Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Valaki el tudná magyarázni...

Valaki el tudná magyarázni EMBERI NYELVEN, hogy mi az a turing gép?

Figyelt kérdés
Mire használják, mi a működési elve?

2015. márc. 13. 20:38
 1/3 anonim ***** válasza:
2015. márc. 13. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ezt olvastam, és nem értettem. Nem azért, mert rossz a felfogóképességem, hanem azért, mert rengeteg előismeretet feltételez, amivel én nem rendelkezem.
2015. márc. 14. 11:55
 3/3 x0 ***** válasza:
Egy matematikai modell, gyakorlatban nem használják. Egyszerűen leírható matematikailag, és mindent meg lehet benne csinálni amit bármely számítógépen: több lépés kell hozzá, de bármely programot át lehet alakítani Turing-gép-programmá. Végtelen memóriája van. Kezdetben megkapja a bemenetet, és amikor leáll, ami a szalagján van, ami a memóriája, az a kimenete. Közben nincs kapcsolata a külvilággal: egy számítógépen tudom közben mozgatni az egeret, billentyűzeten gépelni, a monitorán megjelenít bizonyos dolgokat. Mivel Turing-gépen ilyen nincs, 2 ilyen esemény (változás) közötti részre értendő, hogy mindent meg tud csinálni, amit egy számítógép. A memóriája egy egyik végén végtelen szalag: van 0. 1. 2. stb. eleme: -1. már nincs. Adott, hogy a szalagon milyen karakterek lehetnek: ez az ABC, egy véges, nemüres halmaz, a szalag minden elemén ilyen van: a 0. elemén is, az 1. elemén is, stb. Például az ABC lehet az ASCII vagy Unicode karakterek, ekkor a szalagon tetszőleges szöveg lehet. A bemenete egy véges szöveg: a vége után a szalagon minden helyen ugyanaz van: tehát ha n hosszú a szöveg, akkor a 0..n-1 helyeken van, az n. n+1. stb helyen pedig az üres jel karakter van. Van továbbá egy mutató a szalagon, amely mutatja hol tart: ez 1-gyel előre vagy hátra léptethető. A Turing-gép egy automata: véges sok állapota van: az állapotai halmaza egy véges halmaz. A teljes állapota pedig a szalag: egy szöveg, a mutató: egy természetes szám, és az állapota. Minden (állapot, karakter) párra adott hogy melyik állapotba kerül, mit ír a mutató alatti karakter helyére, és hogy előre vagy hátra lép. Egyes állapotok végállapotok: ha ebbe kerül, kész van, nem megy tovább: leáll: nem módosít, nem léptet, nem kerül másik állapotba. Az eredménye hogy melyik végállapotba került a sok közül, és hogy ekkor mi van a szalagon.
2023. aug. 25. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!