Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Windows-Linux dual boot ?

Windows-Linux dual boot ?

Figyelt kérdés

Van három HDD a gépemben.

Kettő 500 gigás, és egy 1 terrás.

Az egyik 500 gigásra telepíteném a Windows 10-et, a második 500 gigásra az Ubuntu-t.

Az 1 TB-os HDD-re tudok menteni mind a két oprendszerről?

Úgy értem, hogy egy word-ot megcsinálok a Windowsom, azt pedig mentem az 1 terrás HDD-re. A linuxon pl. letöltök egy filmet, ugyan csak az 1 terrás HDD-re mentem. Ha ez így lehetséges, akkor a filmet tudnám nézni a Windows-ról tovább, és a word-ot tudnám szerkeszteni a Linuxon?


2021. júl. 14. 19:00
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Az 1 TB-s HDD-t formázd NTFS-re, ha még nem azon van. Nemigen lesz problémád.
2021. júl. 14. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
... és a 2 db 500-ason lévő SZABAD helyek is NTFS legyenek.
2021. júl. 14. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, alapból NTFS-re, vagy FAT-32-re akartam.
2021. júl. 14. 20:23
 4/4 anonim ***** válasza:

"Az 1 TB-os HDD-re tudok menteni mind a két oprendszerről?"

Igen, ha olyan partíció van rajta, amit mindkét rendszer képes kezelni. Ilyen például a FAT32 és az NTFS. Igaz, utóbbinak a jogosultságkezelését a Linux figyelmen kívül hagyja, és a Linuxos jogokat sem tudja rajta tárolni, de ezt leszámítva tökéletesen működik. A FAT32 nagyobb meghajtóknál nem ideális választás (Windows alól nem is tudsz 32 GB-nál nagyobbat létrehozni), nagy partícióméretnél nem a legoptimálisabb használata, és mivel nem naplózó fájlrendszer, egy esetleges lefagyást követően negyed óráig is képes ellenőrizni a Windows. Lehetséges alternatíva még az exFAT, amit a Windows natívan támogat, bár ironikus, hogy saját natív fájlrendszer létére legtöbbször csak külső adathordozót enged arra formázni (néha mégis engedi, nem sikerült rájönnöm eddig, hogy milyen esetekben), de Linux alól létrehozva és formázva ez is jól működik. A legtöbb Linux-disztró kezeli, bár tapasztalataim alapján Mint 19.2 alatt néha prociigényes tud lenni, ha rajta dolgozok. Illetve abnormális leállás után volt már, hogy ameddig Windowsban le nem ellenőriztem, addig Linux alól csak olvashatóként kezelte. De elméletileg az új kernelbe már natívan bekerült a támogatása, szóval lehet, hogy ott ilyen gondok már nincsenek. Természetesen jogosultságmentes fájlrendszer lévén sem exFAT-nál, sem FAT32-nél nem fogsz tudni sem Windows alatt, sem Linux alatt jogosultságokkal játszadozni.

Járható út még az ext-fájlrendszerek (ext2, ext3, ext4), a Linuxok ezt natívan kezelik, Windowsra pedig léteznek jobb-rosszabb driverek. Natív Linuxos fájlrendszer, így ha számít a jogosultságkezelés, Linux alatt van rajta, a Windows viszont figyelmen kívül hagyja.

2021. júl. 14. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!