Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Átlagban mennyi egy floppy...

Átlagban mennyi egy floppy írási-olvasási élettartama? Hányszor lehet őket újraírni, mielőtt tönkremennek?

Figyelt kérdés

Van egy régi gépem, amiről DOS-t csak floppy-ról tudok bootolni, onnan pedig egy mikrokontrollert próbálok programozni (régi cucc, és máshonnét egyáltalán nem használható, csak DOS-ból párhuzamos portal).

Úgyhogy napi szinten elég sokszor olvasom és írok is a floppy-ra, úgy kb. több tucatszor, lehet az 40-50 írás-olvasás is - persze nem mind a 2880 szektort egyszerre, csak bizonyos helyekre.


Így milyen gyorsan fog elhasználódni a floppylemez? Ilyen rendszeres használat mellett hány napig használható biztonsággal?



Amúgy azt még tudom, hogy '97 októberében adták ki a floppy-t az eredeti szoftverekkel, és úgy sejtem, hogy ez eredeti tulaj nem nagyon érthetett hozzá, elég nagy káoszt csinált a rendszeren, úgy láttam hogy 1-2 fájl hiányzott is (szerencsére nem a kritikus fájlok), volt, ami meg feleslegesen volt ott.

Én néhány napja vettem át, és azóta használom.


Csináltam már róla biztonsági mentést, de hát pár fájlt folyamatosan írok rajta apránként, és nem tudok egyfolytában menteni róla, mert az egyrészt körülményes (Live CD-ről, ez még az egyetlen, ahonnét tudok rendszert futtatni), másrészt meg a floppy is használódik közbe.


Az olvasáshoz meg még annyit, hogy nagyon sokszor van, hogy újra kell indítanom az egész rendszert, gondolom abban is használódik a floppy, amíg betölti a DOS-t a driverekkel és a rezidens programokkal együtt.... vagy nem?



Mindenesetre tudna valaki egy becsült számadattal szolgálni a kérdéshez (hét, hónap, év, újraírások száma, vagy amilyen pontossággal megmondható) ?!

Neten csak annyit írtak róla, amit megtaláltam, hogy az olvasófej súrolja a mágneslemezt, és ezért gyorsan kopik, de hogy ez hány lehetséges újraírást jelent átlagban, azt nem írták.



2014. máj. 19. 12:15
 1/6 anonim ***** válasza:

"Az olvasáshoz meg még annyit, hogy nagyon sokszor van, hogy újra kell indítanom az egész rendszert, gondolom abban is használódik a floppy, amíg betölti a DOS-t a driverekkel és a rezidens programokkal együtt.... vagy nem?"


Nem. A DOS telepítve van a gépre, tehát indításkor és újraindításkor mindent a merevlemezről olvas be. A floppy kizárólag akkor működik, ha arra adatot mentesz vagy arról adatot olvasol be.

Én elég sokat használtam annak idején floppy lemezeket, mert kicsi volt a két merevlemezem (2x20MB), egyiken a DOS 6.22 és a Windows 3.11 volt, a másikon a Word 6.0, így állandóan cserélgetni kellett az adatokat a floppy és a merevlemez között, de nem emlékszem, hogy az írástól és olvasástól egy is tönkre ment volna.

2014. máj. 19. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

"Nem. A DOS telepítve van a gépre, tehát indításkor és újraindításkor mindent a merevlemezről olvas be. A floppy kizárólag akkor működik, ha arra adatot mentesz vagy arról adatot olvasol be."


Bocs, hogy így kérdezem, de mégis miből gondolod, hogy itt bármi szerepe is lenne a merevlemeznek?!

Az egész, ismétlem, az EGÉSZ MS-DOS 6.22 rendszer, a boot szektorral, módosított rendszer- és driver-fájlokkal, ÉS a programmokkal együtt is, cakk-um-pakk a floppy-n van rajta és arról indul.


