Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Melyik a legjobb szerver...

Melyik a legjobb szerver szolgáltató? Illetve mire van ilyenkor szükségem (bővebben a leírásban)?

Figyelt kérdés

Szeretnék egy saját weboldalt. A weboldal alján lenne egy form, amibe ha beírnak valamilyen üzenetet mások, akkor az megjelenik az oldalon és ott is marad. Pont úgy mint mondjuk egy instgram bejegyzés, vagy egy comment. Utána olvastam és ehhez elvileg kell nekem egy szerver, ami majd megkapja a beírt adatokat és visszaküldi a böngészőnek. A problémám az, hogy fogalmam sincsen, hogy ez a folyamat hogyan működik.


Azt sem értem, hogy hogyan kapcsolódik össze egymással a node.js, a MySQL és a szerver. Veszek egy szervert online és a szerver szolgáltató weboldalán integrálva lesz a mysql és fogom tudni használni. Vagy most mi ez az egész? Nagyon örülnék ha valaki elmagyarázná nekem.


2023. jan. 1. 23:53
 1/7 anonim ***** válasza:

Helyedben felhőben gondolkodnék.

AWP, GCP vagy Azure.


Kezdőknek őt tudom ajánlani tanulásra.

https://www.youtube.com/@NTFAQGuy/featured

2023. jan. 2. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Használj valamilyen CMS-t, mondjuk Wordpress. Sok tárhely szolgáltatónál pár kattintással fel lehet telepíteni.

Nekem konkrétan a Magyar Hostingnál (mhosting.hu) vannak a weboldalaim.

2023. jan. 2. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

#1-es szerintem a felhő nagyon drága egy kezdő, hobbi projektnek.


Kérdező: kapsz egy szervert a szolgáltatótól akinek fizetsz. Náluk sokszor a domainedet is be tudod regisztráltatni, amivel össze is tudják beked kötni a szervert (A domai egy azonosító, amit össze kell kötni a szervered IP címével).


Vannak egyszerűbb tárhelyek, ahol limitált hozzáférést kapsz egy pl. linux géphez, amin sokszor csak ehy PHP, MySQL van felsetupolva. Ezt a szervert hozzá is tudják neked kötni a domainedhez, amit szintén időszakonként fizetsz. Itt van pl egy public_html nevű mappa aminek a tartalma kívülről is elérhető (valami pont hu/).

Általában az ilyen egyszerű tárhelyeknek van kezelő felületük is pl. Cpanel, ahol van pl. Email, Adatbázisnkezelő (pl. PhpMyAdmin). Itt tudsz könnyen CMS-t is telepíteni pl. Wordpress, Joomla ilyesmi.


Ezen kívül tudsz venni VPS (virtual private server), ahol már sokkal nagyobb hozzáférésed van egy adott számítógéphez. Itt bármilyen belső szervert el tudsz indítani, amit ki kell expose-olni a világ felé (vannak róla tutorialok pl. SSH tunneling remote porttal)


Ez azt jeletni, hogy akár te is tudsz egy saját szervert építeni otthon pl. egy Rasperry Pi-al, csak meg kell oldanod, hogy annak az IP cime kívülről is elérhető legyen (ehhez is vannak tutorialok).


Ezen kívül vannak még a cloud szolgáltatók. Itt kapni fogsz egy példányt (instance), ami itt is lehet mondjuk egy linux gép, és a cloud szolgáltató dashboardján vagy command lineból intézed a telepítést.

2023. jan. 2. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

#3

De muszáj a felhőt választanom ha egy ilyen projektet szeretnék, nem?

Tudtommal a tárhely nem képes arra, hogy a felhasználó által beírt információkat visszaküldje a bngészőnek, hogy megjelenjen a weboldalon és ott is maradjon.

