Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Melyik processzor a legjobb...

Melyik processzor a legjobb választás egy NVIDIA 4080 RTX videókártya mellé?

Figyelt kérdés

Gépvásárlás előtt állok és keresem a legjobb választást. Hobbiból játszok, így a hardveres világban sajnos nem vagyok annyira otthon, de próbálok egy jó gépet összerakni.


Szeretnék egy olyan processzort találni, ami sokáig kiszolgál, meg ha fejleszteném a rendszert, akkor ehhez szeretnék legkésőbb hozzányúlni. (Bár szerintem mire a 4080 túlkoros lesz, az szerintem nem 2 év)


Nem igényem a csilli-villi 4K-s játékélmény, de célom lenne, hogy ne akadjon meg semmi sem.

A gépen leginkább játék zajlana, de a jövőben ha a csillagok összeállnak, szeretnék dolgozni is, mert például érdekel a programozás, így ilyen kihívásokra számítana a processzor. A gépbe DDR5-ös RAM fog kerülni.


Intel fronton gondolkoztam, mivel az AMD-ről semmilyen tapasztalatom nincs, csak annyi előítéletet hallottam, hogy nagyon melegszik és drágább.

Néztem már bele egy Intel I9 12900KF-et, de nem vagyok biztos, hogy az jó választás-e, mivel azt mondják az is melegszik mint a pokol. Tisztában vagyok benne, hogy minden leginkább hűtés kérdése (vízhűtés kerül a gépezetbe) de ez elbizonytalanított.

Neten próbáltam ennek utánanézni, itt javasolták az I7 13700K-ját, meg az I9 13900K-ját. Próbáltam összehasonlításokat nézni, de ahány oldal, annyi fajta megközelítés, nem jutok dűlőre.


Esetleges AMD ajánlások is érdekelnek, mivel alaplapot is vennem kell (nulláról építek), így mindent módosíthatok még.


Köszönöm előre is a segítséget. :)



nov. 26. 20:31
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

"mivel az AMD-ről semmilyen tapasztalatom nincs, csak annyi előítéletet hallottam, hogy nagyon melegszik és drágább."


Valójában kevésbé melegszik és olcsóbb. :)


AMDt nézz, jelenleg jobb választás, mint az intel. Akármilyen B650-es lap + Ryzen 7 7800X3D kombó jelenleg a legjobb választás a high-end videókártyák mellé. A proci 150 000Ft:

[link]


Alaplapból nem szükséges elszállni az árral, ha nincs különleges igény. 50-60 000 körül már bőven elegendőek ezek is:

[link]


A 13700K 167 000Ft-tól indul, a 13900K 225 000-től, és egyik sem jobb igazából, mint a 150 000-res 7800X3D.


Az AM5 előnye, hogy arra még jön két generációnyi processzor, ha évek egyszer a 7800X3D kevés lesz akkor még mindig tudzs venni 2 generációnyi utódot és egy 3 perces processzorcserével ugrottál 15-20-25%-ot ( majd meglátjuk mennyit ).


A "melegszik" ma már máshogy értendő, mint anno. Ma már minden új proci elmegy 95 fok fölé. A különbség közöttük, hogy amíg a i7-i9-ek úgy 100 fokosak, hogy akár 300 Wattal fűtenek, addig a 7800X3D 105Wattból elvan.

nov. 26. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

De AMD-ből ha jól tudom, már létezik a Ryzen 9 széria. Az nem jobb, mint a Ryzen 7? :o


Amúgy eddig laptopom volt, így amikor megláttam, hogy a videókártya 75 fokon van az nekem már kemenceként érvényesült és azonnal takarítani kell, oké, ez videókártya meg laptop, de akármit megláttam strapateszten 70 fok felett, majdnem megszédültem a székben :D

nov. 26. 20:55
 3/7 anonim ***** válasza:

"Az nem jobb, mint a Ryzen 7? :o"


Játékra nem.


"akármit megláttam strapateszten 70 fok felett, majdnem megszédültem a székben "


A tévképzeteidben nem tudunk segíteni.

nov. 26. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Persze van Ryzen 9 is, de az nem igazán játékra való ( még a Ryzen 9 7950X3D is problémás néha).


A legtöbb esetben a 7800X3D több mint elég mindenre - RTX4090 mellett:

[link]


A normál Ryzen 7-ek és Ryzen 9-ek is elmennek 95 fokig normál hűtőkkel, így lettek kitalálva. A 7800X3D fogyasztása vissza van fogva az extra cache miatt, 280mm-es vagy 320mm-es vízhűtőkkel játék közben kb 65 körül tartható.

nov. 26. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

1) AMD jelenleg kb azonos áron van, sőt inkább olcsóbb, cserébe hosszabb távon életképes a platform (am5).