És hogy még biztosítékot hozhassak fel, hogy itt merevlemezről SZÓ SINCS :


Egy - még igaz részben működőképes 2,5"-os ATA merevlemez van a gépben, !60 GB! (nem MegaByte, hanem >GigaByte<) kapacítással és egyetlen NTFS particíóval. A DOS pedig a megfelelő programok és driverek nélkül egy ilyen merevlemezt mind a kapacitás, mind a fájlrendszer miatt képtelen kezelni! Arról meg már ne is beszéljünk, hogy NTFS-ről DOS-t bootolni..... :) megmosolyogtató gondolat.


Kettő - azon a merevlemezen XP van, illetve volt. Mivel már a 40000 üzemórán is túl lehet, érhető, hogy az idők során szektorhibás lett (2 program is ugyanott jelezte), sajnos pont egy olyan helyen, ahhol a registry bejegyzések voltak, így már lényegében használhatatlan. (a rendszer nem indul róla, a még jó szektorokon így már felesleges és értelmetlen bármilyen adatot felpakoljak, újratelepítéssel pedig hibás szektor(ok) mellett már nem kísérletezgetek).


A merevlemezről ennyit, remélem ezt tudtam tisztázni.


Vélhetően azért gondoltad, hogy merevlemezről fut a DOS, mert Te annak idején a rendszer feltelepítéséhez betűről-berűre a kézikönyv(ek) szerint jártál el, és neked így volt megoldva.

Emlékeztetnélek arra is, hogy >eredendően< honnét is származik a DOS elnevezés : DISK Operating System.



De mindemellett köszönöm, hogy válaszoltál ; illetve megkérdezném, hogy Te annak idején meddig használtad azokat a floppy-kat?

2014. máj. 19. 13:36
 3/6 anonim ***** válasza:

Nos az eszmefuttatásodhoz és a kioktatásodhoz csak annyit, hogy így kezdted: "Van egy régi gépem"


Miből gondoltad, hogy abból, amit a kérdésedhez leírtál, én kitalálhattam volna azt, amit utólag a válaszodban leírtál?

Az én (első) régi gépem egy 286-os gép volt a '90-es évek elején. A második régi gépem egy 386-os volt 2x20 MB merevlemezzel és egy 33 MHz-es 80386-os processzorral szintén a '90-es évek elején és mivel DOS-t futtatsz, ilyen régi gépekre asszociáltam..

Nekem ezek jelentik a régi gépet, ha DOS-ról van szó.


Miből gondoltad, hogy én el tudtam volna képzelni, hogy te egy teljes DOS-t a boot szektorral, módosított rendszer- és driver-fájlokkal és a programokkal együtt is, cakk-um-pakk 1 db 1.44-es floppyról futtatsz, amikor a DOS 6.22-nek csak a telepítője 4 db telepítő lemezből (floppyból) áll? Azért a 6.22-est említem, mert ez volt az utolsó önálló DOS még 1994-ből. Hogy neked milyen DOS-od van, arról ezek után fogalmam sincs.


A floppykat egyébként évekig használtam, de ez ezek szerint nem mérvadó, mert nekem a DOS a merevlemezről futott, a floppykat csak tárhelyeknek használtam.

2014. máj. 19. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

"Miből gondoltad, hogy abból, amit a kérdésedhez leírtál, én kitalálhattam volna azt, amit utólag a válaszodban leírtál?"


Utólag csak maradéktalanul kifejteni próbáltam, de már ezekből talán gondolhattad volna:

..."amiről DOS-t csak floppy-ról tudok bootolni"...

..."Live CD-ről, ez még az egyetlen, ahonnét tudok rendszert futtatni"...

..."amíg betölti a DOS-t a driverekkel és a rezidens programokkal együtt"...


Vagyis ha elhitted volna, hogy még azt, amit leírok, nem hasraütésből írom, akkor nem futjuk a felesleges köröket.


A dolog hardveres részéhez valóban nem értek, a szoftvereshez SEM PROFI SZINTEN, de annyit már a középszintű érettségivel is megtanulhattam, hogy tudom, hogy miről boot-olok, és csak átlátom annyira azt a rendszert, amit én magam pakoltam fel, hogy meg tudjam fogalmazni a kérdésem.

