Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Létezik olyan PWM elosztó,...

Létezik olyan PWM elosztó, ami az alaplap PWM csatlakozójáról veszi a vezérlő jelet? Mondanátok ilyet?

Figyelt kérdés

Mikor legutóbb PC-t építettem, még a 3 vezetékes ventilátor csatlakozó is csak a CPU számára volt az alaplapon, a többi, amire a rendszerhűtőket tudtam kötni sima 2 vezetékes volt. Azóta kicsit fejlődött a dolog és most, hogy újra terítékre került a gépépítés, fel kell frissíteni az ismereteket.


Az új BIOS-okban már van lehetőség rá, hogy a processzor hőmérsékletének függvényében vezérelje a rendszerhűtőket is, de ilyen 4 pines PWM csatlakozóból csak 2-3 darab van egy alaplapon, ami nekem kevés, a kinézett házba 6 ventilátor is belefér, amit jó lenne kihasználni.


Kerestem a lehetőségeket, de csak rosszabbnál rosszabb megoldásokat találtam. Vagy olyan az elosztó, hogy szimplán szétosztja a sata tápot és maximumon hajtja a ventiket. Vagy nekem kell tekergetni/kapcsolgatni a különböző sebességeket, ami nonszensz. Olyat is találtam egyet, amikor egy hőmérséklet érzékelő szenzort kell belógatni a ház közepére. Egy egyszerű 3 felé osztó csatlakozóval pedig tartók tőle, hogy nem tud annyi áramot leadni az alaplap, hogy meghajtson 3 ventilátort.


Tehát egy olyan eszközre lenne szükségem, ami képes ennyi ventilátor meghajtására és automatikus sebesség vezérlésére az alaplapról vett jel alapján. Biztos van ilyen, nem hinném, hogy egy ennyire alapvető elvárásra ne lenne a piacon megoldás, inkább csak én nem leltem még rá.



2020. júl. 7. 22:25
 1/6 anonim ***** válasza:
Kb fél ampert bírnak maximum, szóval elvileg 2 ventit ráköthetsz közvetlenül. Esetleg a sebesség viszajelzés bezavarodhat, mivel mindkét ventilátorból kap vissza impulzust. Talán a két sebesség összegét mutatná.
2020. júl. 7. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Én maximum 4 ventis megoldást találtam több alaplap esetében is + proci hűtést. Ezt még tudja könnyen kezelni a bios, " elméletileg" de gyakorlatilag csak ugyan azon a fokon működnek végig. Megfelelő táp esetén nem okoz problémát.
2020. júl. 8. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem is a tápegység lesz a gond, hogyha 3 pines. Ilyenkor ugyanis maga az alaplap kapcsolgatja pwm-mel a vintillátor tápját egy tranzisztorral. Az nem mindegy, hogy mennyit bír.
2020. júl. 8. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A mostani alaplapok szinte mindegyike támogatja a feszültség alapú fordulatszámot a ventilátoroknak, ami testre szabható a hőmérsékletek függvényében.


Szerintem jobban jársz, ha egyedileg szabod meg hogy milyen fordulatot akarsz, legalábbis a PWM-es szabályzás nekem túl hangos volt.


Nekem 4 csati van az alaplapon, mindegyiken 2-2 ventilátor, és úgy vannak beállítva, hogy ugyanannyi levegőt szívjon be, mint amennyit kifúj.

2020. okt. 4. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
ja amúgy a kérdésedre a válasz szerintem PWM-es alapú beépíthető venti szabályzó nem létezik... Azoknak az a célja pont, hogy te tudd vezérelni...
2020. okt. 4. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

És esetleg olyan venti szabályzó, ami nem a PWM csatlakozóról veszi a jelet, hanem pl USB-n keresztül szoftveresen állítható? Vagy akár olyan alkalmazás is van hozzá, ami a processzor hőmérséklete függvényében automatikusan kapcsol?

Az továbbra sem pálya, hogy extra gombok és tekerők legyenek a gépházon. A régi, csúnya, besárgult házon gondolkodás nélkül vágnék egy lyukat egy plusz kapcsolónak, de egy szép és új házat nem barmolnék szét.

2020. okt. 30. 10:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!