2) kevésbé melegszik az AMD, hiszen sokkal kisebb a fogyasztása. Az AMD koncepciója lehet ok a téves információkra. Mindenképp rá akarták erőltetni a korábbi procihűtőket az új foglalatra, illetve biztosan a chip fizikai védelme is szerepet játszott abban, hogy az IHS (hőeloszlató sapka, kupak, akármi) nagyon vastag lett. Illetve a számításokat végző chiplet is rendkívül kicsi. Ez azt eredményezi, hogy a hő nehezen távozik egy pici beburkolt felületről, és akkumulálódik a processzoron. Lényeg a lényeg, arra van tervezve, hogy konstans 90-95 fokon menjen. Ennyi. Ez nem egy rossz dolog. Illetve Curve Optimizer negatív 20-30-at simán be lehet állítani, ez teljesítményvesztés nélküli feszültségcsökkentés, undervolt, hűvösebb. Tehát a lényeg az, hogy a prociventit szépen maximalizálni kell egy elfogadható csendes szinten, azt csá. Nekem 85 fokig alapjáraton megy 350 fordulaton (120 mm venti), utána emelem 1000 körülire, ami az épp hallható szint. Legtöbb játékban csak pillanatokra kerül a 85 feletti tartományba.

Végeredményben tehát egy 7700X-7800X(3D) vagy 13700(K)-14700K amiben gondolkoznod kellene. AMD throttling nélkül (tűlhevülés elkerülése miatti órajelcsökkentés) simán elvan a léghűtőkkel, még a 15 ezres szinttel is. Intelhez meg nézheted a 280-360-as AIO-kat, 30-40 ezertől... Ugyanazt a gaming teljesítményt figyelembe véve. Ahogy előző is írja, a fogyasztáskülönbség többszörös az intelnél, és ez mind hőben fog megjelenni, amihez már egyszerűen nem is elég a léghűtés. És azt a +100-200W-ot még rá kell számolnod a tápegységre is. És mivel az AMD kevesebbet fogyaszt, így a kedves 7800X3D simán elvan egy falad VRM-es B650 alaplapon is, 50-60 ezer körül. Tehát ha hozzávesszük a körítést is, akkor az intel a proci árán felül még 50-100 ezerrel is drágább lehet!!!


3) de azért nyilván a 4080 az egy olyan kártya, ami 1440p-4K-ra való. Ezen a szinten a locked 13700-nak is jónak kell lennie, ami mivel nem tuningolható, nem is fog eszement sokat fogyasztani, elég lesz hozzá egy komolyabb léghűtés és a B alaplap. De egyszerűen az AMD annyival jobb alapot nyújt, hogy nem érdemes az intellel foglalkozni.

nov. 26. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Játékra jelenleg a 7800X3D a csúcs.
nov. 26. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
91%

Őszintén megmondom, nem olvastam el az előző kommenteket, túl hosszúak így vasárnap este tízkor. De a kérdésre a válasz:

Játékra, programozásra teljesen felesleges pénzkidobás az i9/Ryzen9 kategória. Alig, ha egyáltalán tud többet mint az i7/Ryzen7 kategória azonos generáción belül, de még az i5/Ryzen5 sincs igazán lemaradva, töredék áron.


AM5-re szavaznék és Ryzen 7000-es processzorra, mert hosszabb ideig lesz támogatva. Intelnél az LGA1700 platformon van a 12, 13 és 14gen, a 12gen már kicsit régi és nincs azon a szinten ahol az AM5 procik vagy Intel 13-14gen, a 14gen egy nagyon gyenge 13gen frissítés, nehéz nem lesütött szemmel rámondani hogy egy másik generáció. Míg AM5-re a Ryzen 7000-es széria az első amit kiadtak, és várhatóan még több évig fognak rá jönni új generációs Ryzen procik, magyarul ha most veszel egy jó AM5 alaplapot, majdnem biztos hogy még a következő pár generációra csak proci ki-be és tudsz fejleszteni, ha kell.


Ryzen 7 7800X3D most összességében a legjobb gamer processzor, ha nem számít a pénz, ebbe érdemes lehet belefektetni.

Ha spórolnál, már egy Ryzen 5 7600X is kiszolgálná a kártyádat amennyiben nem 1080p és nagyon magas refresh rate mellett szeretnél játszani, de írtad hogy 4k lenne a cél. Alapvetően minél magasabb a felbontás és a grafikai beállítások, annál inkább a GPU a szűk keresztmetszet, a CPU akkor játszik nagyobb szerepet, amikor alacsonyabb felbontás és/vagy beállítások mellett, nagyon magas képfrissítéssel szeretnél pl. kompetitív eSport játékokat játszani.

nov. 26. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!