Azt meg, hogy a kérdésem igenis komoly szándékú - és NEM KIOKTATÁSI/PROVOKÁLÁSI CÉLZATTAL TETTEM KI -, az is okolja, hogy amikor már érdemlegesen foglalkoztam számítógéppel (kb. tudtam, mi a fájl, mi az alkalmazás, szóval még mindig az alap dolgok), a floppy-k már akkor is kimentek a divatból, és most, hogy csak arról tudok dolgozni, miközben emellett csak 1 tartalék floppy-m van, másra menteni meg mint írtam körülményes, jogosan vetődött fel bennem a kérdés, hogy előre tudjak gondolkodni.


És egyébként még egyszer mondom, merevlemezt eredetileg nem is említettem, és céloztam rá a leírásban, hogy ezen kívül csak CD-ről tudok bootolni.



Másfelől pedig:


Igenis régi gépről van szó, kb. ugyanúgy a 90'-es évekből, ahhoz hasonlóan mint amilyeneket Te is említettél.

Másképp floppyolvasó (és a párhuzamos port, nomeg jóegypár csatlakozó/periféria, amiről már nekem fogalmam sics, hogy anno mi lehetett) is nehezen lenne rajta, miközben már jópár éve asztali gépekbe is alig-alig látható.


Attól, hogy idő közben egy 60GB-os merevlemez és XP került rá (ami már indulásképtelen), attól még lehet 90'-es évekbeli gép. Egy 386-os, de talán még egy 286-os gép is le fog tudni kezelni GB-os kapacitású lemezeket HARDVERESEN, ha megfelelő BIOS frissítés történt, vagy alapból olyan a BIOS, hogy kezeli az ekkora kapacitást.

(a processzor is időközben cserélve lett jobbra, azért bírta az XP-t)


A másik meg, hogy Te arról az MS-DOS 6.22-ről beszélsz, amibe a rendszerrel együtt (általában) szállított különálló ALKALMAZÓI PROGRAMOKAT is beleérted.

Maga a tiszta operációs rendszer, a kernel és a parancsértelmező pár száz KiloByte-ba belefér : IO.SYS, MSDOS.SYS, COMMAND.COM

Ezekből már megvan a szó szerinti értelembe vett MS-DOS operációs rendszer.

De ha ezekbe még belevesszük a konfigurációs és az autorun fájlt, a himem.sys-t meg a többi driver-t amik a leggyakoribbak és legszükségesebbek, akkor is még minimális takarékosággal bele lehet paszírozni az egészet egy floppy-ba (takarékosság értsd.: ha driverre több alternatíva is van, akkor a kisebbet de ugyanúgy funkcionálót választom), SŐT... nekem még ugyanígy felfértek a mikrokontrollerhez szükséges programok/fájlok, plusz egy fájlkezelő és egy szövegszerkesztő, ami egy példa arra, ami már az alkalmazói programok réteg. (és még így is maradt rajta elég üres hely)

A mondhatni "official" MS-DOS 6.22 kiadás azért volt 4 floppy-s (mondjuk apukámnak 6 lemezt is megtöltött a telepítő), mert ahhoz már jó sok hasznos különálló felhasználói program is járt, amit habár kifejezetten DOS-ra írtak, nem volt esszenciális része.



De egyébként még egyszer mondom, SENKIT SEM KIOKTATNI AKAROK, hanem csak tisztázni mindazt, ami alapján kellő pontossággal megválaszolható a kérdésem.



És még lehet, hogy így is mérvadó, amit írtál, mert én csak pár hétig fogom használni a rendszert, és ha nálad napi szintű adattárolóként bírták több évig, akkor remélhetőleg nálam is bírni fogja.

Vagy Te meddig használtad?

2014. máj. 19. 16:55
 5/6 anonim ***** válasza:
Én mellőzném a vitát (bár a válaszod olvasása közben erős késztetést éreztem a viszontválaszra), ezért csak az utolsó kérdésedre próbálok meg válaszolni. Pontosan nem emlékszem, meddig használtam a floppykat (30 db volt), de talán 4-5 évig.
2014. máj. 19. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Annyit még hozzátennék, hogy egy egyszeres CD író akkoriban több mint 100 ezer forintba került, ami az akkori havi fizetésem többszöröse volt, ezért az egyetlen tárolási lehetőség számomra sokáig a floppy volt.
2014. máj. 19. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!