Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Honnan tudhatom meg, hogy az...

Honnan tudhatom meg, hogy az alaplapom hibás? Furcsa dolgokat produkál néha. (Hosszú)

Figyelt kérdés

Van egy ASUS H97-PLUS alaplapom. A gépem a vétel (2014. okt.) után pár hónappal kezdett különös hibákat produkálni, leginkább teljesen véletlenszerűen.


Többször előfordult, hogy nem tudtam elindítani a gépet. Előzőleg (általában előző nap) normálisan működött, kikapcsoltam, no problem. Másnap bekapcsolt, normális csipogás, a splash screenig (Asus logóig) el is jutott, de onnan a töltőkarika már nem jött be, a BIOS-ba sem tudtam belépni. Volt, hogy ezt 5 órán keresztül (és vagy 6-8 indítás során) próbáltam helyrehozni. Többnyire magától korrigálódott a hiba, de máskor meg a 24-tűs csati megpiszkálása oldotta meg. Ezért gyanakodtam már táphibára is, de másik alkalommal ugyanez a megoldás nem vált be. Valamint...


Másik hiba, amit előszeretettel produkál: bedugom a külső HDD-t, és használhatatlanná válik a rendszer. Nem lehet megnyitni semmit, a Windows intézőt sem, a Lomtárat sem. Volt, hogy hibátlanul működött a külső HDD, de kikapcsoláskor a gép csak megállna a Leállás... feliratnál, és amíg ki nem húzom a külső HDD-t, nem kapcsol ki.


Az előbbi el nem indulást jó párszor tolta az arcomba a gép, teljesen váratlanul, volt hogy néhány nap, de máskor hónapok teltek el két hiba között. A külső HDD-s hiba még mindig megvan. Kettő külső HDD-nél is előjön (igaz, mindkettő ua. a márka).


Hibás lenne az alaplapom? Esetleg vacak a tápellátása? A tápom egy FSP Raider 650W, a gép elosztón keresztül van bedugva, nem közvetlenül a konnektorba.



Gondolkodom platformváltásban majd, tehát nem biztos, hogy megérné a garanciális javítással vacakolnom. Másrészről, mivel a hibák okait pontosan nem tudom meghatározni, az egész gépemet most nem engedhetem meg, hogy elküldjem a PCX-nek (és netán 1 hónappal később kapjam vissza).


Ötletek, tanácsok?


Előre is köszönök minden választ.



2016. máj. 19. 03:10
 1/6 anonim ***** válasza:

Lövésem sincs hogy hibás e az alaplapod :)

Az tudom hogy nekem is Asus alaplapom van , és néha néha elöfordul vele hogy "begondolkozik" boot közben vhol a splash screen környékén ( órákig képes álldogálni és semmire nem reagál ) , többszöri idegbaj és szentségelés után kideritettem hogy abban a pillanatban meggyógyul, és indul rendesen ahogy kikapcsolom a külsö winyómat (USB 3-as) , hátha ezzel tudok tippet adni

2016. máj. 19. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 P.O.C. ***** válasza:

Esetleg megpróbálhatnál egy BIOS frissítést is. Nekem is volt régen egy Asus P5K -m, ami pl ha túl sok USB -s eszköz volt bedugva, az XP -nek a boot képernyője kimerevedett és több perc múlva kezdett csak boot -olni.

Ezt szerencsére javították az új BIOS -al.

2016. máj. 19. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

#1 - Az Asus átka? :) A laptopjaikkal meg voltam elégedve idáig, és némi elfogultságból merészkedtem Asus deszkát venni az asztalimhoz, de lehet, mégse volt a legfényesebb ötlet... Nekem viszont ezekkor az indításokkor nem volt bedugva külső HDD. Sőt, semmi, mert mindent kihúztam a gépből, szinte szétkaptam az egészet, amikor felhúzott...


#2 - A BIOS frissítéstől kicsit ódzkodom, laikus vagyok a témában, de mindenképp utána fogok olvasni. Az alaplap oldalán van frissebb BIOS-verzió, vagy 8-féle új változat van, mióta én vettem. Mindig a legfrissebbel kell próbálkozni, gondolom?


Köszi a válaszokat.

2016. máj. 19. 04:07
 4/6 P.O.C. ***** válasza:

Nem kell félni az Asus deszkáktól egyáltalán. Én saját használatra eddig csak Asus -okat vettem. Nem voltak vele még sosem különösen gondjaim. Ez a lap, azóta már uncsi tesómnál van. Nála is hibátlan, már 10 éves. Most is egy Asus -t nyüstölök, 3. generációs i5 van benne ez is már 4. éves lesz. Sose volt vele gondom. Szóval ne gondold hogy a többi jobb. Selejtet meg mindegyik márkából ki tudsz fogni, ha nincs hozzá szerencséd.


A BIOS -ból meg a legújabbak kell felrakni igen, az mindig tartalmazza a korábbi hibajavításokat.

Frissíteni meg tök egyszerű, csak egy pen drive kell hozzá. Az Asus -nak nagyon régóta BIOS (UEFI) -be épített frissítő programja van (Asus EZ Flash).

2016. máj. 19. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Igen, épp beleolvastam az alaplap kézikönyvébe. Említették a biztonsági mentés elvégzését is talán. Még elgondolkodom rajta, és a vizsgák után talán belevágok, ha találok valami jó leírást hozzá. És reménykedek, hogy egy váratlan áramszünet vagy egyéb nem vág közbe.


HDD-t, SSD-t le lehet húzni addig az alaplapról?


Mostanság nem jelentkezett a hiba, hogy nem akar elindulni a gép rendesen. Bár nem szívesen várnám meg a következő alkalmat sem...

2016. máj. 19. 04:27
 6/6 Launer Tibor György válasza:
A ráolvasás hasznos.
2016. máj. 20. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!