Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Létezik olyan operációs...

Létezik olyan operációs rendszer, ami nem gyűjt adatokat a felhasználókról?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, hogy a win10 "kémkedik" a felhasználó után, mert adatokat gyűjt. A kérdés tehát adott: van-e olyan op. rendszer, ami nem kémkedik a user után?

2020. nov. 23. 14:01
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A DOS 5.5
2020. nov. 23. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 tabaki ***** válasza:
70%
Van hát. Nem lehet, hogy kissé már át van mosva az agyad, és ezért hiszed, hogy a kémkedés a természetes alaphelyzet?
2020. nov. 23. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
#2 Ha egy operációs rendszer adatokat gyűjt a felhasználójáról, akkor azt te minek neveznéd?
2020. nov. 23. 14:27
 4/7 anonim ***** válasza:
68%

A legtöbb Linux disztró ilyen.


(Nem értetted meg tabaki kérdését.)

2020. nov. 23. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Szerintem megértettem a kérdést, a Microsoft hivatalos magyarázata az, hogy pusztán a felhasználói élményt szeretnék növelni. Ezt innen vettem: [link]


Elnézést, de én ezt nem veszem be.

2020. nov. 23. 14:32
 6/7 anonim ***** válasza:
59%

Temérdek ilyen operációs rendszer van, és nem csak az MS-DOS, meg a Commodore BASIC tartozik ide. ;)

Az, hogy a legtöbb embernek a látótere a Microsoft termékpalettájánál véget ér, az egy másik kérdés, és egyben a MS kétséget kizáróan hatékony, de annál károsabb marketingstratégiákának az eredménye.

A legtöbb Linux és BSD nem fog utánad szaglászni. Sőt, ezért még pénzt sem kérnek. Pl. Linux Mint. Nyugodtan lekövetheted Wiresharkkal, egy csomag sem fog a megkérdezésed nélkül az adataiddal meglógni. Vagy pl. ott van a FreeBSD, amit gyakran csak a legbiztonságosabb operációs rendszerként szoktak emlegetni. Illetve van jópár kevéssé ismert rendszer, mint pl. a Haiku, vagy a ReactOS, amik szintén nem a kémtevékenységükről híresek, viszont a használhatóságuk éles rendszerben eléggé kérdéses.

Egyébként meg az adatgyűjtés nem feltétlenül kémkedés. No, ezzel nem a MS-t akarom védeni, azoknál genyóbb adathalász cég kevés van; de önmagában az adatgyűjtés még nem kémkedés. Ha az a felhasználó kifejezett beleegyezésével történik, és nem a személyes adatok megszerzésére irányul, akkor az nem kémkedés. Csakhogy a redmondi PiciPuha módszereire ez nem igaz. A felhasználó tudta nélkül gyűjtenek adatot (ja, lehet, hogy a 48 oldalas felhasználói szerződés 23. mellékletének 12. lábjegyzetében tettek róla utalást... de ezt hadd ne tartsam már elégséges tájékoztatásnak... pláne, hogy az elején el is ismerték, hogy tényleg tájékoztatás nélkül gyűjtöttek aratokat), illetve arról sem tájékoztatják a felhasználót, hogy konkrétan milyen adatok szivárognak Redmond felé. Természetesen az, hogy ezt a felhasználói élmény fokozása miatt csinálják, az pont annyira igaz, mint hogy a felhasználói élmény miatt van égető szükség 3 évente átszabni az irodai programcsomagjukat, és pont annyit módosítani rajta, hogy zavaró legyen az inkompatibilitás az előző verzióval.

2020. nov. 23. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ami nincs rákötve semmilyen adatkimenetre az nem fog kifelé pofázni. Egyébként teljesen jogos a fenntartásod, egyszerű marketingbullshittal elmismásolnak mindent, de arra nem képesek, hogy ha én írok valamit, válaszoljanak. Nem, nem csak win10-re érvényes, tök egyszerű sima programocskáknál is.
2020. nov. 24. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!