Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Adatok mentésére otthonra,...

Adatok mentésére otthonra, hosszútávon megéri beszerezni egy szalagos meghajtót és kazettákat hozzá? Milyen árban van a meghajtó s a kazetta? Kapható ilyen a civil piacon?

Figyelt kérdés

2 éves OKJ tanfolyamot végzek, s a második év megkezdéséhez szükségem lesz min. 1 hónap gyakornoki munkára.

Egy kisebb informatikai vállalatnál találtam is helyet.


Itt láttam most először ilyet "testközelből" - igaz, PC-ben működni még nem láttam, de az olvasó eszközzel már találkoztam (szerverfeladatokat ellátó PC-ben, sima x86-os toronyházas PC), kazettákat is láttam, ill. webfelületről kellett egy ilyet irányítsak: https://www.youtube.com/watch?v=SfvcILNDJCA

Igaz, úgy, hogy nem láttam az eszközt működni (a valós hardver egy teljesen másik cégnél működött valahol), nem sok jelentősége volt.


Viszont úgy láttam, hogy ezek kazettánként TB-os nagyságrendű tárhelyeket adnak - 2-4 TB között, ahogy láttam.


Olcsóbb ez, mintha ugyanilyen kapacitású merevlemezeket vennék?

Hosszútávon szeretnék rajtuk tárolni, az nekem mindegy, milyen gyorsan lehet ezeket írni/olvasni. Ha pár MB/sec. gyorsasággal, az se zavarna, ha így olcsóbb a tárhely.


Most találkozom ilyennel először. Suliban csak túlmisztifikált "legendákat" hallottam ilyenről, hogy van, ahol még használnak mágnesszalagos háttértárakat, de azok spéci helyek....

...hát, pukkadjon meg a suli, ezek szerint nem az.


Előre is köszönöm az infókat/útmutatást!



2017. júl. 11. 20:25
 1/9 anonim ***** válasza:

nem éri meg, nincs annyi adatod.

A netflix-nek meg ne vedd el a munkáját!

2017. júl. 11. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem akarsz ilyet. Nagyon drága
2017. júl. 11. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

#1:


Az első sorod elég nagy önbizalomról tanúskodik... mondjuk nem is gond ;) mert van, ahol roppantul jól jön, legalább jó túlélő típus vagy! :D

Gondolom kifejezetten jó emberismerőnek vallod magad ;)


A második, nem kevésbé kurta sor... őszintén bevallom, FINGOM NINCS, mit akartál vele mondani XDDD


No, mindegy, okulás ez is.... így kell felfogni. =]

2017. júl. 11. 21:28
 4/9 A kérdező kommentje:

"Nem akarsz ilyet. Nagyon drága"


Mennyi az annyi?

2017. júl. 11. 21:28
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, ez nem emberismerettség kérdése. Egyszerűen egy ember, vagy akár egy család nem tud annyi adatot termelni, hogy megérje. A szalagos tárolás elsősorban helyre optimalizál, szóval drágább ugyanannyi szalag, mint hdd. ( "However, PC-class hard disks are priced below $200 for 3TB. One mainframe-class hard disk still has a much lower price than one mainframe-class tape drive, so the economics might favor disk." )


Akkor lesz értelme szalagra váltani, ha már annyi hdd-n se fér el a sok adat, ami már fizikailag nem fér bele a lakásodba, ha már a plafonig pakoltad őket. Ilyenkor olcsóbb a szalag, mint egy új ingatlan. ( "The _smallest_ SL8500 library holds up to 1,448 tape cartridges, for 1.4 Petabytes of online uncompressed storage." )


Szóval majd 1petabyte környékén vedd elő újra ezt az ötletedet - de addigra már a hdd/sdd technológia is annyit fog változni, hogy totális újratervezés lesz az eredmény.


Ha a közeljövőben fogod elérni az 1petabyte-nyi adatmennyiséget, akkor tényleg rossz emberismerő vagyok - ez esetben MEA MAXIMA CULPA!

2017. júl. 11. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Kedves Ipor Sircer!


Ebben az esetben már valóban más a helyzet.

De ez az, amit NEM TUDTAM, ami infó hiányzott nekem.


Én a cégnél azt láttam, hogy a szekrényben tömegben vannak a kazetták. A kilométerekkel odébb levő partnercég webes felületén pedig azt, hogy a szallagos mentőegységükben kéttucat ilyen szalag fejenként 2-4 TB.


Ebből azt gondoltam, biztos olcsóbb, azzal a kompromisszummal, hogy az olvasás soros és lassabb, mint a HDD.


Ha viszont ilyen mértékben sem éri meg.... Akkor azt nem értem, egy relative kicsi informatikai vállalkozás minek használ ilyet? Ha már így sem éri meg.

2017. júl. 11. 22:23
 7/9 anonim ***** válasza:
Azért, mert 10-15+ éve vették a backup rendszert, amikor nem is léteztek terás vinyók, pláne ilyen olcsón. Akkor még megérte, de azóta nem váltottak, mert a váltás újabb plusszköltséget jelentene.
2017. júl. 11. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Na informatikus vagy én meg nem de azért elmesélem. Ha a 2. Vagyok.


3tb ultriun drive 500e ft tol indul. 6-7000 Ft bele egy szalag. A 3 tb te 1.5 öt tudsz felvenni tehát mint írtam nem éri meg. Ezeket ki is googlezhatod mint informatikus és akkor nem nekem kéne egy nem informatikusnak egy parkolóban várva fejből beirogatni.

2017. júl. 12. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

A google-ben elég kusza információk vannak.

Az után persze, h. megtaláltam, h. a lényeges kifejezés a "tape drive", már valamivel pontosabb infók jönnek be.


De azt pl. nem értem, hogy mi ez a felezés a kapacitásban (pl. 800GB/1600GB (sima/tömörítve)). Konkrétan mit takar.

Mert gondolom én, nem azt a hétköznapi értelembe vett "tömörítést" takarhatja, mert mi garantálja, hogy lesz annyi redundancia azokban az adatokban, amiket én felviszek rá?


Másfelől meg nem írtam, hogy informatikus vagyok.

Azt írtam, hogy GYAKORNOK vagyok egy informatikai cégnél, hogy folytathassam a sulit.

Magyarán tanuló vagyok.


Szerintem "kicsit" más.

2017. júl. 12. 16:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!