Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Régi gép: Linux nagykapacitású...

Régi gép: Linux nagykapacitású HDD-t látja ha BIOS már nem kezeli? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

2005 környékén vásárolt, bár 64 bit-es oprendszert támogató processzorral, de 2 TB méretnél nem valószínű hogy nagyobb HDD-t kezelni tudó gép esetén a Linux képes látni a HDD-t vagy ha "BIOS nem látja" akkor Linux se látja"?

Akár 4 TB méretnél nagyobb HDD-t is képes lenne látni? Mik a korlátok?



2022. júl. 25. 08:30
1 2 3
 11/30 gentoojedi ***** válasza:
34%
Nem fogod tudni kihasználni sem egy 4TB-os, sem ennél nagyobb kapacitású merevlemezt. Márt csak azért sem, mert az ilyen régi bioszos gépek egyéb korlátain kívül csak MBR-t tud, ami ha jól emlékszem 2,6 TB-s partíció a maximális méret, tehát 3 TB alatt. Az UEFI (BIOS) tud GPT-t.
2022. júl. 27. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 A kérdező kommentje:

Nem tudom: idenéz -e még valaki, de plussz információ, hogy az alaplap IDE csatornája ATA5, ez pedig jelentheti azt, hogy a LBA nem 48 bit-es? Mivel azt csak az ATA6 hozta el.

Bár SATA lemezeket használnék, de az IDE port miatti LBA hatással lehet erre is nem?

2022. júl. 30. 07:35
 13/30 anonim ***** válasza:

"ATA-6 introduced 48-bit addressing, increasing the limit to 128 PiB (144 PB). As a consequence, any ATA drive of capacity larger than about 137 GB must be an ATA-6 or later drive. Connecting such a drive to a host with an ATA-5 or earlier interface will limit the usable capacity to the maximum of the interface."

[link] (Interface size limitations)

--> "Az ATA-6 bevezette a 48 bites címzést, 128 PiB-re (144 PB) növelve a határt. Következésképpen minden körülbelül 137 GB-nál nagyobb kapacitású ATA-meghajtónak ATA-6-os vagy újabb meghajtónak kell lennie. Ha egy ilyen meghajtót ATA-5 vagy korábbi interfésszel rendelkező gazdagéphez csatlakoztat, a használható kapacitás az interfész maximumára korlátozódik."

(+ "x86 BIOS size limitations" alcím)

2022. júl. 30. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 A kérdező kommentje:
Értem akkor ezek szerint ez az alaplapi egyetlen IDE csatornája ami ATA5 ilyen módon a 4 darab SATA I. portra is hatással lehet, hogy nincs 48 bit-es LBA, bár maga a gép támogatja a 64 bit-es operációs rendszereket is, de gondolom ez ettől független.
2022. júl. 30. 10:25
 15/30 anonim ***** válasza:
Az ATA-5 port nem fogja tudni megcímezni a szektorokat.
2022. júl. 30. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:

Azon filózok, hogy pl. 4k-s szektorokkal meg lehet-e ezt kerülni, illetve hogy milyen csapdák lehetnek. Úgy meg lehetne nyolcszorozni a kapacitást, ha az op.rendszer kezeli, de kis fájlok esetén pazarlóbb lesz a tárolás. És az is csak kb. 1GB lesz.


[link]

[link]

2022. júl. 30. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 A kérdező kommentje:
Az értetlenkedésemért elnézést, csak én meg azon filózok, hogy értem az ATA5 ilyen jellegű korlátját, tehát az egy darab IDE csatornának, de ugyanezzel a korláttal nézek szembe akkor is ha a SATA I. portba csatlakoztatom a merevlemezt és nem az ATA5 IDE portba?
2022. júl. 30. 13:34
 18/30 anonim ***** válasza:

"hogy az alaplap IDE csatornája ATA5, ez pedig jelentheti azt, hogy"...


Ha önigazolást keresel arra hogy nem fog menni akkor ez jó érv, kár hogy hamis lábakon áll..

2022. júl. 30. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 A kérdező kommentje:

Menni fog? :) Nem tudom mit gondoljak.

Hamarosan előkerítem a gépet és meg tudom nézni.


Valaki írta:


"Azon filózok, hogy pl. 4k-s szektorokkal meg lehet-e ezt kerülni, illetve hogy milyen csapdák lehetnek. Úgy meg lehetne nyolcszorozni a kapacitást, ha

az op.rendszer kezeli, de kis fájlok esetén pazarlóbb lesz a tárolás. És az is csak kb. 1GB lesz."


Ezt lehet befolyásolni a fájlrendszer létrehozásakor? Eleve 4096 byte amit szokott hagyni de lehet a clusterrel (szektorok egésszámú többszöröse) keverem.

Nem maga a lemez (hardverileg, megváltoztathatatlanul) határozza meg, hogy egy szektor 512 byte vagy ennél több?

2022. júl. 30. 14:40
 20/30 anonim ***** válasza:

"There is a capacity limit at 1.1 TB with some older SATA drivers. If the motherboard is using an NVidia chipset, then updating the drivers can resolve the issue."

[link]


-> "Néhány régebbi SATA-illesztőprogram esetében 1,1 TB-os kapacitáskorlátozás van. Ha az alaplap NVidia lapkakészletet használ, akkor az illesztőprogramok frissítése megoldhatja a problémát."

De amúgy minden SATA támogatja a 48 bites LBA-t.


A 4k-s szektort inkább felejtsd el, csak még jobban belezavarodsz.

2022. júl. 30. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!