Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mit jelent a RAMok-nál az ECC...

Mit jelent a RAMok-nál az ECC és a non-ECC kifejezés, illetve, mi a különbség?

Figyelt kérdés

2017. ápr. 20. 19:27
 1/5 anonim ***** válasza:
71%
ECC memóriák drágábbak, nem mindegyik processzor kezeli őket, viszont el van látva fejlettebb hibakeresési algoritmussal. Azokon a helyeken fontos, ahol a tévedés kritikus (pl szervergépek), hétköznapi használat során nem fog megtérülni a felára.
2017. ápr. 20. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az ECC az Error Correcting Code-ra hivatkozik, tehát az ECC memóriában van hibajavítás.


A hibajavítás azért szükséges mert a gépet érheti kozmikus/ionizáló sugárzás és az törölheti a memóriacella tartalmát. Átlag otthoni, asztali PC-t használó felhasználó ebből vajmi keveset érzékel, de szervereknél, gyáraknál, kutatóközpontoknál nagyobb az esély rá (és jobban is érinti őket a hiba).

2017. ápr. 20. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
ecc memóriát szerverekben használják. van benn hibajavító kód ami a memóriahibákat küszüböli ki, ahogy #2 is írja.
2017. ápr. 20. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Azért a szerver-munkaállomás-asztali gép közötti határvonal egyáltalán nem éles. Éppen ma beszélgettünk arról, hogy valaki hat diszket szeretne egy <20L gépbe belezsúfolni és ennek kapcsán emlegettük, hogy ennyi adat tárolásához bizony már "szerver" processzor és ECC memória dukál. [link]
2017. ápr. 23. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 x0 ***** válasza:

ECC = Error Checking and Correcting: hibaellenőrzés és javítás. Non-ECC = nem ECC. 64 bit hasznos adatot 72 biten tárol, 72 bites busza van, 1 bit hibát javít, 2 bitet észrevesz. Ezt nem a memória, hanem a CPU csinálja, mivel manapság abban van a memóriavezérlő. 64 bitnél többet összefogva akár teljes memóriachip hibáját is javítani tudja: ha benne az összes bit hibás. Ha 8 bitet írunk bele, akkor kiolvassuk a 64 bitet, módosítjuk a 8 bitet, majd visszaírjuk: lassabb tehát, de a cache úgyis 64 byte-os egységekben megy, úgyhogy nem számít. ECC-t támogató alaplap és processzor kell hozzá. Ha az alaplap támogatja, de a processzor nem, várhatóan a számítógép működik vele, de nincs ECC, akkor se ha ECC és non-ECC modul is van a számítógépben, egyesek ekkor nem is mennek a leírásuk szerint. Fontos hogy a személyi számítógépek csakis nempufferelt memóriával mennek, ez a DIMM, vagy UDIMM, registered, load reduced, fully buffered nem jó nekik: RDIMM, LRDIMM, FBDIMM. Kb. 1,8-szeres ára van, és lassabb: DDR4 2666 MHz, szemben a 3200 MHz-cel. A mai processzorok közül Intelnél csak a Xeon tudja, és az 1151-es foglalatú alaplapok közül csak a szerver alaplapok. AMD-nél Opteron, Epyc, Ryzen: a beépített grafikus processzorúak nem, és lehet hogy a hordozható számítógépesek se. Laptop kb. 4 millióért van: Mobile Server, ezek közül se tudja mind, még a Xeon-osak se. Registered memóriához Xeon, Opteron, Epyc kell, megfelelő alaplappal. Windows parancssorban lekérdezés hogy tudja-e:


wmic memphysical get memoryerrorcorrection

3: nem

5: 1 bit hiba javítása

6: több bit hiba javítása


AM4-es foglalatú Ryzen-hez Asus vagy Asrock alaplap kell, a többiből még nem láttam olyat ami tudná. SP3, TR4, TRx4 foglalatú alaplapok tudják, az SP3 csak RDIMM/LRDIMM-mel megy: Epyc-hez ez való.

2020. szept. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!