Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » PC szervíz végzettség nélkül?

PC szervíz végzettség nélkül?

Figyelt kérdés

Szeretnék indítani egy egyéni vállalkozást, melyben számítógépeket szervizelnék, konzolokat, laptopokat, pc-ket tisztítanék, tennék rendbe szoftveresen és építenék is különböző konfigos gépeket. Nincsen szervíz technikusi végzettségem viszont utánanéztem, hogy papíron nem kell hozzá. Persze szeretném rendesen csinálni emiatt egy idő után mindenképp megcsinálnám a tanfolyamot is de nem hiszem, hogy sok újat mondanának, jelenleg mérnökinformatikusnak tanulok és minden labor gyakorlatom jeles lett, emellett egészen kiskorom óta gyűjtöm a tapasztalatot, mindig is vonzottak a gépek és felfedeztem magam, önmagam tanítottam. A háztartásunkban minden gép az én kezem munkája, ismerősöknek is csináltam már. Jelenleg pár cégnél próbálkozom, hogy mehetek-e a számítógépeket rendberakni csak az nem tetszik, hogy nem tudok számlát adni. Itthon mekkora kereslet lenne erre, esetleg valaki járt már hasonló utakon?

Emellett az eleinte cég nélkül csak szájról-szájra munkával megbüntethetnek? Akár hardveraprón, egyéb fórumokon hirdetve magam?



2023. febr. 14. 20:15
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

#8 Mégis milyen "űrt lehet megpróbálni kitölteni"?


A vége azért annyi mindig, hogy: "rendelünk neked új alaplapot a laptopba, ami lesz 300k", ahogy írja is a válaszoló: "mert a gyártó csak alaplap+proci+videókártya+minden kombinációban árulja, hisz minden a lapra van integrálva".


Minden gyártó egyre inkább mindent alaplapra integrálva, egybe gyárt. Ha egyik alkatrész elromlik, nem tudod csak azt javítani, mert rá van integrálva az alaplapra, nem cserélhető, nem beszerezhető külön és nem tudod cserélni. Nem azért nem javítják az ilyeneket a cégek, mert nem tesznek meg mindent, hanem mert nincs mit tenni. Ami nem létezik külön alkatrészként, mert az alaplappal egyben gyártja és forgalmazza csak a gyártó, azt nem tudja egyik cég sem hatékonyabban cserélni.


Integrált áramköröknél nem úgy működik, hogy kiforrasztom és beteszek egy másikat a helyére.


Egy asztali gépnél (talán) megteheted, hogy ha elszáll az alaplapra integrált hangkártya, akkor beteszel egy külön álló hangkártyát és így nem szükséges az egész alaplapot cserélni. De még az sem biztos, hogy egy integrált eszközt let tudsz úgy tiltani, hogy a hibáját ne érzékelje a rendszer és emiatt ne legyen probléma. Egy laptopnál viszont ilyesmire egyáltalán nincs lehetőséged.


Arról nem is beszélve, hogy nagyon sok esetben annyival körülményesebb és időigényesebb a manuális javítás, hogy egyszerűen nem éri meg az időt és energiát, mert nagyságrendekkel egyszerűbb az egészet egyben cserélni.

Nem véletlen, hogy egy csomó egyszerű műszaki eszközt (pl. kompakt fényképezőgépek) inkább egyben cserélnek a gyártók valamilyen átalánydíjért, minthogy nekiálljanak bütykölgetni.


Jól hangzik, hogy mentsük meg a földet, meg az eszközöket, de ha 100 ezerért újat veszel, akkor nem fogsz 80 ezret költeni a régi javítására, mert egyszerűen nem éri meg. Számottevően olcsóbban meg a szerelőnek nem éri meg egy vagy akár több napot eltölteni egy eszköz javításával, amiért aztán egy fél órás hajvágás árát hajlandók csak kifizetni neki.

2023. febr. 28. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

"Aki fórumokon vagy apróhirdetési oldalakon hirdeti magát annak kell bármilyen számlaadó képesség?"


