Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Létezik már hardveres megfelel...

Létezik már hardveres megfelelője az opensource-nak?

Figyelt kérdés
Most olvastam, hogy a Huawei egy tiltás miatt nem használhat amerikai technológiákat, mert nem adják meg neki az engedélyeket rá. Ezért merült fel bennem, hogy vajon létezik már hardverből is olyan, mint szoftverből az opensource? Tehát amit bárki ingyen használhat gyártásnál, stb? Ugye szoftvernél ott van a GPL, aminél annyi a megkötés, hogy a forkot is ugyanazon feltételekkel kell terjeszteni forráskóddal együtt, viszont bárki felhasználhatja bármiféle engedélykérés nélkül. Komolyan, ez tök jó lenne hardverek és azok technológiái esetén is, bár én még így ilyet nem hallottam. Vannak ilyenek, hogy Raspberry Pi, meg PinePhone meg ilyenek "open source hardware" megnevezés alatt, de valójában ezeknél se teljesen úgy van, mert ugyanazok vannak benne, mint a "zárt" készülékekben.

2023. jan. 31. 19:53
 1/9 anonim ***** válasza:
27%
Persze, létezik. Fogod magad és fejlesztesz új hardvert magadnak.
2023. jan. 31. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

igen, van. Risc-V

jogdíjmentes, egész konkrétan

Nemrég karolta fel egy szingapúri fejlesztőcsapat, és az ARM ellen fognak indulni első körben, úgy néz ki. Megy a szerveződés rendesen. Csak ugye minden programot, drivert, stb újra kell írni hozzá, kompatibilissé tenni.


ilyen Single Board Computert készítettek (mint amilyen egy raspberry), és azon lehet bütykölni, már 2. verziót. teszt:

https://www.youtube.com/watch?v=ykKnc86UtXg


Szerintem brutál ígéretes. Szurkolok, hogy legyen belőle valami, mert ezzel csak mi felhasználók járunk majd jól 🙂

2023. jan. 31. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

"Vannak ilyenek, hogy Raspberry Pi, meg PinePhone meg ilyenek "open source hardware" megnevezés alatt, de valójában ezeknél se teljesen úgy van, mert ugyanazok vannak benne, mint a "zárt" készülékekben."

Ott ( [link] ) nem az alkatrészek - a kondenzátor, a processzor - nyíltsága a lényeg, hanem a kapcsolási rajzé, a rá kerülő szoftveré, a mechanikai alkatrészek géprajzainak szabadon való elérhetőségéé

2023. jan. 31. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

"az opensource hardveres megfelelője"..?

Gondolod majd az Intel ezentúl ingyen fogja osztogatni a friss processzorait?

Ha ilyennel találkozol nekem is azonnal szólj.

2023. jan. 31. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
53%

#4

Ki beszélt itt ingyenességről?

2023. febr. 1. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

igen

összeraksz magadnak egy chip-et és eladod

kb mintha összeraknál egy csettegőt és eladnád, csak ez kisebb

2023. febr. 1. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Chip szinten nem tudok róla, de gép szinten több is volt. Pl. az IBM PC és az IBM PC XT amikor megjelent, akkor az IBM kiadta a kapcsolási rajzot hozzá, és így születtek a PC klónok mert nagyon egyszerű volt "másolni". Egyszerűen adták a géphez a kapcsolási rajzokat. Ugyanígy rengeteg ilyen volt, van is. Talán valamelyik színes TV sorozat volt még ilyen, amiből utána fejlesztette az Orion (még a 80-as években) a modul rendszerű sorozatát (ezek a kivül-belül szinte teljesen egyforma TV-k voltak, kb. annyi különbség volt,h ogy távírányítós, távirányító nélkül, lent van a bekacsoló gomb, fent stb.).


A chip gyártás azért bonyolultabb, mert nem elég a chip tervrajza, hanem van hozzá egy technolgóiai "how-to" amit már nehezebb "átadni".

2023. febr. 1. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

486 korszakig azonosak voltak a gépek. Ugyanabba a lapba, ugyanabba a foglalatba rakhattál Intel vagy AMD procit is.

De jogdíj licenszdíj fizetési okokból külön kellett válniuk.


A technológiát még nekik is pénzért adják. Soxor perelik is egymást ezért.

Pont e miatt nem lenne életképes egy open amiben semmi jogvédett technológia nincs.

2023. febr. 1. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 SIDLER22 ***** válasza:
A RISC-V architektúrának ingyenes a blueprint-je. Nyilván a gyártást neked kéne megszervezni, de jogdíjat senkinek nem kéne fizetned a technológiáért. A 2-es válaszolóval ellentétben én úgy tudom, hogy a RISC-V egy A.I. specifikus architektúra. Főleg Deep Learning-re fejlesztették és ilyen utasításokat is tartalmaz. Általános felhasználásra nem túl effektív. De lehet azóta változott valami.
2023. febr. 2. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!