Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Modern monitor-kavalkád. Mi...

Sieben kérdése:

Modern monitor-kavalkád. Mi mit jelent?

Figyelt kérdés

Üdv!

A közeljövőben venni fogok egy gamer PC-t, és már csak egy elem kérdéses számomra: a monitor.

És sajnos igazából ez a legnehezebb kérdés, mivel egyszerűen rengeteg van belőlük.


A kérésem az lenne, hogy valaki ki tudna-e segíteni egyáltalán csak vonalakban, hogy milyen típus miben erős/gyenge?

Gondolok én itt ilyen fogalmakra pl, hogy: LCD, LED, IPS, PLS, TN, TFT, ...

Valamint hogy milyen adatokat figyeljek még, s milyen típusú játékokhoz (FPS, TPS, Stratégia, Moba, ...) mik az előnyösebb perifériák?


Előre is köszönöm válaszotokat!


2015. márc. 7. 20:45
 1/6 anonim ***** válasza:
10%

LCD = folyadékkristályos kijelző.

LED = a képet a pixelek színezik, és minden pixel saját magának keveri ki a színt. A LED jobb és kevesebbet fogyaszt! És szebb a képe mint az LCD-nek.

2015. márc. 7. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 |Orfeusz| ***** válasza:

Játékhoz érdemes egy monitort használni általában. Kivétel a stratégiai és RPG játékok, mert azok nem rendszerigényesek, de jól jön az extra tér a képernyőn.

IPS nem neked kell, a TN és TFT az LCD alfajai, a LED egy világítási fajta, ergó marad két féle, a TN és a TFT. Sok különbség nincs, nekem TN van, és nagyon sok piacon lévő is TN. Ha bírja a géped (és miért ne bírná, ha új) legyen FullHD, és amellé a 24" méret az igazi szerintem, bár van aki a 22" híve. Adatokból a csatlakozókat nézd meg, bár HDMI már mindenen van, ezen kívül a válaszidőt érdemes, az legyen 5ms alatt. Ha 1 vagy 2 ms az csak mérési csalás szokott lenni. Más adatokat ilyen játékos géphez szerintem nem kell méregetni.

Ezek után vedd azt ami olcsó és tetszik, én nem nagyon "kínai".

2015. márc. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 |Orfeusz| ***** válasza:
Cserébe a LED (OLED) sokkal drágább is, ezért nem javaslom. Amire rá van írva, hogy LED, az általában csak a háttérvilágítást takarja. Szebb lesz a kép valamivel, de attól még egy LCD alapvetően.
2015. márc. 7. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Jelenleg konzumer kijelzőként LCD-monitorok kaphatóak.


Ami LED-es, az ebben az esetben azt jelenti, hogy az LCD kijelző mögötti fénycsöves világítás helyett fehér LED-ek - fényemittáló diódák - végzik a háttér megvilágítását (a kép kialakítását továbbra is LCD végzi - ez a trükk benne), ami kevesebbet fogyaszt; és ha nem csak élvilágításos (szóval a monitor hátuljában van egy lemez, aminek az élét világítják meg LED-ekkel) hanem a kijelző hátuljában teljesen fehér LED-ek vannak háttérvilágításként, akkor kontrasztosabb, élesebb képet is ad.


Az "IPS, PLS, TN, TFT" az LCD-panel típusa - erről bővebben itt:

[link]

2015. márc. 7. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

LCD a folyadékkristályos kijelzők rövidítése. Ezen belül is van többféle technológia. A legolcsóbb a TN, amik mára sokat fejlődtek, de ennek a legrosszabb a betekintési szöge és a színhűsége. Mostanában egyre népszerűbbek az IPS technológiás LCD kijelzők, amiknek jobb a betekintési szögük és a színhűségük, de picit lomhábbak és drágábbak (ma már vannak olcsóbb modellek itt is illetve a legtöbb jól használható játékra, filmezésre is). Valahol a kettő között helyezkednek el a VA panelek. A PLS viszonylag ritka amennyire én tudom és minőségben az IPS-hez hasonlítható.

