Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Az 'APOLLO' program kezdetén...

Az 'APOLLO' program kezdetén (1960-as évek eleje) mennyire volt fejlett a számítástecnika?

Figyelt kérdés
Konkrétabban azt szeretném tudni, hogy az űrhajó fedélzeti számítógépe többet, vagy kevesebbet "tudott" a jelenlegi otthoni gépeknél?

2021. jan. 4. 22:26
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem hogy egy korszerű otthoni PC, de még egy okosóra is köröket ver az akkori szoba méretű számítógépekre. Viszont ott elég volt ez is. Még manapság is meglepően gyengék az űrben használatos gépek, cserébe viszont extrém körülmények közt is működőképesek maradnak.
2021. jan. 4. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Sokkal kevesebbet tudtak, a te közepes képességű okostelefonod ma tízezerszer többet tud. Ez azután oda vezetett, hogy megkérdőjelezik a holdutazást. Az egészet úgy állítják be, mintha az egészet egy hollywoodi stúdióban vették volna fel. Szerintem se a számítástechnika, se a tévés technika sehol nem volt, homályos pacni képek helyett jobb volt a hollywoodi. Ettől függetlenül megtörtént.
2021. jan. 4. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A JELENLEGIeknél??? Amik az Apolló úrhajókban voltek azokat még egy 286-os is kétszer körberöhögi!

Az űrsiklókban ha jól emlékszem 386-os procik dolgoztak. A NASA az ebay-en vadászta állítólag őket, hogy tudjanak tartalék gépeket csinálni.


A végtelen szerelmesei c. sorozatot nézd meg! Abban nagyon sok dolgot elmondanak az Apolló programról


egyébként meg nem pofázok többet, van róla részletes, magyar wiki cikk:

[link]

2021. jan. 5. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Egy sima mai számológép is ezerszer nagyobb számítási kapacitással rendelkezik,mint amivel anno a holdra szálltak. Iszonyú pazarlóak vagyunk 😃
2021. jan. 5. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
61%

Ha részletesebben akarsz olvasni róla: [link]

2 MHz-es proci, azaz a nyers órajele a Commodore 64-ének a kétszerese. (Ami persze nem feltétlenül jelenti azt, hogy a teljesítménye is annak a kétszerese volt, ugyanis ez erősen architektúrafüggő.) 4 kB RAM, meg kb. 70 kB ROM volt benne, bár ez kicsit csalóka, ugyanis ez nem 8 bites, hanem 16 bites egységekkel dolgozott. Egyéb célhardverei (pl. grafikus kártya) nem voltak.

Ez 1966-ban, amikor megalkották, nem azt mondom, hogy sok-sok nagyságrenddel magasabb teljesítményt képviselt, mint az akkori számítógépek, de azért magasan a csúcskategóriát képviselte. Aztán kicsivel később, a '80-as évek bármelyik mikrogépe felvette vele a versenyt.

Tapasztalati szabály, hogy a felső kategóriás számítógépek teljesítménye kb. másfél évenként megduplázódik. (Bár ez manapság kicsit megakadni látszik, de akkoriban szinte törvényként lehetett hivatkozni rá.) Akkoriban ez a gép nagyon jónak minősült, de másfél évtizeddel a számítógépek tömeges elterjedése előtt alkották meg, így mire bárki az otthonában egy számítógépet tudhatott, addigra annak a teljesítménye már megközelítette, vagy le is hagyta az Apollo számítógépét.

Összehasonlításképpen: ma egy Arduino mikrovezérlő - ami tényleg nem egy erőgép, és kizárólag vezérlési feladatokra tervezték - ennek a teljesítménynek a több, mint tízszeresét tudja felmutatni. Pedig aztán az is nagyságrendekkel a mai PC-k alatt van.

2021. jan. 5. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Még csak annyit jegyeznék meg, hogy a gigahertzes procik, és a terabájtos tárolók korában hajlamosak vagyunk csúnyán alábecsülni a gépekben - főleg a gyengébbekben - rejlő teljesítményt. Persze, mert az ember az AAA-s játékokból, meg az erőforrászabáló oprendszerekből indul ki. Holott ha minden sallangtól megszabadulunk, akkor még egy több évtizedes számítógép teljesítménye is tud hatalmas lenni. Főleg, ha azt is hozzávesszük, hogy - elsőre akármennyire is furcsa - egy eszköz vezérléséhez jóval kevesebb erőforrás kell, mint mondjuk egy virtuális környezet másodpercenként 60-szori rendereléséhez. Főleg, ha tehetséges emberek írják a szoftverét, és jól tudnak optimalizálni.
2021. jan. 5. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
kb egy index.hu vagy 24.hu címlap betöltése nagyobb számítási teljesítménnyel jár mint egy holdutazás a felszállástól a leszállásig :D
2021. jan. 5. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!