Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mi történik egy forró CPU...

Mi történik egy forró CPU belsejében, mikor lefagy?

Figyelt kérdés

Kerestem neten de nem találtam választ, csak hogy mi az optimális Celsius-fok, FAN-ok hogyan pörögnek, stb. Forró CPU, lefagy, esetleg el is füstöl. Vagy az alaplap lelövi a gépet. A szálak vezetése vagy az elektronok máshogy viselkednek? Vagy olvad a szilícium? Megbolondul az órajel, a 0-ák és 1-ek? Miért?

Ha telefont bent hagysz a kocsiban nyáron, az sem működik, de ha jól tudom megváltozik az akksi viselkedése.



2020. ápr. 27. 13:35
 1/5 hypno ***** válasza:

Ugyanaz történik, mint mikor nem vagy le, csak sokkal lassabban.

A modern processzorok gyakorlatilag nem tudnak leégni, mert autonom módon képesek szabályozni a saját teljesítményüket a belső hőmérsékletük függvényében.

Mindazonáltal egy milliárdos nagyságrendű kis helyre bezsúfolt tranzisztor esetében az öreg isten tudja, hogy mikor melyik részük dolgozik és miért pont azok.

2020. ápr. 27. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A lefagyás nem feltétlenül CPU hiba vagy túlmelegés probléma, inkább valami szoftveres bug, összekakadás, loop állapotba ragadt folyamatok stb.

A teljesítmény esés, akadozás leginkább a mobil processzorokra jellemző, ahol gyérebb a hűtési lehetőség és egyensúlyozni kell a lehető legnagyobb teljesítmény és a túlmelegedés határain. Ez a thermal throttling. Mobilelefonoknál nem csak a chip hőmérsékletére, hanem az akkumulátoréra is figyelni kell. Ott előfordulhat, hogy egy túlmelegedett készüléken a rendszer nem engedi az oprendszer a használatot, hogy óvja önmagát.

A sima asztali chipeket sem könnyű elfüstölni már, mert azok is vigyáznak magukra. Ott a thermal throttling jelenség nem igazán jellemző, max extrém helyzetben. Zárlat vagy brutális feszkó beállítás végezhet a procival, de normál esetben nem lesz baja.

Az úgynevezett hibázás vagy fagyás (pl tuning probálgatásakor) a chip stabilitásának megborulását jelenti. Ilyenkor elképzelhető, hogy a félvezető tulajdonságai romlanak, szivárgási áram lép fel vagy valamilyen okból nem úgy működnek a folamatok, ahogy kéne. Ha túl alacsonyra veszed a feszültséget, az is okozhat stabilitási gondokat azaz nem működnek megfelelően a logikai áramkörök, hibák csúsznak be. Normál használat közben ezek sem jellemzők. Bár a legtöbb chipben van valami tervezési hiba, általában ezek nem veszélyeztetik a stabil használatot vagy a biztonságot nagyon komoly mértékben. Néha egy két ügy kiderül, másokat felfújnak, de gyakorlatilag nem beszélhetünk gyárilag selejtes vagy használhatatlan lapkákról. Szerintem tesztelik elég rendesen a prototípusokat mielőtt tömegtermékké válnak.

Szóval sok rétű az ügy, a fagyás lehet több féle dolog eredménye is.

2020. ápr. 27. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A fagyás oka nagyon sok rétő. Bonyolult logikai áramkörök vannak hatalmas "sebességen". A hiba esélye szinte minimális de nem lehetetlen. A fagyás oka a legtöbbször eleve szoftveres hibajelenség. Illetve előfordulhat a memória vagy valamelyik I/O eszköztől kapott információban is hiba.

Nem a semmiért tér el a szervereknél használt hardver (pl ECC RAM). Lassabb, drágább, de hibatűrőbb.


A CPU hibák megértéséhez szükség van egy nagy adag elektronikai ismeretre. Itt az üzemeléskor egy nagyon szűk feszültség tartományt kell tartani. Ha túl kicsi a feszültség akkor nem tudja elég gyorsan nyitni a tranzisztorokat. Viszont a feszültség növelésével nő a hőtermelés, ami szintén hibaforrás.

2020. ápr. 27. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat. Bővíteném a kérdést: Tegyük fel bekapcsolunk egy gépet amiben nincs hűtő, és Oprendszer. Folyamatosan kírja hogy No Operating System Found, Rebooting in 30 sec. És így hagyjuk 1 órán keresztül. Aki fogott már 1 percig hűtő nélkül futó CPU-t, tudja milyen forró, égeti az ujjat. Még sosem próbáltam de kíváncsi lennék mi lenne nem 1 perc hanem 1 óra alatt. Elvileg a gép kikapcsol.

Ezeket csak azért írtam hogy kiszűrjük a szoftveres hibát, nem fut 3DMark se OS. A válaszokban kitértetek a fagyásra, engem nem az érdekel, miért fagy le egy gép, hanem mi a CPUagya-áram-hő között az összefüggés (vagyis de, minek a végeredménye a forróság miatti fagyás, vagy mehetünk visszafele, miért baj ha melegszik egy gép).

Munkát végez, 1 percig, 1 óráig. A konnektorból áram folyik a gépbe, át a CPU-n. A munka hővel jár. Több ideig megy, több hő lesz, külsején-belsején. A benne lévő nanométernyi dolgoknak ez miért rossz? Tágulnak? Túl sok elektron mozog és nem tudja elosztani a logikai szálakban mi hova menjen, aka betelik a verme vagy kicsi az output átmérője?

Programozást tanultam, fizikát annyira nem, egyetemi villamosságtan megvan (bár rég volt), de a CPU-ra egyik sem tér ki. Ha csak valaki belinkelne egy anyagot akár angolul már annak is örülnék, fél órát Google-ztam de semmi, vagy csak közelítés.

#2 és #3-as már kitért dolgokra (félvezető, szivárgás, lassabb memória, növő feszültség), köszönöm ha még lesznek további válaszok!

2020. ápr. 27. 16:07
 5/5 anonim ***** válasza:

Szerintem ezt keresed, itt egyből kitér a processzorokra az elején:


https://www.youtube.com/watch?v=L1krPBVZsoc

2020. ápr. 27. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!