről), hogy a fiatalabb generáció sokkal rosszabb ebben. Nyílván tudnak szoftvereket kezelni és a nagyinak ők zseninek tűnnek, de valójában semmihez se értenek, mert végtelenül lebútítt operációs rendszerek vannak manapság amiknek az a célja, hogy a leghülyébb is tudjon használni könnyen (ezzel pedig nincsen semmi baj, nyílván ilyen egy jó op rendszer, csak ebből eredően az emberek egyre kevésbé értenek a gépekhez).


De nem kell nekem meg másnak se hinned, millió forrást találsz a neten. Én azt tudom tanácsolni, hogy mérd fel a threat profile-od, ezek után vedd számításba, hogy mely dolgok érdekelnek ebből téged ténylegesen és ezek után olvass utána a VPN működésének és hogy mi elől tud megvédeni.



Jah amúgy fun fact a végére, hogy pl egy ismert VPN nem feltétlen fog segíteni neked amcsi netflixet nézni, mert a streaming szolgáltatók tudják, hogy ezek a VPN-ek honnan futnak:) (ennél technikaibb a történet, de érted a lényeget)

dec. 21. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Biztonsági szempontból annyi haszna van, hogy pl. a Google és a Facebook nem a valódi IP-címedet látja. Ha be vagy jelentkezve, akkor ugyanúgy látják, hogy ki vagy, milyen weboldalakat nyitsz meg, mikre keresel rá, de azt nem, hogy hol tartózkodsz éppen.
dec. 21. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

"hogy pl. a Google és a Facebook nem a valódi IP-címedet látja. "

Viszont a böngésző-ujjlenyomatodat - amit a VPN-szolgáltatás nem szűr - látják - az már valamelyest elég a profilozáshoz.


"Ha be vagy jelentkezve,"

Nem kell hozzá még bejelentkezve sem lenni.

A weboldalba épített beépülőik és a nyomkövető sütik révén - amelyek ellen a VPN nem nyújt védelmet - tudnak követni.


"de azt nem, hogy hol tartózkodsz éppen."

Mobil esetén ott a GPS.

Böngészőkben ott a Geolocation API.

Árulkodóak a böngésző által küldött Accept-Language fejlécek vagy a Javascript navigator.language tulajdonsága is.

dec. 21. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
92%

"Infó tanárom is mindig kihangsúlyozza hogy használjunk vpn-t."

Egykori infótanárként (jelenleg rendszergazda vagyok) nekem ég a bőr a képemről, amiért egyesek, akiknek pont a józan gondolkodás és a tudás terjesztése lenne a feladatuk, képesek ekkora marhaságokat terjeszteni.


De akkor nézzük csak meg, hogy mi is az a VPN, és hogyan működik! (Igyekszem nem túl hosszan magyarázni.)

A VPN, vagyis virtuális magánhálózat egy olyan technika, amivel fizikailag távoli eszközöket egy virtuális LAN-ba lehet szervezni. Onnantól pedig úgy tudod kezelni az azonos VPN-be szervezett gépeket, mintha azok fizikailag egy közös helyi hálózatba lennének kötve. Klasszikus alkalmazási területe, amikor otthonról kell elérni távoli, pl. munkahelyi erőforrásokat. Vagy pl. ha van olyan játék, amivel LAN-on keresztül lehet multiplayerezni, de a "nyílt interneten" nem (régebbi játékoknál ez gyakori volt), arra is megoldás, hogy egy VPN-be szervezzük a gépeinket, és virtuális LAN-on keresztül játszunk. (Az egykori Tunngle is ezen alapult.)