[link]

A LED monitoroknál a háttérvilágítást jelenti a kifejezés azaz egy LED háttérvilágítású LCD monitor is lehet TN, VA vagy IPS is. Ezek a monitorpk kevesebbet fogyasztanak, vékonyabbak és valamivel homogénebb a háttérvilágítás is.

Valódi LED kijelzőket OLED-nek hívják, monitorokban nem nagyon találkozni még ilyenekkel, de csúcskategóriás TV-k már vannak illete jó ideje a felső kategóriás mobilokban is (pl a Samsung féle AMOLED).

Van ahol feltűntetik a háttérvilágítás milyenségét, mert van a hagyományos PWM vezérelt, ami annál jobban vibrál, minél kisebb a fényerő (persze elég gyors így is, de hosszú távon van aki érzékenyebb rá), míg vannak vibrálás mentes (flickering free) modellek is.

Nem tudom mennyire elterjedtek a vezérelhető képfrissítésű monitorok, amik a screen tearing jelenséget küszöbölik ki a hatékonyabb megoldással, mint a játékokban beállítható Vsync. Ha egy monitoron látsz Nsync (nvidia) vagy Freesync (amd) támogatást, akkor az ezt jelenti.

Lehetnek olyan extra igényeid is, hogy beépített hangszóró, állítható magasság vagy elforgathatóság...ezek már megtizedelik a kínálatot és növelik az árat is...főleg ha 3D támogatást is szeretnél.

Ma már általánosnak mondható a fullHD felbontás és méretileg 24" már elég élvezetes tud lenni, de 21,5" alatt nem vennék semmiképpen sem monitort.

2015. márc. 7. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A fontosabb dolgokat már leírták előttem. Annyit jegyeznék még meg, hogy ma már a monitorok 99%-át LED háttérvilágítással adják el, tehát igazából már csak maximum a marketing miatt tüntetik fel, nem kell akkor sem aggódni, ha nincs odaírva a monitorhoz.

A panel típusa elsősorban a színhűséget határozza meg - játékoknál ez sokadrangú, de ha netezel rajta néha, akkor azért egy-egy kép megnézése során ég és föld egy boltból kihozott olcsó TN meg egy jól bekalibrált IPS képe (VA általában a mély feketék miatt filmezésre ajánlott).

Ami még neked "gémer" szempontból fontos lehet, az a képfrissítés - itt is vannak olyan kulcsszavak, mint 120 Hz, 144 Hz, G-Sync, stb., de nem biztos, hogy érdemes bedőlni ezeknek, mert komolyan megkérik értük a felárat és tényleg csak játék közben tudnád kihasználni a plusz funkciókat, de szakmai berkekben is folyamatos vita folyik, hogy van-e ezeknek a technológiáknak egyáltalán bármi értelme.

Ha megengedheted magadnak, akkor érdemes 1920x1080 pixeles felbontás felett is nézelődni - mondjuk 2560x1440 / 2560x1600 környékén. A 4K-ban még felesleges gondolkodni, mert nem hajtják ki a mai vasak. Neked kell eldöntened, hogy a 16:9 vagy a 16:10 képarányt preferálod, de ha nem akarsz rajta filmezni, én nem javaslom a túlzottan elnyújtott monitorokat (ultraszéles eleve kizárva ilyen felhasználásra). A képernyőméretet nyílván a szoba adottságainak alapján válaszd meg, hiába szeretnél mondjuk 27" monitort, ha el sem fér a számítógépasztalon.

Tán egy utolsó tapasztalat, hogy nem minden a sok hárombetűs rövidítés és marketing duma. A japán monitorok (NEC, Fujitsu, Eizo, Iiyama) még mindig sokkalta megbízhatóbbak, mint kínai meg koreai társaik, ahol hajlamosak olcsójánoskodni az elektronikán. A vékony káva és dizájnos talp helyett érdemes azokat a típusokat előnyben részesíteni, ahol nem spórolnak a tápáramkörön meg vezérlő panelen sem (tftcentral vagy prad tesztjeit érdemes olvasgatni).

2015. márc. 8. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!