Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » "Mennyire foglalt a táp? "

"Mennyire foglalt a táp? "

Figyelt kérdés

Lehet, hülyén hangzik a kérdés, de azt szeretném megtudni, mennyi fesz. van még a tápomban "szabadon".


Sajna programmal ezt nem lehet mérni gondolom, mert bármi egyebet is ráköthettem volna, tehát ez így nem kiszámítható.


Annyit tudok, hogy 450W-os tápból 85W-ot eszik a proci, 96W-ot a VGA. Elég szép kis párosítás :)


De azt nem tudom, hogy a HDD, a RAM-ok, az egyéb hűtők, meg a többi cucc, pl. meghajtó mennyit eszik. Hogyan tudnám ezt megmérni?


Feszültségmérővel? :D (Gondoltam rá, de itthon nincs, vagy csak nem találom)



2013. ápr. 22. 22:38
 1/10 Osynho ***** válasza:

Nem feszültség (V), hanem teljesítmény (W).


Mi a táp pontos típusa? És mi a konfig? Egyik hardver elem se fogyaszt konstans módon, ez terheléstől függ.


Vegyél egy fogyasztásmérőt (nem feszültségmérő) és kösd rá.

2013. ápr. 22. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
37%

Előszöris.


Kéne a táp pontos típusa,mert az hogy 450W,nem jelenti azt,hogy annyit le is tud adni.

Gagyi tápoknál ez az érték a 12V ágon jó ha van 300W.


Másrészt írod hogy a proci 85W a VGA 95W.

Mai hardvereknél ez az érték is csak egy maximum,ilyen fogyasztást stressz programokkal lehet elérni.


A HDD,RAM,alaplap,DVD nem igen eszik 20W-nál többet.


Ami a villamosságtani részét illeti a kérdésnek,a tápban nem marad "szabadon feszültség"

Teljesítmény igen,de nem feszültség.


Egy tápnál az egyes ágakon a rajta folyó áram változik,a feszültségnek nem igen szabad ingadoznia.


Ugyanúgy fogyasztást sem tudsz mérni szimplán feszültségekkel,hiszen ahhoz tudni kéne az adott ágon folyó áramot is.


Ahhoz vagy meg kéne szakítani a kört,vagy lakatfogós árammérő kéne,de kétlem hogy van neked olyan.


Milyen táp,milyen proci,milyen VGA?

2013. ápr. 22. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
37%
Külső fogyasztásmérő se ad pontos értéket,hiszen más a felvett teljesítmény a hálózatról nézve,és más a táp felől nézve.
2013. ápr. 22. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Osynho ***** válasza:
Ezért kell levonni a hatásfokot. :)
2013. ápr. 22. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
10%

agentK írta le a tutit.


Egy gyengeáramú lakatfogó kell, leméred a terhelt ágakon mennyi áram folyik, a feszültségeket illetően pedig vagy az ideális értékekre, vagy az alaplapi szenzorokra hagyatkozol. Ez a legkorrektebb módszer.


Így különösebb kókányolás nélkül megtudod a géped aktuális fogyasztását, ami persze sokat nem ér, mert a terhelés függvényében folyamatosan változik az érték.


Egyébként a 85 és 95W-os max. fogyasztás nem számít soknak, az én VGA-m például maximum 250W-ot tud felvenni magában.

2013. ápr. 23. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Többen leírták már jól a lényeget, én még finomítok picit a kérdezőnek, hogy jobban átlássa:

A táp elméletileg 450W névleges teljesítményű, de azon felül, hogy nem mindegy az sem, hogy milyen minőségű és megbízhatóságú az egység tudni kell azt, hogy ez egy összesített érték. Tehát van három fő ág a tápon: a 3,3V, az 5V és a 12V. Ez utóbbi több részre is fel lehet osztva ágankénti külön maximummal (12V1, 12V2..). A két fő fogyasztó a CPU és a VGA ma már a 12V ág(ak)at terhelik, a memória például a 3,3V-t, ha jól tudom. Az is igaz, hogy az alkatrészek fogyasztása a terheltségüktől függ, egy számítógép fogyasztása folyamatosan ingadozik. A hálózat felől felvett teljesítmény nagyban függ a tápegység hatásfokától is azaz ugyanannál a konfignál egy 72%-os hatásfokú táp jobban fogja tekerni a villanyórát (és jobban is melegszik), mint egy 85% hatásfokú minőségibb darab. Az alaplap fogyasztása részben fühh achipsettől és rajta lévő egyéb chipektől. Egy chipset TDP-je lehet 10-20W közötti TDP értékkel rendelkező átlagosan. A teljes deszkára nagyjából 30-40W körül lehet számolni. A merevlemez beéri néhány wattal, átlagosan 5-7W körül kajálnak, felpörgéskor meg nagyjából 10-15W között, ha jól tudom. A ventilátorok 1-3W között vesznek fel, de a RAM modulok sem kajálnak sokat (max 10W per modul, de lehet, hogy sokat mondok...bár itt sem mindegy, hogy DDR1 vagy DDR3, hiszen utóbbi alacsonyabb feszültséggel működik, modernebb gyártástechnológiával készül, így szerintem kevesebbet is eszik). Egy tiédhez hasonló átlagos gép a konnektorból nagyjából 70-200W között fogyaszt (terheléstől függően a konnektorból egy 80% hatásfok körüli tápegységgel, plusz a perifériák).