2023. jan. 2. 18:37
 5/7 anonim ***** válasza:
A tárhely nem, de a tárhelyen futó script már képes rá.
2023. jan. 2. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Egy weboldalnál a kliens oldal (HTML, CSS, Javascript) a böngészőben "töltődik le" a tárhelyről, amikor megnyitod a domainem.hu-t.


Ez mondjuk lehet a public_html mappában egy index.html fájl.


Általában ezek a sima tárhelyek be vannak cofigolva, hogy beírás nélkül feloldják az index.valami fájlokat, tehát nem kell beírnod, hogy domainem.hu/index.html.


Miután a felhasználónál "letöltődött" a kliens oldal, beírhatja a szöveget, és rányomhat egy gombra (a böngészőben).


Ilyenkor te már megcsináltad az index.html-ben, hogy ha gombnyomást észleled (pl. HTML formmal vagy Javascript event handlerrel), ami valahova küld egy kérést (request).


Ennek a kérésnek a fogadója lehet a te szervereden egy script, amit #5-ös ír. Ezt a kliens (felhasználó) böngészője indítja a te szervered felé (ez ugye 2 külön számítógép).


Tehát példa:


Tegyük fel, hogy a domainem.hu letölti a kliens böngészőkébe az index.html fájlt, ahol van egy szövegmező és egy gomb.


Tegyük fel, hogy van egy scripted a domain.hu/sajat_scriptem.php utvonalon, azaz a szerveren public_html/sajat_scriptem.php.


A gomb megnyomásával a böngésző meghívja a sajat_scriptem.php-t egy kérés (request) formájában, ahol már te leprogramoztad, hogy kiolvasod a kérés tartalmát (a felhasználó által írt szöveg).


Ezt fogod, és letárolod az SQL adatbázisodba egy INSERT paranccsal. Ha megvagy, és sikeres minden, akkor egy siker üzenetet és HTTP status kódot szoktunk vissza adni (pl. 200) ha hiba van, akkor pedig azt is jelezzük.


Nyilván ez egy NAGYON egyszerű megoldás amit írtam. A böngészős kliens oldalhoz (frontend) is van sokféle megoldás (pl. Javascript frameworkök mint React) és a szerver oldali kérés fogadásnak (backend) is van sokféle megoldása (pl. egy NodeJS szerver vagy egy komoly PHP framewörk mint Laravel).


Nyilván a kérés előtt a böngészőben is leszoktuk ellenőrizni (validálni), hogy a kérés tartalma helyes-e és nyilvan a szerver oldali scriptben az SQL tárolás előtt is levalidálod, hogy helyes-e.

2023. jan. 2. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Illetve még egy dolog: szerintem ismerkedj meg a hálózati háttérrel.


Mi az TCP/IP és mi az a HTTP.


A TCP/IP, az ahogy a hálózatok kommunikálnak egymással, és az adatot továbbítják. A HTTP pedig az, ahogyan kommunikálunk pl. a weboldalakkal.


A hálózati szint amit feljebb írtam (szerverek, IP címek), a webes szint pedig ahogy írtam a böngésző küld egy kérést (request) a szerverednek.


Illetve még:


A HTML amit a böngésződ betölt/"letölt" egy domain meglátogatásakor csak egy leíró a böngészőnek, hogy mit hogyan jelenítsen meg a böngésző szoftverben. A CSS pedig, hogy hogy nézzen ki (pl. színek). Ezek statikus, állandó dolgok amik megjelennek, ezért ha dinamizmust szeretnénk bevinni, akkor használjuk a Javascript nyelvet, amit a böngésző futtat le a letöltött oldalon.


A böngésző egy ugyan olyan szoftver mint bármi más amit a gépeden megnyitsz pl. Word, Excel. Csak tudja kezelni a HTTP-t, a HTML-t stb.


Ezen kívül ismerkedj meg a HTTPS-sel, azaz a HTTP titkosított változatával, ami certificatekkel működik.


Fontos még az adatbázis ismeret (pl. SQL).

2023. jan. 2. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!