Aki bárhol hirdeti magát, annak célszerű valamilyen legális számlaképességgel rendelkeznie, mert csúnya büntetések lehetnek belőle, ha nem tudsz számlát adni és belefutsz egy adóellenőrbe.


Amíg csak ismerősök hívnak és szájról-szájra terjed, hogy érdemes veled dolgozni, addig kisebb a veszélye, hogy egy ismerős rád fogja szabadítani a hatóságokat. És ha megteszi, akkor is esélyes, hogy le tudod tagadni, hiszen te csak ismerősöknek javítasz meg ezt-azt, ha ismeretlen keres meg, akkor megmondod, hogy te nem csinálsz ilyet.


Van aki úgy feketézik, hogy csak magányos emberrel üzletel, mert az adó ellenőröknek mindenképp ketten kell lenniük, egyedül nem intézkedhetnek. Ezért aztán, ha egy valaki jön egy kéréssel, azzal üzletel, ha ketten vannak, akkor letagadja, hogy foglalkozik bármivel is.


Nem maga a fórum/hirdetési oldal fogja ellenőrizni, hogy számlaképes vagy-e, őket nem érdekli, hogy legálisan intézed az üzleted vagy sem. Ők hirdetési felületként a hirdetések megjelenésében és a saját forgalmuk generálásában érdekeltek.

Viszont, ha már hirdeted, hogy üzleti tevékenységet végzel, onnantól nehéz letagadni egy ellenőrzésnél, hogy foglalkozol ilyesmivel. A hirdetésed megtalálhatják az adó ellenőrök is, jöhetnek próba vásárolni és amikor nem adsz számlát az ügyletről, már bírságolnak is. Ha van céged, csak most nem adtál számlát, akkor kisebb a büntetés, mert csak mulasztás. Ha egyáltalán nincs is céged és ha akarnál se tudnál megfelelni a törvényi kötelezettségeidnek, akkor jóval komolyabb a büntetés, mert nem csak egyszeri hiba, hanem rendszeresen és szándékosan elkövetett szabálysértésen kaptak rajta.


Egyébként ilyen javítási, karbantartási szolgáltatást szerintem leginkább kisebb-nagyobb cégeknek tudsz eladni. A magán személyek/családok általában sokkal inkább spórolni próbálnak, mint fizetni bármiért, elvárják, hogy sok időt foglalkozz az apró problémáikkal, még ezt is még azt is intézd el, aztán meg húzzák a szájukat, hogy mi kerül ezen ennyibe, hát ezt ők is ki tudták volna guglizni ingyen is a netről.


A cégeknek az idő pénz, nekik jobban megéri fizetni valakinek érte, hogy rendben legyen a technikai hátterük, minthogy a saját idejüket töltsék vele, hogy megoldják a problémákat. Persze amelyik cégnél már van rendszergazda, az valószínűleg meg is oldja ezeket a dolgokat, sokkal többet te sem biztos, hogy el tudsz nekik adni, mint amit a rendszergazda meg tud csinálni. Ha igen, akkor meg a rendszergazdákat találd be vele, hogy mi az, amit ők már nem tudnak megcsinálni, de te jobb választás lehetsz nekik és a cégnek, mint bármelyik másik szerviz. Viszont a céges ügyfelek viszont nagy valószínűséggel úgyis számlát kérnek, mert el tudják költségként számolni és ez egyszerűbb nekik, mint azzal mókolni, hogy valahogyan kivegyék a pénzt a cégből és számla nélkül kifizessenek.

2023. febr. 28. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, sokat tanultam!


A cégek megkörnyékezése jól hangzik, kevesebb is a probléma velük mentalitás téren biztosan.


Egy kérdésem maradt, hogy kereskedői végzettség szükséges, hogy ha fizikai terméket nem értékesítek (sem weben) csak kvázi szolgáltatást azaz szerelést? (még webtervezés van gondolkodóban de ez már OFF)

2023. márc. 7. 03:42
 14/21 anonim ***** válasza:

#13


Akkor nem kell.

