Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Linux rendszer hogyan frissíti...

SIDLER22 kérdése:

Linux rendszer hogyan frissíti a csomagokat?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy nincs ez a Windowshoz hasonló kikapcsolás előtt és kövi indítás közben gondolkodás. Hanem csak beírom, hogy sudo pacman -Syu és amint lefut legfeljebb a gép újraindítását kéri ha annyira rendszermag szintű csomagot frissít, de még sokszor ezt sem kéri. Csak valahogy frissíti az alkalmazásokat és még újra sem kell indítani a gépet. Legfeljebb csak az alkalmazást magát amit frissített.

Arra lennék kíváncsi, hogy ez hogyan működik a háttérben?

Most így hirtelen arra tudok gondolni, hogy mondjuk egy kernel frissítés közben a régi kernelt bepakolja a RAM-ba az újat meg felülírja a háttértárolón. Így amikor újraindítom a gépet a RAM-ból egyszerűen csak törlődnek a régi csomagok és már az újak töltődnek be a háttértárról.


(Elnézést, hogy Arch userként ilyen bugyuta dolgot kérdezek, de nem tudtam, hogy erre hogyan keressek rá Google-be és így este fél 11-kor nem is biztos, hogy sokat értenék az angolból.)



2022. júl. 27. 22:35
 1/7 anonim ***** válasza:
66%

Igazából nem az a kérdés, hogy Linuxon miért nem kell utána újraindítani. Inkább az a kérdés, hogy Windowsnál mi a fészkes fenéért kell mindenért újraindítani?

Ha nem valami rendszerszintű dolog módosul, az technikailag kb. olyan, mintha az adott szoftver uninstallálva lenne, és az új verzió fel lenne téve a helyére. (Jó, nem teljesen ugyanaz, de lényegét tekintve hasonló.) Ezért normális körülmények között miért kellene újraindtás?

A kernel pedig eleve betöltődik a rendszermemóriába, nem a háttértárról fogja lépten-nyomon betöltögetni a rendszer.

2022. júl. 27. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ja tehát a rendszer maga is úgy indul, hogy a 180 MB-os kernelt egészében betölti a RAM-ba?
2022. júl. 28. 00:13
 3/7 anonim ***** válasza:
Kernel frissítéskor a meglévő verzió mellé rakja, majd újraindításkor már azt tölti be, viszont mindkettő létezik a rendszerben. Ezt rendszerint manuálisan kell később kitörölni.
2022. júl. 28. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
#2: Ilyen mélységben nem ástam bele magam a rendszer működésébe, de ez miért lenne olyan lehetetlen? 180 MB az ma már semmi.
2022. júl. 28. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ami általában betöltődik, az tkp az initramfs. Ez egy speciális (bár elég gyakori) megoldás, leginkább az "ismeretlen" hardver miatt.


"For most distributions, kernel modules are the biggest reason to have an initramfs. In a general distribution, there are many unknowns such as file system types and disk layouts. In a way, this is the opposite of LFS where the system capabilities and layout are known and a custom kernel is normally built. In this situation, an initramfs is rarely needed.

There are only four primary reasons to have an initramfs in the LFS environment: loading the rootfs from a network, loading it from an LVM logical volume, having an encrypted rootfs where a password is required, or for the convenience of specifying the rootfs as a LABEL or UUID. Anything else usually means that the kernel was not configured properly."

[link]


G-ford: -> "A legtöbb disztribúció esetében a kernelmodulok jelentik a legnagyobb okot az initramfs használatára. Egy általános disztribúcióban sok ismeretlen van, például fájlrendszertípusok és lemezelrendezések. Ez bizonyos értelemben az ellentéte az LFS-nek, ahol a rendszer képességei és elrendezése ismert, és általában egy egyéni kernelt építenek. Ebben a helyzetben ritkán van szükség initramfs-re.

Csak négy fő oka van annak, hogy legyen initramfs az LFS környezetben: a rootfs betöltése hálózatról, betöltése LVM logikai kötetről, titkosított rootfs, ahol jelszó szükséges, vagy a rootfs megadásának kényelme. LABEL vagy UUID. Minden más általában azt jelenti, hogy a kernel nincs megfelelően beállítva."

2022. júl. 28. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Ha nem valami rendszerszintű dolog módosul, az technikailag kb. olyan, mintha az adott szoftver uninstallálva lenne, és az új verzió fel lenne téve a helyére."

Ez teljesen igaz, de a különbség nem ebben van. A Windows alapból (vagy egyáltalán?) rendszerszinten nem kezeli a felhasználói szoftver frissítéseket, illetve az ilyen-olyan kisebb Win-es szoftverek is jobban vannak integrálva az op.rendszerbe. Ha a Win frissít, akkor az egy kompaktabb rendszer firssítése. Valószínűleg így sem kellene mindig újraindítani, de ezt nem könnyű mindig biztosra eldönteni, és az egyszerűbb megoldást választották: inkább mindig újraindul.

A Linux disztrók jóval modulárisabbak, és emiatt (is) egyes rendszer- (közeli) szoftverek frissítései is tudnak úgy működni, mint a user szoftver frissítések. Plusz a csomagkezelő a user progijait is nyomon követi. Például a Win nem fog szólni, ha a Firefox-nak van újabb verziója. Ha tudna olyat, valószínűleg az sem indulna újra olyankor.

2022. júl. 28. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Épp tegnap frissítettem a Win10-et, most kivételesen nem akart újraindulni. :)
2022. júl. 30. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!