Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Milyen izzó szokott lenni...

Milyen izzó szokott lenni általában a projektorokban? Helyettesíthető más izzóval?

Figyelt kérdés

Szeretnék venni egy projektort, hibás izzóval (mert olcsó). Még nem láttam ilyet szétszedve, nem tudom milyen az izzója. pl: Van e benne valami elektronika, ami letiltja az egész kütyüt, ha nem bele valót teszek bele.

Az lenne a tervem, hogy egy jó erős autós halogén izzót pakolnék bele. Sötétben használnám filmnézésre, szóval nagy fényerőre nem lenne szükségem. Meg tudom ezt oldani? Hány lába van egy beléjük való izzónak? 2 ahogy kell, vagy van még benne valami extra kütyü is? Hogy néz ez ki, mert még képen sem láttam soha. (A projektorok működési elvéről már olvastam, elméletileg lehetségesnek tartom, hogy nem bele tervezett izzó kerüljön bele.)



2012. máj. 20. 16:09
 1/3 anonim ***** válasza:

Változó, hogy milyen izzót pakolnak bele, sok mindentől függ, de általában igen nagy teljesítményű, spéci izzókról van szó.


Az esetek nagy részében csak a saját, külön erre a célra gyártott izzót lehet belepakolászni. Hogy elektronika van-e benne, vagy spéci foglalat, azt nem tudom, de azt igen, hogy kifejezetten csak azt az izzót ajánlatos belerakni, ami gyárilag rendszeresítve van.


Ennek több oka van. Például a hőtermelés alaposan ki van számolva egy projektorban. Ha egy másfajta izzót teszel bele, és az jobban melegszik, szétékgeti az egészet.


Aztán az sem mindegy, milyen módon szórja a fényt, az izzó. A lencserendszert direkt úgy alakították ki, hogy az izzóval kompatibilis legyen. Egy másfajta izzóval nagy valószínűség szerint használhatatlan lesz a projektor. Úgy értem, még ha fizikailag be is fér, és a foglalatba is belemegy, a feszültség és a hőtermelés is passzolna, még nincs rá garancia, hogy a vetített kép egy része nem lesz iszonyat fényes, egy másik része meg totálisan sötét.


Egy ismerősöm amúgy egyszer épített projektort úgy hogy egy TFT monitort szétszedett, fából tervezett dobozt, vett lencsét, izzót, de még így is az izzó volt a legdrágább, pedig a monitor 30k volt, az izzó meg egy "olcsóbb" fajta volt.


Szóval nem túl valószínű, hogy bele tudsz bütykölni egy saját izzót, de ha mégis, az eredmény nem lesz esztétikus, és üzembiztos.


Sajnos a projiknak az izzó a nagy bajuk, ha kiég az biza 50-60-100k nem nagyon van mit tenni. Ez egy ilyen műfaj, meg kell barátkozni a gondolattal.


Én azt javaslom, hogy csak akkor vedd meg, ha rászánod a gyári izzó árát is.


Amúgy valószínűleg azért olcsó, mert az eladó is tudja, hogy drága bele az izzó, úgy fest neki már nem éri meg újat venni bele.


Jah és azt se felejtsd el, ha az izzó valami feszültségingadozás miatt égett ki, akkor valószínű az új izzó is ki fog égni, ez pedig azt jelenit, hogy nagy rakás pénzt dobtál ki az ablakon.


Szóval csak óvatosan.

2012. máj. 20. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Először is megemlítem, nem értem miért vagy így leszavazva 43%ra, ez elég korrekt válasz volt. Az a bajom, hogy nincs munkám, és így pénzem sincs. Zsákbamacskaként venném meg, az eladó elmondása szerint szervízbe vitte, ott kapta a választ, hogy izzót kell cserélni. Én is tudom, hogy sokba kerül, utánanéztem a típusnak, és nem olcsó tényleg. Csak felmerült a kérdés bennem, hogy nincs e véletlen olcsóbb megoldás a dologra. A hőtermelés problémát meg tudnám oldani, a szükséges feszültséget is meg tudnám adni neki, kísérlet lenne, hogy létezhet e olcsóbb megoldás a dologra. Valami autós halogén h4 izzóra gondoltam, körbe burkolva amennyire lehet alu hűtőbordákkal, esetleg plusz aktív hűtéssel. A fő kérdés csak az, hogy bekapcsol e ha az elektronika nem érzi, hogy izzó is van benne. :) Illetve milyen bonyolult megoldani, hogy el lehessen vele hitetni. Egy Alcatel mobiltelefon akksiját is kicseréltem, a gyárinál sokkal jobb teljesítményűre. A gyári új kb 4 napot bírt anno, én általam próbaként megcsinált használt akksi több mint egy hetet! :) Innen jött az ihlet, hogy nem mindig a gyári drága a legjobb megoldás. :) Ezért ez az egész kérdés...
2012. máj. 20. 18:34
 3/3 anonim ***** válasza:
Lehet bele bütykölni fémhalogén kisülőcsövet. Az igaz hogy csak eco fényerő és kisebb kontraszt lesz a végeredmény de jobb mint a semmi.
2017. dec. 2. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!