2013. ápr. 23. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"egy 72%-os hatásfokú táp jobban fogja tekerni a villanyórát (és jobban is melegszik), mint egy 85% hatásfokú minőségibb darab."

Ez a hatásfok minőség összefüggés mindig előrekerül, de sosincs megfelelően magyarázva. Miért lesz egyből minőségibb tőle egy táp? Valahogy pont fordítva látszik a következő példánál: 80+ Bronzet elért Great Wall bél vs FSP PNF, de lehet felőlem bármilyen magas hatásfokú Solytech belső is vs FSP THN-P(első bluestrom széria) mondjuk.

2013. ápr. 23. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Codegen 450W táp, a proci nem mai, 90nm-es, ezért fogyaszt ennyit. :)

Igazából csak kíváncsiságból kérdeztem meg, köszönöm a válaszokat.

2013. ápr. 23. 07:42
 9/10 anonim ***** válasza:
49%

A Codegen az pont az egyik leggyengébb márka.

#7: Igaz, csak a hatásfok nem utal a minőségre...

2013. ápr. 23. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

[link]

Ha ilyenről van szó...hááát. A 12V ágak egyenként 144W és 168W leadására képesek papíron, együttesen 312W ez esetben. Ráadásul egy jobb tápnál ezek úgy vannak megadva, hogy hosszú távon, stabilan bírják ezeket az értékeket, sőt rövid időre picit többet is elviselnek. Gyengébb minőség esetén a ráírt értéket nem vagy csak rövid ideig bírják teljesíteni. Amúgy az a 144 és 168W limit is karcsú mai szemmel egy 450W-s táptól...ma egy normális 400W-s táp többet nyújt:

[link]

A két 12V-os ág összesen 336W leadására képes (megbízhatóan), míg külön a 12V ágak 204W limittel rendelkeznek, tehát nem kapcsol le a táp, ha az egyik ágon mondjuk le kell adni például 175W-t (HD7870), míg a 450-es Codegennél jóval korábban megáll a tudomány.

Egy régebbi felsőbb kategóriás Sea Sonic bele CX-400 táp még durvább:

[link]

Itt a 12V ág 360W-ig van hitelesítve és nincs ketté osztva azaz nincs ágankénti limit sem! Az utóbbi években a 12V ágon van a hangsúly, tehát ez nagyon fontos tényező. Ez egy nagyon jó táp volt, már nem forgalmazzák sajnos.

Itt van egy másik felső kategóriás 400W-s táp:

[link]

A 12V ágak közös maximuma 384W, míg a limit 216W áganként. Ez az egység 80+ Gold minősítést kapott azaz a hatásfoka 90% körüli! Persze egy ilyen táp már tényleg nem olcsó mulatság...

Ezeket a 400W-s csodákat csak érzékeltetésnek mutattam be, hogy már papíron is sokkal erősebbek egy 450W-s Codegennél, de a névleges teljesítményen felül minden másban is jobbak/megbízhatóbbak...

Amúgy nekem is 450W-s tápom van. ami 396W-t bír leadni 12V ágon, ami nincs külön ágakra osztva. Az egységem hatásfoka 82% körüli, nagyon halk és megbízható darab. 5 év garit adtak rá, de már kb 6 éves és erőlködés nélkül, lazán visz egy tuningolt FX-6300 és HD7850 párost, 3 vinyóval, 3 ventivel, hangkártyával meg a többi nyalánksággal. A HD7850 szerintem tehetnék egy HD7950-t is, de az nekem drága és nagy fogyasztású kártya.

2013. ápr. 23. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!