Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mért pörög fel folyamatosan...

Mért pörög fel folyamatosan számítógépem ventilátora?

Figyelt kérdés
Kb. 12 éve van meg a számítógépem. Az akkori, viszonylag alacsonyabb gépigényű játékok futtatására lett tervezve, de még mindig ezt használom, főképp már nem játékokra, minden másra. Amikor bekapcsoltam vagy alvó módból indítottam be, mindig úgy indult be, hogy a ventilátora elkezdett hangosan zúgni kb. 3 másodpercig, aztán elcsendesedett. Pár hónapja kezdte viszont, hogy teljesen véletlenszerűen, ritkán, menet közben is elkezdett zúgni. Talán olyan 3 hónapja tart ez, kezdetekben nagyon ritka volt, ezért nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget. Nagyjából 1 hónapja viszont nagyon gyakori lett, van hogy egymás után 3-4X is elkezd zúgni, egyre gyakoribban, talán akkor, amikor a számítógép jobban meg van terhelve, bár még nem figyeltem ki pontosan. Nagyon zavaró, mert azt érzem bármelyik pillanatban elromolhat az egész. Mitől lehet ez?

márc. 19. 12:41
 1/9 ludicrousSpeed ***** válasza:

"Mitől lehet ez?"

"12 éve van meg a számítógépem"


Dereng már?

márc. 19. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
Hát nyilván azért, mert jobban meg van terhelve, jobban kell hűteni. Tönkremenni nem fog, max. ha túlmelegszik, kikapcsol magától a gép, és nem kapcsol vissza, amíg nem hűlt ki. Régi gépemnél nekem is volt, hogy alátámasztottam a laptopot, alulra plusz usb-s ventilátor, meg a szobai ventilátor is a gépet fújta. :D
márc. 19. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 KmsRys ***** válasza:
70%
Az a 12 év alatt hányszor lett újrapasztázva a hűtő? Ha egyszer sem, akkor az már szilárdra van száradva, újra kellene kenni, hogy jó legyen a hűtés.
márc. 19. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 KmsRys ***** válasza:
100%
Amit elfelejtettem, a tisztításra is oda kellene figyelni, valószínűleg vastag porréteg zárja a levegő útját, szóval rossz a hűtés.
márc. 19. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A gép elég régi (attól még simán jó és a mindennapi felhasználásra bőven jó), mostanra egy csomó minden okozhatja - hardveresen is, szoftveresen is.


A bekapcsoláskor felpörgés a klasszikus "nem bug, hanem feature" jelenség, így induláskor "teli tüdőből" ráfúj a ventillátor a hőcserélő bordákra, és ekkor esetleg kifúj valamit, vagy lefúj némi port. Ezzel ne törődj, ez az üzemszerű működés része.


A menet közben ingadozás oka lehet szoftveres (valami a windowsban kicsit bekavar valamibe, 12 év alatt akármi összeakadhat akármivel). Vagy lehet hardveres.


A hardveres hibakeresés ott indul, hogy kiviszed a gépet a szabadba, lecsavarozod az oldalát, a porszívót fújásra állítod és nem túl közelről kifújod az évtizedes port a gépből. Ha nem szereled ki az egyes alkatrészeket, akkor is bődületes mennyiség fog kijönni belőle. Kis ügyességgel a hűtőbordák közül is ki tudod valamennyire fújni, nyilván nem lesz olyan jó, mintha az utolsó csavarig szétszednél mindent és úgy állnál neki tisztogatni, aztán összeszerelni, de ezzel látványosan tisztábbá teszed a gép belsejét.


Miért fontos ez? A gép állandóan figyeli az alkatrészek hőmérsékletét, szenzorok vannak a processzorban, az alaplapon, a videókártyán, a tápban, de akár a ház belső oldalán is lehet... Ezeknek az adata vezérli a ventillátorokat. Ha a hűtőbordák be vannak rakódva porral, akkor a hűtött alkatrész felmelegszik, a venti erőlködik, ha sikerül lentebb fújnia, akkor elhalkul, de ekkor megint melegedni kezd... és így tovább.


Ha portalanítod, nem fog melegedni (annyira).


Aztán egy ilyen idős gépnél simán lehet az is, hogy ezek a szenzorok adnak fals adatot, mert elromlott valamelyik. Ezt javítani már nem nagyon érné meg.


Ja, és akkor jön még, hogy "biztos beszáradt a hőcserélő paszta", amit viszont én önmagában így sem neveznék meg a hiba egyértelmű forrásának. Az én gépem is több, mint 10 éves volt, mikor kíváncsiságból leszedtem a processzorról a hűtést, persze be volt száradva, de soha nem volt gondom a proci hőmérsékletével így sem (pedig csak egy gyári hűtő volt rajta, semmi extra), másrészt újrapasztázva sem lett igazán hűvösebb. Szóval csak ezért én nem szedném szét a helyedben.


Ha a portalanítás nem oldja meg, és biztosan tudod, hogy egyébként nem izzasztanád meg a gépet, akkor megteheted, hogy letöltesz egy szoftvert, amivel a ventillátorokat tudod vezérelni, és beállítasz egy konstans értéket, ami viszonylag alacsony hőt és zajt is jelent.

márc. 19. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Koszos, mocskos -› takarítás

kiszáradt hővezető paszták -› csere

márc. 19. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Az enyém is ezt csinálja, sokszor nem is használom, csak hallom, hogy mennyire megy benne a ventillátor. 7 éves gép, sosem volt még szétszedve, belül takarítva, de lehet nem ártana.
márc. 19. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Illene szoftveresen is átnézni és kigyomlálni a feleslegesen futó programkat
márc. 19. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Feladatkezelő--->Teljesítményfül

Mit látsz ha zúg?

Itt kezd.

Ha valami nagyon meleg látni fogod.

Kitakarítani/újrapasztázni pár forint meg egy kis munka.

márc. 19. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!