Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mennyivel lettek strapabíróbba...

Mennyivel lettek strapabíróbbak a TLC-s SSD-k, mennyire kell vigyázni hogy ne tegyük tönkre nagyon hamar (konkrétan Samsung 850 EVO)?

Figyelt kérdés

Több kérdésem is lenne


1. Röviden, pontosan mit jelent az, hogy TLC alapú az SSD, miben jobb MLC-s és SLC-s társainál? Olvastam sok topikot, de nem nagyon ragadt meg még

2. Kb. hány teljes oprendszer telepítést bírna ki a többi alap programmal együtt (böngésző, vírusírtó, fájlkezelők)?

3. Mennyire használhatnám nyugodtan az SSD-t telepítésre? Mert úgy tudom nem nagyon szereti ha sokszor írják a HDD-vel ellentétben.

4. Végül, akinek van Samu SSD-je, vagy tapasztalata az EVO szériával kapcsolatban (engem ugye inkább 850 érdekelne,de bármelyik jöhet), az segítsen eldönteni hogy érdemes-e vennem egyet.


Nagyon köszönöm a segítséget! :)



2015. febr. 2. 18:12
 1/3 anonim ***** válasza:
Hát a TLC rosszabb, mint az MLC és az SLC. De azért sokáig bírná, előbb fog bedögleni a vezérlő, mint a NAND chip. Nekem Samsung 850 PRO SSD-m van, tudom, nem olcsó, de a 10 év/150 TB ráírt adat miatt választottam. Win7 10s boot. Amúgy használhatod nyugodtan, csak ne írt rá fölöslegesen és az adatokat (film, játék) HDD-n tárold. De itt sok okosság van összeszedve: [link]
2015. febr. 2. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Semmiben nem jobb, rosszabb.

Sorrendileg SLC>MLC>TLC. Minél több érték kapcsolódik a bitekhez, annál lassabb az elérés és a teherbírás. Nagyságrendileg úgy képzeld el, hogy egy TLC, ha nem döglik meg a vezérlő és jól össze van rakva 1000 újraírási ciklust visel el, ha MLC, ~3000-et, ha SLC, akkor meg 10e felett. De SLC csak szerverekben fontos, te soha nem használnád ki.


Szóval vedd úgy, hogy ha te veszel egy 120GB-os SSD-t, akkor ugye a kerekítések nélkül van 111GB felhasználható helyed, de mivel a TRIM-nek lefoglalsz 10%-ot, marad 100GB, ami felhasználható. De ettől még 111GB-ról beszélünk, szóval ez azt jelenti, hogy mondjuk egy 850-es Samsung esetén ha 1000 ciklust visel el, ez ~109TB-ot jelent. Ha te heti 500GB-ot töltesz le rá (tehát közel sem annyira teheled le, mint amennyire egy pár telepítéssel tervezed, hanem konkrétan rá torrentezel) akkor ez 223 hétig, azaz 5 évig lesz elég.


Persze, ez tök jó, akkor simán frankó a 10 éves gari rá, nem? Nos, nem. A probléma az, hogy 73 TB írt adat felett bukod a garanciát, mert nem rendeltetésszerűen használtad, ez igaz MLC-re és TLC-re is. Szóval ha te mondjuk feltelepíted a programjaidat és hagyod a francba, alig írsz rá, annak az esélye, hogy a 10 év garancia lejárta előtt teleírod, gyakorlatilag erősen nulla.


Az SSD-re nyugodtan lehet írni, nem kell őt félteni. Mint látod, az, hogy "szénné írod", tehát a cilusának a végét eléri elég nehézkes. Nem lehetetlen, de nehézkes. Főleg ilyen tempó mellett. Én egy 240GB-os Crucial M500-ra töltök le és arról is játszok, és az elmúlt hónapok alatt még mindig nem esett le az állapota 99%-ra 100-ról, tehát olyan elenyésző mennyiségű adat lett rá írva, hogy meg se érzi.


A Samsung 850 nagyon drága, de jó befektetés. Remek a magician szoftver hozzá (840 evo az elsődleges SSD-m), valamint ha tudod, hogy csak alap dolgokra használnád, de azért karcolsz rá PS-sel és valami videóvágó programmal, akkor megérné az a 10 év gari.


Egyetlen bökkenő az, hogy 3 év múlva ennél jobb SSD-ket is tudsz majd vásárolni fillérekért, szóval halál felesleges kiadni érte ennyit. 850-esek kb. 33e forintba kerülnek, míg egy 840 EVO-t megkapsz 23-24-ért. Teljesen felesleges többet költeni rá, az egész 850 széria egy átlagembernek csak lehúzás.

2015. febr. 2. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, azt hiszem megmarad másra a pénz :)
2015. febr. 2. 18:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!