Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Hány Volt van a net kábelekben?

Hány Volt van a net kábelekben?

Figyelt kérdés

Igen azzal tisztában vagyok, hogy vannak már POE csatlakozok amik 12-24V al is képesek működtetni egy eszközt. De magához az hálózat működtetéséhez is áram kell, hisz nem véletlen, hogy réz kábeleket használnak (illetve optikát bizonyos esetekben, ami igen nem áramot továbbit...)


Bonusz kérdés, ugye van 4 érpár (8 kábel). A POE csatlakozás eszközök szabvány szerint használnak 1 párt (pl a két barnát) és a maradék 3 páron fut az adatkommunikáció? A fogadó eszköz pedig arra a két érpárra van rákötve áram hálózat gyanánt?



ápr. 27. 09:24
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Maximum 1,7 V~, de inkább 0,5.

A régebbi PoE két érpárt használt az áram átviteléhez, kettőt pedig a kommunikációhoz. Nagyon vékonyak azok az erek, ahhoz hogy egy router vagy switch beinduljon róla kell a szufla. Viszont ez maximum 100 Mbps sebességet tud.

A modern PoE szintén két érpárt használ az áram átvitelére, de mind a négyet a kommunikációra. A feszültségre rámodulálja a jelet, hasonlóan a powerline adapterekhez, csak sokkal egyszerűbben, mert itt egyenáramról van szó, az abban történő apró változás maga a kommunikáció.

ápr. 27. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Nekem 10m kábelen még megy a passzív POE amúgy (9V-os tplink router). Bár cat6 tömör réz a kábel, szóval az sokat segít a feszültségesésen. De ja, így csak 100mbit-re korlátozódik.


Két érpárt használ az adat és kettőt a táp. Ezért van csak max 100mbit adatkapcsolat ilyenkor.


Aktív POE szabványok ugye pl az af és at. Ezt tudnia kell az eszközökenek, hogy felismerje. 48 voltot küld amúgy rá (amint megkommunikálták az eszközök egymással a kompatibilitást).

Ha esetleg egy eszköz nem tudja, akkor vannak szabvány tápleválasztók, ami sima DC jack vagy usb-c vagy ami kell, azon adja a tápot, meg külön az rj45-öt. Van egy ilyenem is. 5V-ra veszi le, és USB-C az eszköz (pi4). Sokkal olcsóbb volt, mint a poe hat megoldás, asszem 4 ezer (meg plusz a tápfeladó, de az ugye ígyis-úgyis kellett volna).


És elvileg van olyan is, ami képes a gigabites tápfeladásra és tápleválasztásra. Ez megint valami plusz, hiszen ebben az esetben az áram alatt levő kábel használva van adattovábbításra is. Nem tudom ennek a működését pontosan, csak láttam, hogy létezik.


Meg passzívan is megoldható, ha ki tudod matekolni. Feszültségeséssel lehet számolni, van rá kalkulátor (bár csak amcsikat találtam, azok meg awg-t használnak keresztmetszethez, azt átszámolni meg ilyenek...) tehát lényeg az, hogy egy passzív tápfeladó-leválasztó páros az csak 2000 ft kb. Pl van egy 5V eszközöd, akkor x méter kábeled van, és kiszámolod, hogy ha 7V tappal küldöd meg, akkor a másik végén kb 5V lesz a feszültségesés miatt, akkor az az 5V eszközódnek tökéletes, és működni fog.


Tehát az at/af poe szabványok igazándiból ettől a számolgatástól, és az esetleges hibás bekötésből származó károktól kímélnek meg. Ezért fontos, hogy a szabvány az kommunikál a túloldallal, addig nem küld rá kakaót igazán. A passzívnál meg ha véletlen az egyik betáp vonal rákeveredne az adat részre, akkor simán megküldheti az alaplapot 5-12V-tal (amilyen tápot kötöttél rá).

Nyilván ezt lehet ellenőrizni, óccón párezer van rj45 teszter.


Nekem van összesen 4 ilyen poe bekötéses eszközöm, meg a családban én építgetem a kábeles hálózatot, szóval megvannak ezek a hülye szerszámaim, van kábelem, szerelek rá csatlakozót. De ha neked csak egy valami cucc kell, akkor lehet nem érdemes a szerszámokat is megvenni.

ápr. 27. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Tudnod kell mi az az ér pár. Működés közben galvanikusan azonos a két ér ezért pár, a végükön egy trafó van ami elszigeteli a gépről, és a jelet áramként kell értelmezni hurokban szimmetrikusan.
ápr. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A poe divatot sem értem.

Ahol elfér 10m utp kábel ott elfér egy átlagos hangszóróvezeték is, sőt az akár más irányba is mehet. Persze lehet forrasztanod kell.

ápr. 27. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Eredetileg arra találták ki, hogy a VoIP telefonokba elég legyen egy kábel, hasonlóan az analóg vezetékes telefonhoz, így egy egységsugarú usernek nem tűnik fel a különbség.
ápr. 27. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
4: nem divatból van, hanem mert biztonságosabb a DC 48V-ot nyomatni, mint a 230-at
ápr. 27. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
6: nem 230-ról hanem dc 12-24V ról beszéltem a 4-ben... 😃
ápr. 27. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

#6 rengeteg DC megoldas van amirol sokkal nagyobb teljesitmenyigenyuek is hasznalhatoak

lenyeg inkabb hogy halozattal egyben van aminek rengeteg haszna lehet

mas a celfelhasznalas

ápr. 27. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Alapesetben -2...+2 V közötti a feszültség a hagyományos csavart érpáras vezetékekben:

"1000BASE-T uses all four pairs bi-directionally using hybrid circuits and cancellers. Data is encoded using 4D-PAM5; four dimensions using pulse-amplitude modulation (PAM) with five voltages, −2 V, −1 V, 0 V, +1 V, and +2 V. While +2 V to −2 V may appear at the pins of the line driver, the voltage on the cable is nominally +1 V, +0.5 V, 0 V, −0.5 V and −1 V."

[link]


A Power over Ethernet más kérdés - a szabványos 802.3af/802.3at/802.3bt esetében:

[link]

max 57 V, a nem szabványos passzív PoE-nál meg 5 V-tól egészen 72 V-ig (de általában a 12 V többszöröséig, az akkumulátorok miatt):

[link]

egy CAT5-ös kábelen max 125 V(DC) is mehet:

[link]

ápr. 27. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!