Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Miért használunk digitális...

SIDLER22 kérdése:

Miért használunk digitális aláírásokat szimplán csal ellenőrzőösszegek helyett?

Figyelt kérdés

Egy ellenőrzőösszeg lényege röviden, hogy az adott fájl változatlanságát igazolja egy "letömörített" párszor 10 karakteres formában.

Ezen túl az aláírás mit biztosít amiért érdemes használni?

Tegyük fel, hogy átküldök egy dokumentumot valakinek E-mailben és vannak köztük kis gonosz trollok akik módosítani akarják a fájlt vagy csak simán átviteli hiba miatt (ami kb sose történik meg) nem azt a fájlt kapja amit szerettem volna küldeni neki.

Ez esetben ha készítek neki egy ellenőrzőösszeget azt a módosítás során szintén tudják módosítani és ezzel értelmét is veszítette a checksum (kivéve persze ha más forráson küldöm azt át neki).

Ennél mivel tud többet a digitális aláírás?

Privát kulccsal generálok a fájlból egy publikus kulcsot ami az ellenőrzésnél igazolja, hogy valóban az én privát kulcsommal lett generálva a fájl.

De ezt honnan tudja a fogadó fél? Honnan lehet benne biztos, hogy az ÉN privát kulcsommal lett generálva a fájl és a publikus kulcs ha a módosító troll szintén létrehozhat egy random privát kulcsot és generálhat hozzá egy publikus kulcsot az új módosított fájlhoz.

A privát kulcsot meg nem oszthatom meg. Ha meg mégis megtenném akkor kb ugyanott tartunk mintha egy SHA-256 checksumot küldenék neki.

Szóval értem én, hogy eredetiséget ellenőriz meg ilyen egyéb okosságok... de bárhogy nézem, ezt ugyanúgy felül lehet írni mint egy sima ellenőrzőösszeget.



#algoritmus #digitális aláírás #checksum #ellenőrzőösszeg #openssl
febr. 29. 09:06
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Az, hogy igazolható azzal, hogy Ki állította elő a fájlt. Ugyanis a jelenleg használt módszereknél (amíg nem talál ki valaki jó törési módszert) reális idő alatt (reális költséggel) egy nyilvános kulcsból nem lehet meghatározni az azt létrehozó titkos (rpivát) kulcsot. Ha te biztonságos úton biztosítod, hogy a nyilvános kulcsod hozzád köthető legyen (pl.felteszed a honlapodra) onnan vissza ellenőrizhető. Illetve erre szolgálnak az ún. tanúsítvány szolgáltatók aki (harmadik félként) kiállít egy (elektronikus) tanúsítványt (és ezt közzé teszik a megfelelő rendszereken), hogy X Y személy aki megfelelően (pl. személyi azonosításra alkalmas hivatalos okmánnyal) igazolta, hogy az adott nyilvános kulcs hozzá tartozik így vissza kereshető, hogy az adott nyilvános kulcs kié. Illetve maga a tanusítvány (hogy ne kelljen keresgélni) elküldésre kerül az aláírt dokumentummal, így a fogadó félnek csak a tanusítvány "hitelességét" kell tudni ellenőrizni (ez is egy elektronikusan aláírt dolog) aminek az ellenőrzése már nem annyira bonyolult.


Nyilván van egy lista a tanúsítvány kibocsájtóknál, a "visszavont" tanúsítványokról ha pl. kompromitálódik a titkos (privát) kulcsod. Illetve maga a kiállított tanúsítvány is lejár (de a hisztorika megvan, ha évekkel később kell ellenőrizni, hogy az adott pillanatban az egy valid tanúsítvány volt, és így valid volt az aláírás). Ezért mindenféle időbélyeget is bele raknak.


Az, hogy milyen dokumentum milyen felhasználás esetén milyen szintű tanúsítványt kell használni azt már a különböző jogszabályok, annak hiányában (mert pl. nem tér rá ki) a felek megállapodása szükséges.

febr. 29. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
79%

Ez nem pontosan így működik, ahogy leírtad. Az alapötlet az, hogy ha van egy privát meg egy publikus kulcsod, akkor a privát kulccsal el tudsz titkosítani dolgokat úgy, hogy csak a publikus kulcs ismeretében lehet azt kinyitni. Ha egy másik privát kulcs titkosítja el ugyanazt, akkor ez csak az ahhoz a kulcshoz tartozó publikus kulccsal nyitható.


Egy digitális aláírás valójában nem több, mint egy egyszerű ellenőrzőösszeg, azonban ez az ellenőrzőösszeg el van titkosítva a privát kulccsal. Amikor a fogadó fél megkapja a dokumentumot, a publikus kulcsoddal kinyitja az ellenőrzőösszeget, és emellett generál egy ugyanolyan ellenőrzőösszeget a dokumentumra magánál. Ha a kettő egyezik, akkor jó, ha nem egyezik, akkor valaki megpiszkálta a doksit.

Mivel "út közben" nem tudják az általad titkosított ellenőrzőösszeget kicserélni (hiszen a privát kulcsod nincs náluk), így nem megoldható az a fajta machináció, ami egy sima szöveges ellenőrzőösszeg esetén működik. Persze leszedhetik az egész aláírást a doksiról, és rátehetik a sajátjukat, de akkor meg látszani fog, hogy ezt a doksit nem az írta alá, akiben megbízik a fogadó, hanem akárki más.


Az egész azon áll vagy bukik, hogy a publikus kulcsod már ott van a fogadó félnél, és tudja, hogy az a kulcs a tied, tehát ami tőled jött, azt azzal a publikus kulccsal kell kinyitni. Ha az nyitja, jó, ha nem nyitja, akkor azt nem te küldted (vagy sérült az aláírás).

Itt jönnek képbe a hitelesítésszolgáltatók. Amikor egy aláíró tanúsítványt kérsz, akkor kapsz egy privát kulcsot, valamint egy publikus kulcsot, ami alá van írva a tanúsítványkiadó privát kulcsával (ez a publikus kulcs a tanúsítvány, ami amellett, hogy publikus kulcs, visz némi bónusz információt, például azt, hogy ez konkrétan kinek a publikus kulcsa).

Innentől kezdve a digitálisan aláírt dokumentumok tudják azonosítani magukat, mivel a tanúsítványkiadó publikus kulcsát tipikusan eleve ismeri minden program. Tehát amikor digitálisan aláírt doksit küldesz, akkor valójában nem csak az aláírt ellenőrzőösszeget küldöd el, hanem a tanúsítványt is, ami egyben a publikus kulcs. Ezt a fogadó fél leellenőrzi, hogy megbízható szolgáltató írta-e alá, és ha igen, akkor elfogadja a benne foglalt adatokat. Így lehet látni, hogy ki írta alá az adott doksit, és hogy volt-e módosítva a doksi az aláírás óta.

febr. 29. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Maga a digitális aláírás is csak egy ellenőrzőösszeg, de nem csak a dokumentum tartalma van belehashelve, hanem a létrehozó adatai is.
febr. 29. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!