Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Létezik (jelenleg még) feltörh...

Létezik (jelenleg még) feltörhetetlen titkosítás?

Figyelt kérdés
2016. dec. 7. 19:20
 1/4 anonim ***** válasza:
25%

Nem, mert akkor nem titkosításnak hívnák, hanem megsemmisítésnek.

Egyéb fogalmi útmutatóért tudom ajánlani valamelyik online lexikont.

2016. dec. 7. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Shai-Hulud ***** válasza:

"Nem, mert akkor nem titkosításnak hívnák, hanem megsemmisítésnek."

Ha megoldhatatlan lenne, akkor lehetne esetleg megsemmisítésnek hívni.

Nagyon nagy különbség van a feltörhetetlenség, és a megoldhatatlanság között.


A nyílt információt egy rejtjelkulccsal titkosítva kapjuk a kódolt információt, majd ezt szintén egy megfelelő kulccsal megoldva visszakapjuk az eredeti nyíltat. (Ha ez nem sikerül, akkor vagy elszúrtunk valamit, vagy nem jó kulcsot használtunk.)


A feltörésnél azt kíséreljük meg, hogy a megoldó kulcs ismerete nélkül a kódolt információból valamilyen módon kinyerjük a nyílt információt - vagy jobb esetben magát a megoldó kulcsot.


----


A rejtjelzés és a visszafejtés folyamata egy-egy meghatározott matematikai transzformációt jelent. A transzformáció során a nyílt szöveget a kulcs segítségével transzformáljuk kódolt szöveggé. Ez a matematikai eljárás kellő mennyiségű nyílt-kódolt adathalmaz esetén elvileg minden esetben meghatározható, vagyis a titkosítás elvben törhető.


A kérdés az, hogy mekkora munka (pénz, energia, idő, szám.tech.kapacitás, stb.) kell a sikeres töréshez?

A gyakorlatban azokat a titkosítási eljárásokat nevezzük "feltörhetetlennek", amelyeknél a feltöréshez szükséges erőforrások értéke nagyobb, mint a feltöréssel nyerhető haszon. (Ez nem csak pénzbeli értéket jelent, hanem például elavulást is: semmi értelme feltörni egy olyan kódolt információt, amely hamarabb aktualitását veszti, mint hogy sikerrel lehetne törni.)


A gyakorlatban tehát vannak "feltörhetetlen" titkosítások, de ez nem azt jelenti, hogy maga a titkosítási eljárás feltörhetetlen, csak azt, hogy a rejtjelző eljárás megfelelő használata esetén a feltörésre igen alacsony az esély.


Pedro

2016. dec. 7. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Lajos54 ***** válasza:
48%
Valójában nincs olyan zár, amelyikhez ne lenne beleillő kulcs.
2016. dec. 8. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha a feltörhetetlenséget a hétköznapi formájában értjük, akkor van egy "jó hírem":

VAN feltörhetetlen titkosítás. Méghozzá BŐSÉGESEN!

Még matematikusnak se kell nagyon lenned. Elég, ha már középszerű érdeklődő/hobbista vagy, normális szemléletmóddal és logikával. 10-20 éve már nagyon sok mindent kitapostak.

Tényszerűen pedig már vagy 200 éve létezik a feltörhetetlen titkosítás fogalma.

Más kérdés, hogy a régebbi és egyszerűbb technológiáknak vannak hátulütői, ami miatt ~bizonyos esetekben~ nem túl praktikusak.

De aki teljesen tudatában van, hogy feltörhetetlen titkosítást >AKAR< használni, annak van hova s mihez nyúlnia bőségesen.


De ne kerülgessük a forró kását:

Az emberek között megy a mesterkélt duma, hogy hú, a feltörhetetlen titkosítás... az bizony kemény dolog, meg úgyismajd mindent feltörnek, meg jönnek a kvantumszámítógépek..... blablabla.

De a dolog mögött valójában az húzódik meg, hogy az ember tudat alatt azt akarja, hogy mindig maradjon valami kiskapu, a feltörhetetlen titkosítás meg mindig legyen egy hajszál híjján elérhetetlen.

Ugyanis az emberben genetikailag benne van a vágy arra, hogy érdekes, izgalmas legyen az élete. Az meg persze, hogy "túl száraz" lenne, ha a feltörhetetlen titkosítás egy szimplán megoldott téma lenne, egy teljesen átlagos technológiai téma. Így érdektelenné válna, nem lenne miről pletykálni, miről "álmodozni".....


Az egyszerű ember mindig sci-fi-t akar az életébe, ha kell, ha nem... És addig köti az ebet a karóhoz, amíg így-vagy-úgy, akármilyen igénytelenül és tudománytalanul, de "eléri" ezt.


Ezért jön mindig ez a totál tudománytalan, városi legenda, hogy "nincs feltörhetetlen titkosítás".... A PACI F.....ÁT! Akkora hatalmas KACSA ez, hogy csak na.


A Google-t se fogja soha egy elborult hacker se feltörni a büdös életbe se.

Ott pl. valahogy meg tudják emberelni magukat az illetők, és VALÓBAN nem akarják, hogy bárki is feltörje akár a G-Mail levelező fiókokat, vagy bármi mást.


Máshol meg valójában tudat alatt dicsnek tartják, ha feltörik a titkosításukat, mert azal van hírük, tudnak "dicsekedni" vele, hogy "az Ő komoly rendszerüket már bizony támadják a hackerek"... lényegében jelentőséget ad az a titkosított dolognak, ha azt már megtörték, hisz kézenfekvőnek adódik a gondolat, hogy ami érdekel másokat annyira, hogy "hackerkedjenek" - amely kifejezés a társadalom számára ismét csak "hangzatos" tartalmakkal van megruházva -, az biztos jelentőségteljes.


Tudat alatt ez van az emberben... ;)

2017. jan. 5. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!