Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Miért csak 34 GB-nak látja az...

Zoli1976 kérdése:

Miért csak 34 GB-nak látja az XP a 80 GB merevlemezt?

Figyelt kérdés

Sajátgépben megnéztem: C meghajtó HDD, D meghajtó CD/DVD. Több nincs.

C meghajtó: 34 GB (17 GB foglalt, 17 GB szabad).

Eddig nem is volt gond, de az Everest nevű program szerint a gépben egy Excelstor j880-as vinyó van, ami 80 GB, 7200, 133 ATA.

Biztosra vettem, hogy sok bad sector miatt nem a teljes felületen hoztak létre particiót. Elindítottam a HD Sentinelt, ami a merevlemezt 100/100-asnak látta, mindenféle hiba nélkül. Méretileg 76 GB-nek.

Oké, nincs bad sector, attól függetlenül nincs teljesre particionálva. Gondoltam. Betettem egy XP lemezt, bebootoltam, s megkezdtem volna a C-re a telepítést.

C: 78000 MB (kerekítve).

Több szabad hely nem volt, amin partíciót lehetne létrehozni. A poén, hogy még a szokásos 8 mega sem volt szabad, amit az XP ilyenkor automatikusan leválaszt. Vagyis a C partíció 78000 megás, de a fájlkezelők csak 34000-nek látják.

Jó, mondom megnézem a jumperelést. A bios bootolás előtt a vinyót MASTERnek látja és 82 GB-snek.

Kivettem, s a jumper is tökéletes volt, nem volt 32 GB-re leredukálva.

Pont így áll(t), mint itt:

[link]

Átraktam a jumperet 16-ról 15 headre, a gép indult vele, de minden a régiben maradt. Áttettem Slave-re, úgy már nem volt hajlandó indítani a rendszert.


Vagyis a jumperelés jó, a particionálás 78000 megás, a fájlkezelők mégis 34 megát ismernek el.

Utólag olyasmire gyanakszom, hogy eredetileg 2 partíció lehetett a vinyón (34-44 GB), de aztán valami progival nem túl sikeresen a másodikat az elsőhöz csapták. Így látja 78000-nek a telepítő, de mivel XP alatt ilyent nem lehet csinálni, a fájlkezelő csak 34 GB-t lát.

Egyszer már láttam olyant, hogy a partíció a teljes lemezterületet kitette, de mikor a partíciót töröltem, akkor az újraparticionálásnál az XP már 8 megát levont, arra nem enged partíciót tenni.


Véleményeket várnék. Miért nem tudom használni a teljes 80 GB-t?



2015. jan. 19. 15:22
 1/4 coopper ***** válasza:

Szia.


A XP lemezkezelője mennyinek látja ?


(Nem a sajátgép) : Sajátgép jobb klick - Menűből Kezelést választani, majd Lemezkezelést (vagy : Futtatás : diskmgmt.msc ) : Video : [link]


Ha az egészet szeretnéd használni, akkor a lemezkezelésben próbálkozz, ha nem sikerül akkor XP CD telepitő bebootol majd telepitéskor, először törlöd az összes particiót, aztán létrehozol egyet egy 78000-et és arra telepited az XP-t.


Sok sikert.

üdv.

2015. jan. 19. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Szia.


Itt egy link ami a BIOS IDE limiteket taglalja:

[link]

Tippre ez lesz a problémád, meg kellene próbálni az alaplap gyártójánál frissebb BIOS-t találni, ha nincs akkor vagy így marad, vagy szerzel bele egy IDE kártyát melyben nincs ilyen limitáció.

2015. jan. 20. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

1. válasz:

Én az eszközkezelőt néztem, de ott is csak addig, hogy minden eszköz rendben fel van-e ismerve. Mivel a vinyónál sem volt kérdő vagy felkiáltó jel, tovább nem néztem. Gondoltam úgyis felesleges vinyó drivert illesztenem...

