Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mi ez a Mikromat? Valaki...

Mi ez a Mikromat? Valaki hallott róla egyáltalán?

Figyelt kérdés
Főleg a múlt héten rengeteg helyen olvastam erről a Mikromat "ős PC"(???)-ről. Ilyet látott valaki valaha? Én hardver fejlesztéssel foglalkozom, ezt is tanultam, de ilyenről soha nem hallottam. Mi a lótüdő ez? És hogyan került most ez elő?

#hardver #Mikromat
2022. jún. 27. 14:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
29%
2022. jún. 27. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
29%
Legit, rövidített link.
2022. jún. 27. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Rövidített linkre elvből nem kattintok.
2022. jún. 27. 14:13
 4/11 anonim ***** válasza:
29%
Hogyne.
2022. jún. 27. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
85%

"1967-ben hatalmas sláger volt a MIKROMAT kibernetikai építőkészlet: egy olyan játékszer, amely megtanított az akkor még terem méretű számítógépek alapelveire. A Kovács Mihály piarista tanár és tanítványa, Woynarovich Ferenc által épített MIKROMAT egy elektromechanikus ős-PC volt!


55 évvel később egy lelkes mérnök, Vid Gábor elkészítette a MIKROMAT replikáját. Most bemutatjuk működés közben, sőt, ki is próbálhatod, hogy mennyiféle érdekes kapcsolás állítható össze – és milyen sok dologra használhatóak máig a relék!"

[link]


"A Mikromatot a kanadai Minivac-601 számítógépmodell megvizsgálása után tervezték, azt részben leegyszerűsítve, részben továbbfejlesztve. Újdonság volt, hogy a készletet nyomtatott áramköri lapon (NYÁK) valósították meg. A készlet 4.5 Voltos telepről működik. A készleten négy darab jelfogó található. A kijelzők zseblámpaizzók. A Mikromat huzalokkal programozható, a kapcsolások így állíthatóak össze rajta."

[link]

2022. jún. 27. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Shaddark ***** válasza:

[link]


És a rövidített link ilyesmi volt

[link]

2022. jún. 27. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszi, a google-n már túl jutottam. És a fentit találtam én is. De azt nem értem, hogy ez most miért akkora szám, hogy egy csomó helyen írnak róla? Amikor korábban soha sehol nem lehetett róla hallani. És még mindig nem teljesen értem, hogy ez mi és mi köze a PC-hez?
2022. jún. 27. 14:36
 8/11 anonim ***** válasza:
85%

#7: Most azért nagy szám, mert most volt a Múzeumok éjszakája nevű rendezvény, ahol a különböző múzeumok - így a szegedi Informatika Történeti Kiállítás is - egy rendezvény keretén belül ilyen kuriózumokkal ("korábban soha sehol nem lehetett róla hallani") felkelthetik az érdeklődést a kiállításaik, a múzeumok látogatása iránt.


"És még mindig nem teljesen értem, hogy ez mi és mi köze a PC-hez?"

Ez egy régi, egyszerű elektromechanikus számítógép. Mivel kereskedelmi forgalomban kapható volt az egyszeri felhasználók számára (akkoriban számítógéppel csak az egyetemek/nagyobb vállalatok rendelkeztek!), adekvát a személyi (personal) számítógép megnevezés.

2022. jún. 27. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

8: Köszi. Valamennyivel okosabb lettem. Mondjuk a PC azért nekem erős, meg a "számítógép" is 4 darab relére. De lelke rajta annak aki ezt így kitalálta.


És Te láttál ilyet gyakorlatban? Mármint, ez egy valóban létező dolog volt/van?

2022. jún. 27. 15:02
 10/11 anonim ***** válasza:
85%

"8: Köszi. Valamennyivel okosabb lettem. Mondjuk a PC azért nekem erős, meg a "számítógép" is 4 darab relére. De lelke rajta annak aki ezt így kitalálta"


Azért a kérdezőt visszaüldeném azokba az időkbe amikor a Kovács Mihály ezt a szerkezetet megalkotta. Kíváncsi lennék mire lenne képes az internet nélküli, cocom listás korszakban. Megjegyzem még az első félvezetős mikroproceszzorok sem jelentek meg, amikor 1966ban ez a szerkentyű már működött.


Ismerve az akkori kor technikai színvonalát és a poltitikai helyzetet én csak tiszteletet érzek az alkotó iránt és fejet hajtok az eredménye előtt.

2022. jún. 27. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!