Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Potenció méterel a hütö...

Potenció méterel a hütö ventilátor sebeségének a szabályozása biztonságos?

Figyelt kérdés
tehát a pc-m oldalára belöröl rögzitettem egy rosz táp egység 12cm eres hütö vántilátorát,majd adtam az egyik 12voltos kábelböl áramot neki,és pörög is rendessen,elég hangos is!de tudnikell hogy nálam a fütés olyan hogy regeli,kora délutáni rókban elég hövös van bent viszont estére,nagyon jó meleg,tehát napközben apszolútt nem,vagy csak kis fordulaton eléglenne üzemeltetni a ventit,esténként pedig rendesebb hütés kéne a deszkának és akkor meg elkél a magasabb fordulat,namármost én ugyképzeltem és úgy épitetem meg hogy egy régi dvd lejátszó potenció méterét bekötötem a ventilátor azon kebelébe amin kersztül ármot vesz fel,és láss csódát müködik is,kivezetem a gép elejébe a potmétert,a flopi olvasó hején kialakitot nyiláshoz,és onast kényelmesen tudtam szabályozni a fordulatot,igaz nemtulnagy pontosságal,de azért a cél megvolt,kb 10percig teszteltem is a rendszert,igy,majd kisebb melegedést tapasztaltam a potméterböl.majd szétkapcsoltam ezt,na most azt szeretném kérdezni az a melegedés normális volt?kel is h melegedjen?iletve a TÁPEGYSÉGRE nézve az ilyentipusú feszültség szabályózás nem kárós???esetleg károsithatja ez a megoldás természetéböl fakadóan a rendszert?a tápot??

2013. jan. 9. 14:53
 1/7 A kérdező kommentje:
kkor most ehez senkise ért??vagy mi a fene?
2013. jan. 9. 18:51
 2/7 anonim ***** válasza:
Többen is értenek itt hozzá - jobban is mint gondolnád - csak keserves dolog értelmezni az irományodat!
2013. jan. 9. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
igen ez túl hosszú a mi értelmi szintünknek szóval angol szakoldalon kérdezd meg inkább
2013. jan. 9. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
most 1 2-3szavas normális választ nehézéletvolna leirni ? nemértem hogy mi ebben az irómányban a bonyolult?
2013. jan. 10. 00:30
 5/7 anti paladin ***** válasza:

Ahogy megírtad az a baj. :) Nulla tagolás, sehol egy pont. Fárasztó olvasni, na :)


A válaszok:

-Nem károsít semmit. A feszültség csökkenést az által éri el hogy a poti elnyeli az áramot. Gyakorlatilag egy változtatható teljesítményű ellenállásként kell gondolni rá.

-Melegedés. Ez gyak. egy ellenállás, valamilyen mértékben melegednie kell. Ennek mértéke függ a poti teljesítményétől és az elnyelt fesz-től. Azt tudni kell, hogy ha túlmelegszik, akkor elég. Ez esetben sincs baj, csak a potit kell cserélni nagyobbra.

-A feszültséget soha ne vedd vissza 6 volt alá és SOHA ne csökkentsd a kimenő fesz-t 0-ra. Az átlag poti ilyen esetben hajlamos megdögleni hosszabb üzemeltetés során.


Több infót találhatsz a témában a hobbielektronika.hu oldalon.

2013. jan. 10. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Tuti megoldást írok le neked ha lemondassz a kezdetleges szabályozódről.

A venti áramkörébe köss sorba egy kapcsolót és a kapcsolóval párhuzamosan egy 100...120 ohmos 2W teljesítményű ellenállást.

Zárt kapcsolónál teljes feszültség jut a ventire, nyitott állásban kb. a táp 50...60%-a.

A potméterre nincs szükség.

2013. jan. 10. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
anti paladin köszönöm a világos és érthetö válaszodat!viszont azt még megkérdezném hogy honnast tudom hogy ép hány volton van? mert irtad hogy ne csökentsem 6volt alá?!ezt most honast tudom hogy menyin van?
2013. jan. 12. 13:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!