Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » A GNU/Linux egy teljes értékű,...

A GNU/Linux egy teljes értékű, működő operációs rendszer? Erre épülnek a Linux disztrók?

Figyelt kérdés

A Linux disztrók valójában mind a GNU/Linux-ra épülnek? Tehát a GNU operációs rendszer mindegyiknek az alapja? Vagy a GNU hogyan jelenik meg a használt rendszerekben? Egyáltalán van olyan működő op.rendszer, hogy GNU? Vagy ez egy szabvány, vagy egy shell?

Ugyanis mindenütt azt írják, hogy a GNU egy operációs rendszer. Viszont nem egy disztró, ha jól értem. Szóval nem tudom hova tenni a dolgot.



2015. jan. 29. 18:05
 1/4 anonim ***** válasza:

A GNU/Linux attól GNU, hogy olyan komponensekből állnak, amelyek teljesen szabadok, szabadon elérhető hozzájuk a forráskód, nem tartalmaznak zárt forráskódú vagy valamilyen licencfeltételhez kötött dolgokat.


Itt találhatóak GNU/Linux disztribúciók:

[link]

2015. jan. 29. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

A GNU liszenszet azt naggyából értem, tehát a free összetevők jogi szabályozását általában a GNU intézi.

Én arra gondolok, hogy a GNU elvileg egy valós, működő op.rendszert fejleszt már vagy 30 éve. Ez adja a mai népszerű disztrók alapját, vagy csak mazsoláznak belőle a fejlesztők, és valójában a GNU-t, mint op.rendszert, nem használja senki?

2015. jan. 29. 18:57
 3/4 anonim ***** válasza:

A GNU nem egy kifejezett adott operációs rendszer, nem egy szervezet (a GNU mögött a Free Software Foundation van), hanem inkább egy projekt megnevezése, aminek a célja egy olyan Unix-szerű rendszer megalkotása, ami nem tartalmaz Unixból származó kódot és a Unixszal ellentétben szabad szoftver.


Ennek érdekében különböző szoftverkomponenseket fejlesztenek, amiiből mindenki szabadon válogathat.


Van egy szabad kernel a Hurd, ami még nincs teljesen kész, az erre épülő disztribúciókat nevezik GNU//Hurd-nak. Ilyen disztribúciók:

[link]

[link]


Illetve van a Linux kernelt használó csak GNU-komponenseket használó GNU/Linux disztribúciók - erre az előző válaszomban mutattam példákat.


A jelenleg elterjedt nem GNU-disztribúciók mazsolázgatnak a GNU-projektből.


Az átlag végfelhasználókat meg nem teljesen érdekli, hogy teljesen szabad szoftvereket használ, csak az, hogy ingyenes legyen és működjön.

2015. jan. 29. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2015. jan. 30. 12:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!