Ezek mellett pedig van a VPN-nek egy "mellékhatása", és ez az, amire most óriási piac épül: ez pedig az, hogy ha egy VPN szerveren keresztül kapcsolódsz az internetre, akkor a célállomás felől csak a VPN szerver látszik forrásként, ergo ezzel ki lehet kerülni az IP-alapú korlátozásokat. Ez egyébként nem újdonság, jó ideje léteznek úgynevezett proxyk, amiknek pont ez a feladata. (Szokták mondani, hogy a VPN azért jobb, mert ott titkosítva van az adatfolyam, de igazából amikor már minden titkosítva, HTTPS-en keresztül megy, ez már elég súlytalan érv.)

Szóval ennyi a lényeg: csinálnak egy lebutított VPN-t, amiben a technika egyik "mellékhatását" használják ki, csinálnak valami hangzatos, az ember félelmeire ható marketingmaszlagot, és jó pénzért eladják, jellemzően azoknak, akik nem ismerik a technika lényegét, és elhiszik, hogy erre nekik mennyire szükségük van.


"sokan azt mondják, hogy ezzel meglehet védeni az adatainkat"

A valóság pedig az, hogy ennek semmi köze az adatbiztonsághoz. (Sőt, ha nagyon kekeckedni akarnék, némileg még csökkenti is a rendszer biztonságát, tekintve, hogy maga a VPN szerver is rejthet sebezhetőségeket.) Ez nem fogja meggátolni azt, hogy te kártékony szoftvereket tölts le; nem fog megvédeni az internetes átverésektől; és nem fogja védetté tenni a számítógépedet a támadások ellen.


"Több tartalom gyártó is mondja hogy használjunk vpnt."

Persze. Azok, akiket valamelyik VPN-szolgáltató támogat. Azért mondják, mert pénzt kapnak érte cserébe.


"Akkor azt mondjátok hogy felesleges megvenni mi?"

Igen.

Ha nem célod az IP-alapú (mondjuk földrajzi) korlátozásokat kijátszani, akkor semmi szükséged nincs rá.

Ráadásul potenciálisan lassabb is lesz az adatátvitel. Nem mindegy, hogy valamit közvetlenül érsz-e el, vagy netán közbe van még iktatva egy többezer km-re levő VPN-szerver.

Emellett készülj fel, hogy lesznek szolgáltatások, amik gyanús belépési kísérletnek fogják a felkeresésüket értelmezni, így pl. ne lepődj meg, ha a Google naponta inzultál majd azzal, hogy jelölgesd be a jelzőlámpákat, meg a tűzcsapokat. ;-)


"Én tényleg komolyan kérdeztem még ha nem is úgy tűnt."

Mi meg komolyan válaszoltunk, még ha nem is minden válasz tűnt annak.


"Tényleg sokan mondják hogy miylen jó."

Igen? Kik? És miben mutatkozik meg az náluk, hogy ez olyan szuperjó?


Egyébként meg értelmetlen ez az egész kérdés. Te azért tetted fel, mert megerősítést vártál, és nem választ. Láthatóan zéróhoz közeli hálózati tudással, mindössze pár reklámra alapozva kritizálod azokat, akik ésszerű és hiteles válaszokat adnak. Te nem választ vársz, hanem azt, hogy legyen valaki, aki megerősít benne, hogy "igen, neked aztán kötelező VPN-re előfizetned, létszükséglet, hogy legyen, és ezzel minden problémád meg is van oldva". Csak mivel ez nincs így, ezért egy hozzáértő sem fog ebben téged megerősíteni. De szíved joga arra elszórni a pénzedet, amire szeretnéd. Ha te ettől jobban alszol, akkor fizess rá elő! Nekem ettől sem jobb, sem rosszabb nem lesz az életem.

De azért ha biztonságot akarsz, akkor gondoskodj a biztonsági mentésről. Érdekes, hogy ezt a legtöbben mellőzni szokták, aztán amikor elveszítik az adataikat, vagy csak milliós összegért sikerül helyreállíttatni azokat, akkor már késő agyalni rajta, hogy VPN helyett lehet, hogy valami backup-megoldás hasznosabb lett volna.

dec. 21. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!