Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Miért nem terjedtek el (tudtom...

Miért nem terjedtek el (tudtommal) Magyarországon? a vékonykliensek?

Figyelt kérdés
A legtöbb munkára elég lenne egy távoli asztal egy terminálszerveren, ehhez vannak pl. monitorok beépített klienssel. Vagy rosszul látom? Elég régen nem követem a témát.

#kliens #thinclient
2022. szept. 1. 10:06
1 2
 1/12 P.O.C. ***** válasza:
100%
Szerintem mert külön szakembert kell hozzá foglalkoztatni. Ráadásul még csak nem is olcsóbb a kiépítése sem, pedig az lenne a lényege hogy spóroljanak a hardverrel, de max a hellyel tudnak spórolni.
2022. szept. 1. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Miért nem olcsóbb? Esetleg licencdíjakkal, és bizonyos esetekben erősebb hardverrel kell számolni a szerveroldalon, nem? Még Raspberry-ből is létezik vékonykliens.
2022. szept. 1. 10:34
 3/12 anonim ***** válasza:
38%

Mert a vékony kliens hosszútávon olcsóbb (TCO modell szerint). És ez Magyarországon soha nem terjedt el. Mert még a magán cégeknél sem képesek felfogni, hogy lehet, hogy mots beruházásra kell +x Ft és a végén 3-4 év múlva megéri. Nem ezt nem képesek megérteni.


A másik oka, hogy a "konkorenciánál sincs" és ha bejön valaki lássa, hogy nekünk szebb-jobb-drágább gépeink vannak mint nekik.

2022. szept. 1. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
20%

Ezt én sem értettem sosem. A mi cégünk is most vett egy rakat új dolgozói gépet, pedig szerintem negyed ennyi pénzből fel lehetett volna újítani a régieket egy SSD-vel és esetleg egy kis RAM-mal, és elő lehetett volna fizetni valamelyik cloud szolgáltatónál.

Mondjuk ha Windows veszel SaaS-ban, akkor eleve kapsz hozzá tartományi szintű menedzselési lehetőséget, bárhonnan eléred, stb.


Érdekes egyébként, hogy évtizedekkel ezelőtt simán működött az, hogy volt egy UNIX-os terminálszerver, a felhasználók pedig egy távoli konzollal csatlakoztak hozzá, és úgy dolgoztak.

2022. szept. 1. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
#4 Ha az XWindow-ra gondolsz, tudtommal viszonylag drága hardver kellett ahhoz is, persze valószínűleg közel sem annyira, mint amilyen a szerver volt. Annyira nem vagyok öreg :)
2022. szept. 1. 11:30
 6/12 anonim ***** válasza:
41%

Nem arra, hanem az XWindows előtti korszakra. Mint pl. ez: https://www.youtube.com/watch?v=RuZUPpmXfT0


Ekkoriban, illetve már ennél korábban is, léteztek hálózatok, BBS, később a Gopher, telnet, ilyesmik.

Egyetemeken, nagyobb cégeknél volt belső hálózat egy központi szervergéppel és terminál gépekkel. Ezeken már lehetett e-mailezni, különféle adatnyilvántartó programokkal dolgozni, játszani, persze csak paranccsoros felületen keresztül.

2022. szept. 1. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Én kb. 15 éve is dolgoztam hasonló, azt hiszem OS/400 rendszeren mint adatrögzítő, ez bizonyos esetekben megfelelő, de inkább már csak technikatörténeti érdekesség a nagy- és minigépek korszakából. Inkább maradjunk a témánál :)
2022. szept. 1. 12:02
 8/12 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
0%

eleg lenne ha mobilt hasznalhatnak terminalkent


kozponti szerver meg minek?

2022. szept. 1. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Szerver nélkül hogy futtatnának programokat távoli asztalon? Szerintem te a webes alkalmazásokra gondolsz, az más, a cloud computing, ha minden igaz.
2022. szept. 1. 12:51
 10/12 anonim ***** válasza:

Nálunk a munkahelyemen most szereltük le őket, szóval első kézből tudok nyilatkozni az okokról.


"A legtöbb munkára elég lenne egy távoli asztal egy terminálszerveren"

A legtöbbhöz tényleg. De elég lenne egy középkategóriás asztali PC is. ;-)


"Esetleg licencdíjakkal, és bizonyos esetekben erősebb hardverrel kell számolni a szerveroldalon, nem?"

Igen. Jókora licencdíjakkal. Meg kell hozzá egy bivalyerős szerver. Igaz, hogy a PC-s megoldásnál is egyenként meg kell venni a vasat, meg a licencet, de összességében ha egybeszámoljuk a szerver vas árát, a Windows szoftver árát (igaz, nem csak Windows alapon lehetne ezt megoldani, de másra meg finnyásak a népek), és "természetesen" a CAL licencek árát is meg kell fizetni, ami így műr jóval kevésbé vonzó opció.


"Még Raspberry-ből is létezik vékonykliens."

Sőt, egy Pi400-as meg 30 ezer forint, és simán alkalmas irodai munkára. Mégsem abból vásárolnak be a cégek.


#4 "Érdekes egyébként, hogy évtizedekkel ezelőtt simán működött"

Igazából ezzel nagyon rátapintottál a lényegre.

Évtizedekkel ezelőtt még komoly létjogosultsága volt a termináloknak. Miért? Kényszerű okokból. Mert piszok drága volt egy számítógép. Ez a terminálozgatás a '70-es évek technikája. Évtizedekkel ezelőtt a Commodore 64 is hatékonyan működött, mégsem jutna eszünkbe ma ezeken dolgozni.


Elavult, és macerás konstrukció, aminek legfeljebb csak nagyon speciális esetben lehet létjogosultsága. Költséghatékonyságban alig van némi előnye, szokás azzal érvelni, hogy tartósabb... csakhogy idővel a szervergép is elöregszik, azt is cserélni kell, a kliensek sem örök életűek. Emellett némileg nagyobb szakértelem kell az üzemeltetésükhöz, "cserébe" pedig kevéséb stabil a rendszer. Ha a szerver lefagy - márpedig a Windows szerver le tud -, akkor mindenkinél megáll a munka. Ha valami probléma van a szerverrel, vagy a hálózattal, akkor így az sem tud dolgozni, akinek a munkájához az egyáltalán nem kéne. Na, meg egészen problémás lehet a helyi erőforrások elérése.

Összességében: előnye alig van, hátránya annál több. Olyan ez kicsit, mint a szalagos mentőegységek használata. Nagyon sokan esküdnek rá, hogy mennyire költséghatékony technika, és vállalati körökben tényleg nagyon nagy nívója van mind a mai napig, de előnye gyakorlatilag nincs.

2022. szept. 1. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!