2023. márc. 7. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

“A cégek megkörnyékezése jól hangzik, kevesebb is a probléma velük mentalitás téren biztosan.”


Azért a kevesebb problémára, mentalitásra ne vegyél mérget! Köss mindenkivel bomba biztos szerződéseket és lehetőleg azonnal/előre fizessenek.

Nagyon sok cég szeret 90 napos fizetési határidőben megállapodni, aztán azt sem kifizetni.

Különösen, ha anyag szükséglet van, vagy alkatrészt, netán komplett gépek beszerzését intézed nekik, nagyobb könnyen belefuthatsz, hogy te megelőlegezed nekik, hogy majd kifizetik, ők meg aztán nem fizetnek és te mész csődbe, vagy futhatsz a pénzed után.


Fontos a bizalom, de sokkal fontosabb, hogy mindenre kitérjen a szerződés, pl. kiszállási és késedelmi díjak, fizetési határidők és annak elmulasztása esetén járó kötbér, stb. A beszerzéseket meg intézzék csak saját maguk és te majd foglalkozol azzal a géppel, amit ők már beszereztek - már csak azért is, hogy ne végezz kereskedelmi tevékenységet, de főleg hogy ne a te pénzed bánja.


Hogy mit vegyenek, azt kigyűjtheted nekik, kérhetsz számukra árajánlatokat, de ha ezt te csinálod helyettük, akkor az is munka, amit ugyanúgy számlázz ki nekik (persze beszéljetek meg előre), mintha kimennél hozzájuk szerelni, mert ugyanúgy a te szaktudásod lesz benne az eredményben, a te időd megy vele, a használod a termékek közti válogatáshoz és addig nem tudsz mással foglalkozni, amíg ezt csinálod nekik.


A munkadíjaidat (útiköltség, kiszállás, óradíj) meg körültekintően számold ki, hogy meg is érje annyiért dolgoznod. Ha ebből élsz, akkor ennek a munkának ki kell termelnie a megélhetésedet és azon felül még a munkaeszközeid beszerzési és amortizációs költségeit, a vállalkozás költségeit (iparűzési és egyéb adók, járulékok, könyvelő, számlázó program, kamarai hozzájárulás).


Nem feltétlenül kell a vállalkozásnak azonnal nyereségesnek lennie. Sokszor évekbe is telik, hogy felfusson és nyereségbe forduljon (főleg a nagyon eszköz igényes vállalkozásoknál, te ilyen szempontból jobb helyzetből indulsz valószínűleg). De sokkal jobbak az esélyeid, ha körültekintően és alaposan számolod ki a költségeket és terveket.


Itt elég jó támpontokat találsz hozzá:

[link]

2023. márc. 7. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

Ha rám hallgatsz, úgy hirdeted magad, hogy lányokkal szállsz ki! tehát lengén öltözött csajokkal. Hidd el jönne a megrendelés!


És nem, nem vicc! Egyre több helyen dívik pl a meztelen takarítás, meztelen gumicsere stb... ebben van a nagy pénz!

2023. márc. 7. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 Morzsi007 ***** válasza:
69%
Szerintem manapság az otthonokban már kevés a PC, inkább konzolok, tabletek, laptopok vannak. Régi laptop helyett inkább vesznek újat hitelre, a tabletet bedobják a fiókba, ha már használhatatlan. Konzolokkal ritkán van baj, abból megélni, már egy telített piacon nagyon nehéz. Arról nem beszélve, bár a fiatalok többsége nem igen ért, érdekli a pc hardveres, szoftveres mutyizása, de sokan megoldják maguk a hibát vagy cserélik az alkatrészt.
2023. márc. 7. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Morzsi igazából te hol élsz? A magyar háztartások 73%-ban még mindig pc-t használnak a népszámlási adatok szerint!
2023. márc. 7. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 Morzsi007 ***** válasza:

Itt az ország Észak-Nyugati részén. Népszámlálási adatok szerint, hogy ez mennyire pontos és mikori, azt hagyjuk.

