Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Vettem egy új CPU-t, egy...

Vettem egy új CPU-t, egy Intel Pentium g860-ast. Meg vagyok vele elégedve, amire használom a gépemet, arra tökéletes. Mekkora körülbelül a tényleges fogyasztása?

Figyelt kérdés

Amit tudok róla, hogy 32nm-es gyártás technológiával készült és a TDP-je 65W. Sajna a TDP fogalmával mai napig nem vagyok tisztába. Olvastam itt a gyakori kérdéseken is róla, valamint más oldalakon, de mivel ellentétes válaszok és leírások is szemem elé kerültek, nem lettem okosabb, ténylegesen mit is jelent. Sokak keresgéltem, de paradox helyzet állt elő.


Tehát 65W hivatalosan a TDP-je. Ennek a CPU-nak (vagy az alaplapnak? Azt is cseréltem 775-ösről 1155-ösre) van valamilyen CPU energiafelhasználás szenzora, de hihetek neki?


A CoreTemp nevű szoftver tud olvasni a szenzorból és 0-20%-os CPU terhelésnél úgy 6-15W-ot ír a teljesítményfelvételhez.


AIDA64-gyel meghajtottam a CPU-t, ez az érték max 26W-ra ugrott fel.


Az AIDA64 még két további értékkel áll elő,

Van a már említett érték, CPU Package néven AIDA64-en belül, és a másik kettő a CPU IA cores (max. 21W), és a CPU GT Cores értéke állandó 0.08W. Hihetek ezeknek az értékeknek? Mennyire valósak, és a három értékből hogy jön ki a tényleges teljesítmény felvétel?


Szeretném végre tisztázni a TDP fogalmát is, ha valaki érthetően le tudja írni, nagyon megköszönném!



#fogyasztás #TDP #CPU #Pentium G860 #teljesítményfelvétel
2013. jan. 10. 23:48
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ez az elvi maximális fogyasztás. Ez sem igaz. Valójában fogyasztási osztály. A gyártó (Intel) különböző fogyasztási osztályokba sorolja a processzorait (35 W, 65 W, 95 W). Egy processzor nem fogyaszthat többet, mint az osztályában jelzett érték. Így könnyen meglehet, hogy a processzorod maximális fogyasztása alacsonyabb, mint 65 watt, esetleg csupán 40. Az alábbi teszt arról tanúskodik, hogy a Pentium G850 alig fogyaszt többet, mint a 35 wattos osztályba sorolt Pentium G620T.

[link]

(Az értékek a teljes rendszer fogyasztására vonatkoznak.)

Amiről eddig beszéltem, az a maximális érték. Ha nincs szükség a teljes erőre, akkor kevesebbet esznek a processzorok.

2013. jan. 11. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
TDP (thermal design power) elsősorban a hűtéstervezéshez és a táptervezéshez hasznos információ, nem egy egység tényleges fogyasztását takarja. A TDP meghatározása ráadásul gyártónként különböző lehet, így egymással sem lehet összehasonlítani az értékeket ilyen esetekben. Egy alaplapgyártó például garantálja, hogy az adott deszkába 125W TDP-ig lehet processzorokat tenni, így azok tápellátása hosszú távon is biztos alapokon nyugszik. Egy CPU hűtő gyártó is garantálhatja, hogy akár 140 vagy 160W TDP-t is kordában tart az adott modellje, így azt például tuninglók vagy extrém zabagép procival rendelkezők is nyugodtan megvehetik. Egy processzor pontos fogyasztását ismerni igazából lényegtelen...max terhelésen valószínűleg a TDP-ben megadott érték alatt van, míg átlagos terhelésnél jóval alatta, illetve üresjáratban csak a töredéke annak. A lényeg inkább a teljes rendszer fogyasztása, ami már függ a többi alkatrésztől, a kihasználtságtól és a tápegység hatásfokától is...végülis ezt kell kifizetnünk a szolgáltatónak. Olyan eszközöket bárki vásárolhat, ami mutatja a pillanatnyi teljesítményt a csatlakoztatott eszközre vonatkozóan. Csak a CPU fogyasztása (ha hozzá való alaplap, tápegység és hűtés megvan) egy lényegtelen információ szerintem, a TDP meg egy felkapott dolog lett, de egyrészt nehéz értelmezni illetve sokan félreértelmezik, így komolyabban azzal sem kell törődni...max annyi, hogy ha valaki kis fogyasztású rendszerre gyúr az valószínűleg nem 125-140W TDP-s procikat fog nézegetni, hanem inkább 35-65W közöttieket).
2013. jan. 11. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat! Hasznosak voltak. Az a teszt még egyéb szempontokból is tetszett, sok mindent megtudtam belőle.
2013. jan. 11. 18:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!