A leírásomból láthatod, hogy tudom, hogyan kell a problémát megoldani újratelepítéssel. Azt is sejtem, hogy máshogy nem lehet. Csakhogy nem áll szándékomban újrarakni a gépet, inkább vesszen az a 44 GB. Arra lennék inkább kíváncsi, hogy mi idézte elő ezt a szitut.

2. válasz:

A válasz logikusnak tűnik, mert tegnap rongyoltam bele pont ilyen helyzetbe, hogy SATA merevlemezre nem tudtam XP-t telepíteni. Az ASUS lap BIOS-a kiírja, hogy a jelenlegi Bios nem tudja kezelni a Raid Serial ATA-t, az ASRock alaplap Biosa bebootolni be tudott az "előre telepített" SATA HDD-ről, de mikor telepíteni akartam rá, akkor kiírta a telepítő, hogy a gépben nincs merevlemez. Persze ez attól is lehet, hogy az XP SP2-je nem tette fel a SATA illesztőt. Lehet egy SP3 telepítőlemezzel összejönne az ASRock lapon a dolog. Na de a kitérő után, folytatva, azért nem tartom valószínűnek ezt a BIOS problémát, mert az alaplap viszonylag új: GA-8I915ME-GL vagy GA-8I915ME-G. Nem 100% hogy ez a típus, de 775-ös foglalatú, a RAM slotok száma 2db, illetve PCI-E és AGP-8X videókártyafoglalat is van rajta (alul az AGP) és 2 PCI slot, pont úgy mint ezeknél. A gyártó oldalán nem találtam több olyant, ami a leírt tulajdonságokkal rendelkezik (vagy elkerülte a figyelmem).

A CMOS-t lereseteltem. Jumper nincs, az alaplap írja, hogy elemkivétellel orvosolható a CLEAR. Az órát 2005-re állította vissza. Azért ez nem 1999. Ezek a BIOS-ok simán kezelik a 320 GB-s vinyókat is. Resetelni is azért reseteltem, hátha a BIOS-ban van a hiba, tehát előtte is, utána is a 78000 MB-t 34 GB-nek látta.


Arra várnék magyarázatot, hogy lehet úgy partíciót csinálni, hogy 78000/78000 MB. Tudniillik, ha az első válaszoló tanácsa szerint járok el, akkor 77992 lesz, mert 8-at fenntart magának a rendszer. 1996-os gyártmányú 2.1 GB-s vinyón csak 2 MB-t.

Márpedig lehetséges, mert többször láttam már olyant, hogy nem volt +8 maradvány a vinyón a partíciók vizsgálatakor... És amint már leírtam, ezen sincs.

2015. jan. 20. 14:19
 4/4 coopper ***** válasza:

Szia.


Én elhiszek mindent (hivő ember vagyok), de a kérdésemre nem kaptam választ : Miszerint mennyit lát a lemezkezelő ?


A másik dolog, ha nem szeretnéd ujrarakni akkor van ghost is a világon, amivel pontossan az ilyen gigszereket is meg lehet oldani. (Mentés, ujraparticiónálás, visszarakás)


A feltett kérdésedre pediglen szerintem senki sem fog tudni válaszolni, (Mármint miért 34 a 80 helyett) mivel ahhoz az kellene, hogy a telepitési és particiónálási történteket pontosan leirja valaki (nem a mostani állapotot, hanem azt az állapotot ami a telepitéskor történt tehát egy egy-két éves (vagy több éves) eseményt kellene pontról pontra leirni).


Az utoljára feltett kérdésedre, csak tippelni tudok, valamilyen speciális particiónáló programot használva megoldható a dolog szerintem.


A hiren boot CD-n van egy pár particiónáló program talán az egyik tudja, azt, hogy a teljes lemezterületet lefoglalja particióként.


Sok sikert.

üdv.

2015. jan. 20. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!