Abból indulok ki, hogy a körülöttem lévő embereknek minden van otthon csak pc nincs. Kb 30 emberből 1, akinek van asztali gépe a többi eszközön kívűl, de azt is Ő maga megcsinálja, ha kell.

2023. márc. 7. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy nagyon sokszor egyszerűen nem gazdaságos a javíttatás. Valóban nagyon kevés valódi szerelő van manapság, de ennek egyik oka az, hogy az esetek jóval több, mint 90%-ában nincs is igény valódi javításra. Oké, egy nagyon drága hardver esetében persze, hogy van. De mondjuk egy belépő szintű 20-30 ezres grafikus kártyánál? Mondjuk 20 ezer lenne a munkadíj, meg az anyagköltség, már ha egyáltalán javítható, és akkor a nagy kérdés, hogy ez mennyire bizonyul majd tartósnak?

Persze, tök jó, ha az ember meg tud valamit javítani, és nem csak az van, hogy na, akkor cseréljünk. Én is javítottam már meg öcsémnek a tápegységét, csak kondit kellett benne cserélni, és azóta (5 éve) is tökéletesen működik. De ez a piaci szegmensben nem ennyire egyszerű. Otthon oké, szól a rokon, hogy tudnék-e segíteni, persze, hogy tudok, megcsinálom. De ha egy random ügyfél téved be a szervizbe? Nyilván neki is meg lehet csinálni, csak felmerülnek egyéb kérdések is. Mint pl. az, hogy mennyit kérjek a munkáért? Otthon nyilván nem kértem el a munkadíjat. De a szervizben el fogom, nem vagyok hülye, hogy ingyen dolgozzak. Aztán már ott tartunk, hogy a 10 ezres tápegység teszteléséért és javításáért elkértem 5 ezer forintot. És ez szerintem nem is olyan horror ár. Sokan lennének, akik erre már azt mondanák, hogy vesznek egy újat. Nyilván mondjuk egy 20-30 ezres Cooler Masternél ez még vállalható ár. De mondjuk egy 8-10 ezres Akygánál?...

A másik kérdés, ami felmerült, hogy mennyire tartós a javítás? Vagy vállal az ember garanciát rá (és lehet, hogy ezzel alaposan megszívja), vagy azt kockáztatja, hogy az ügyfél adott esetben megharagudhat rá. Mert lehet, hogy egy hét múlva lesz valami tök más problémája az adott hardvernek, és ráfogja, hogy miattad van. Meg aztán a hivatalos szervizek sem támogatják komolyabban a tényleges javítási tevékenységet. Csak bizonyos modulok cseréjét.

Félreértés ne essék, a leírtak ellenére én is azt mondom, hogy elég pocsék trend, hogy midnent mindig csak cserélnek, és minden manapság már "eldobható". Én még az egeret is meg szoktam javítani, ha lehetséges. Minek vegyek újat, ha ki munkával a mostani még évekig jól használható? Csak egész egyszerűen ez a hozzáállás már nagyon piacidegen.

Na, meg egyébként maga az a trend is hányingerkeltő, hogy minden arra ösztökéli az embert, hogy pár évente cserélje le a dolgait. Hadd legyen még több elektronikai hulladék... Egy 5 éves mobiltelefon már jódormán használhatatlan, vagy legalábbis komoly kompromisszumokat kell kötni, ha használni akarod. Az, hogy (hacsak nem akarsz mókolni) a Microsoft legújabb oprendszeréhez majdhogynem kötelező az új hardver? És nem először lépték ezt meg. Win10? Használj SSD-t, különben szopni fogsz. Win11? Ha nem 1-2 éven belül vettél gépet, akkor most vegyél újat. Hányingerkeltő. Mennyivel kevesebb elektronikai hulladék lenne, ha felelősségteljesebben írnák meg a szoftvereket...

2023. márc. 7. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!