Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » SSD-vel szabad alvó állapotot...

SSD-vel szabad alvó állapotot használni?

Figyelt kérdés

2017. jan. 2. 15:42
 1/8 anonim ***** válasza:
horkolhatsz is
2017. jan. 2. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 2*Sü ***** válasza:

Miért ne szabadna?


A hibernálás környékén lehet a kérdés vitatott. Ugye hibernálás esetén a memóriát az oprendszer kiírja a merevlemezre, ami alkalmasint elég sok adat írását jelentheti, az SSD-kben meg korlátozott a blokkok írásának száma. (A hibrid alvás is ide tartozik, mivel ott is megtörténik a memória merevlemezre írása, csak utána a gép nem kikapcsol, mint hibernálás esetén, hanem alvó állapotba kerül. Így alvó állapotból gyorsan fel tud ébredni, de ha közben le is merül az aksi, akkor is vissza tudja tölteni a memóriába az utolsó állapotot, mint hibernálás esetén.) Illetve még az átmeneti mappát szokták áttenni HDD-re, mert ott is elég sok írás történik.


De túlságosan fel van fújva ez a téma is, pl. nekem egy 250 GB-os SSD-m van, lassan 2-3 éve talán. 1000 írási ciklusra van tervezve hivatalosan, de 2-3 év alatt összesen 11 TB adatot írt. Ergo az írási ciklusok 5%-át sem használtam el, ha minden így marad, akkor még 40 évig fog menni az SSD-m. Előbb fogom azért lecserélni, mert jóval olcsóbb lesz venni egy 1 TB-os SSD-t, mintsem azért, mert tönkrement a sok írásban.

2017. jan. 2. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
köszi szépen, csak biztosra akartam menni, mert ugye a hibernálást azt nem szereti
2017. jan. 2. 15:54
 4/8 anonim ***** válasza:

ha hasznalod azt se, tedd vitrinbe.

a windows se jo ra mert annyit ir a hddre mint a fene, azt 20-50 ev alatt elhasznalodik majd az ssd.

semmi baja se lesz, hasznald, azert vetted

2017. jan. 2. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 2*Sü ***** válasza:

Ahogy írtam a hibernálás sem, az temp mappa, vagy a lapozófájl SSD-n való tárolása sem problémás, túl van lihegve ez az egész téma. Viszont ezek kikapcsolása, HDD-re helyezése meg jelentősen visszaveti a működési sebességet. Minek veszel egy gyors SSD-t, ha az átmeneti mappát, meg a lapozófájlt is lassú HDD-n tárolod? Ahogy írtam ijesztően hangzik, hogy egy lemez csak pár ezer írást bír, de ez bőven több, mint amennyi normális használat során szükséges. Én informatikus vagyok, folyamatosan megy kvázi a gépem, használok erőforrás igényes programokat, amik sokat írnak a lemezre. Hibernálom is a gépem rendszeresen. De ahogy írtam 2-3 év alatt áltagosan kb. 50 írást használtam el az ezerből. Oké, ne torrentezz rá, arra jobb egy HDD, de ezeket az állítgatásokat, félelmeket nyugodtan felejtsd el.


Ne legyél te is nagymama, aki nejlonzacskóba csomagolja a távirányítót, mert milyen csúnya lenne, ha összekarcolódna. Na ja, csak így még csúnyább. Vagy ugye vannak, akik a kanapé ülésvédő fóliáját nem veszik le, nehogy összekoszolódjon. Akkor már inkább egy kissé kopott kanapé, mint egy nejlonzacskóba maradt „valami”.

2017. jan. 2. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Pedig anyáméknál a szekrényben meg van 5 1/4edes nagyfloppy, commodore 64 hez, kaptam karácsonyra de eltették hogy fel ne használjam mert vigyázni kell rá :)

30 éve őrzik mert drága volt :)

2017. jan. 2. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 MZaX válasza:

A nagy fájlok fekszenek az SSD-nek élettartam szempontból, szóval a hibernálás és a swap file oké. Én is gondolkoztam rajta, hogy a swapfilet átrakom a hagyományos winyómra vagy letiltom teljesen (mert tele van a gép úgyis rammal), egészen a GTA5-ig, ami brutálokat fagyott swapfile nélkül :)) .

A rengeteg kis szar fileokkal dolgozó temp mappa (pl. firefox cache) már rosszabb SSD élettartam szempontból, de hagyományos HDD-n meg pont ezeket lehet elérni sokkal lassabban, mint SSD-n.

2017. jan. 7. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 2*Sü ***** válasza:

#7: Ez így ebben a formában nem igaz. Az SSD az információt cellákban tárolja. Egy cella korlátozott számban írható. Az írások száma technológiai megvalósítástól függően változik, de néhány ezer írásról van szó. A cella egy bizonyos írási szám után tönkremegy, tovább nem képes adatot tárolni.


Egy nagy fájl természetesen több cellát jelent. Egy kisebb fájl kevesebb cellát. Ha felmásolsz egy SSD-re egy 1 GB-os fájlt, az pont annyi írást jelent, mintha 10 darab 100 MB-os, vagy 1000 darab 1 MB-os, vagy 100 000 darab 10 kB-os fájlt másolnál fel. Kis és nagy fájl között nincs különbség.


A swap fájl arra szolgál, hogy amennyiben nincs elegendő szabad memória a gépben, akkor a memória bizonyos részeit kiírja merevlemezre, így némi fizikai memória szabadul fel. Amennyiben erre a kiírt memóriában tárolt információra szükség van, akkor visszatölti a memóriába (ha nincs elég hely, akkor másik memóriarészeket ír ki). De itt nem az egész fájl íródik egyszerre, hanem a fájlnak csak egy adott része. Hogy ez mekkora terhelést jelent az SSD-re, az attól függ, hogy mennyi a memória, illetve milyen memóriaigényű programok futnak, tehát attól alapvetően, hogy milyen gyakran kell kiswap-elni egy-egy memóriablokkot.


A hibernálásnál detto ez van. A memória kiíródik a merevlemezre. De nem a teljes egy az egyben, hanem csak a lefoglalt memória. Ergo az, hogy az SSD-t mennyire terheli a hibernálás, az javarészt attól függ, hogy mennyi a hibernálás pillanatában a lefoglalt memória. Ez egészen más, ha minden alkalmazást bezársz, meg egészen más, ha éppen video renderelés közben hibernálod a gépet, vagy húsz darab 8000*6000 pixeles kép van megnyitva Photoshopban.


A temp mappa eléggé forgalmas, annyi igaz. Sok kis fájlt ír a rendszer, de ezek meg azért terhelik kevésbé az SSD-t, mert kevesebb cellát is foglalnak.

2017. jan. 9. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!