Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Melyik a legalkalmasabb Linux...

Melyik a legalkalmasabb Linux változat és verzió ma ahhoz, hogy valaki szerver tapasztalatokat szerezzen és a JÖVŐBEN használható gyakorlati tapasztalatot alapozzon meg Linux szerver használatával?

Figyelt kérdés
Természetesen opcionálisan érdekel más alternatíva is ami általánosan web,- ftp levelező szerverek kiszolgálására jól és modernként használható. Nem az érdekel elsősorban, hogy most mi az ami bevált esetleg hanem az ami igazán korszerű, mert kb. 5 év még kell mire ezzel tudok foglalkozni de szabadidőmben önerőből szívesen ismerkednék ezzel a világgal de nem akarok egy elavult vagy kevésbé ismert, vagy kevésbé elfogadott rendszert-rendszereket megtanulni ami miatt a szakma a kollégák hülyének néznek. Olyan érdekel amit tényleg használnak is ma is és a jövőben is. Köszönöm szépen!!!!

2016. júl. 1. 20:41
 1/6 anonim ***** válasza:

Szia!


Szerintem ha szerver, akkor érdemes Red Hat-el foglalkoznod

Nekik konkrétan van erre tananyaguk is!


Itthon magyarországon nem tudom melyik elterjedt, de a Red Hat Enterprise és a Debian a 2 legnépszerűbb ilyen téren!

2016. júl. 1. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Linuxot tanulj eloszor, ne specifikus valtozatokat. Mire odakerulsz, a vilag akar 180 fokot fordulhat, es a mostani, nagyvallalati kornyezetben szinte egyeduralkodo RedHat/SuSe helyett a Debian-alapu rendszerek terjednek el jobban, vagy epp valami egeszen mas.


Kb. annyira nincs ertelme annak, amit akarsz, mintha te nem autoszerelonek akarnal tanulni, hanem Lamborghini vagy Ferrari szerelonek, mert elvileg az a legmenobb. Csak kozben a szakma alapjait nem tanultad meg...

2016. júl. 1. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

3 fő disztribúció van szervereknél (Itt láthatod ki melyikből származik: [link] ):

* Debian (ebből származik az Ubuntu és a Linux Mint)

* SUSE (OpenSuse)

* Red Hat (CentOS, Fedora)


Mint a Hungarian Unix Portál felmérése ( [link] illetve [link] és [link] illetve [link] ) mutatja, a Debian - az Ubuntuval karöltve - jelenleg a legkedveltebb disztribúció.


Köszönheti ezt az ingyenességének, az erőteljes közösségi támogatásának, és - köszönhetően az Ubuntunak - az asztali, átlagfelhasználói szegmensben való erőteljes térhódításának.


Utána következik a Red Hat - (amiből például a CentOS az ingyenes) és a Suse (ebből az OpenSuse az ingyenes)-család.


A #2-es hozzászólóval egyetértek: ámbátor mind a Red Hat-nek és mind a Suse-nek van alapból fizetős, Enterprise változata (az Ubuntut készítő Canonical külön kínál terméktámogatást); illetve a Red Hat-nek van képzési rendszere ( [link] ) - amiből van disztribúció független is ( [link] ); de nem érdemes csak ezért leragadni egyik disztribúciónál se.

Válassz ki egy neked tetsző, elterjedt disztrót.


Pár javaslatom (kb. 15 éve használok Linuxot, 10 éve csak azt használok asztali környezetként):

* Linuxos szervernél fontos jelentősége van a parancssornak - Linuxos szerverre általában nem telepítenek GUI-t (felesleges is, csak erőforrást pazarol) - érdemes arra erőteljesen ráfeküdni

* parancssoros környezetben sokat segítenek a shell-szkriptek vagy valamilyen szkriptnyelven (Perl, Python, PHP, NodeJS,...) írt programocskák - akár automatizálásnál (cron), vagy webes felületeknél

* hála a virtualizációnak (VMWare, VirtualBox) és a konténerizációnak (Docker, LXC) ha megfelelően erős géped van, jól lehet gyakorolni többgépes felállásokat (pláne mostanság a cloud-rendszerek a menőek)

2016. júl. 1. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ez részben reménytelen. Részben megtanulhatod a parancssor, egyszerű shell scriptinget, nagyszerű. Azonban hogy egy szerverrel dolgozzál, hát, ami öt éve volt meg ami most van meg ami öt év múlva lesz... systemd hat éve jelent meg, mostanra terjedt el, mondjuk, minden tutorial ami előttről való az nagy eséllyel elavult és nehéz megmondani mi lesz X év múlva ahogy a systemd istenbarmai mindent bekebeleznek.


Aztán ugye hát Consul, ZooKeeper, doozerd, etcd, ansible, terraform -- van ám itt sok minden ami igencsak új és ki tudja mi lesz itt öt év múlva...

2016. júl. 2. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Annyira azért nem kell túlbonyolítani.

A fő alapvetések hasonlóan néznek ki évek (akár évtizedek) óta, az újdonságok közül meg szabadon ki tudod válogatni, hogy az adott feladatra mi kell neked.

2016. júl. 2. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Igen, ez utóbbira kérdeztem rá, hogy mit érdemes megtanulni miben érdemes gyakorlatot szerezni, ami után nyilván az új változások ellenére is a korábban megszerzett tapasztalat könnyebben átgyúrható lesz mint ha egy teljesen új rendszert akarna megismerni az ember.
2016. júl. 2. 18:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!