Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Hogyan tudom kiszámolni egy...

Killersolyom kérdése:

Hogyan tudom kiszámolni egy táp maximális terhelhetőségét?

Figyelt kérdés
Szóval a tervem a következő: számitógép tápból szeretnék késziteni egy labortápot. Le szeretném osztani a kimeneti feszültségeket, hogy legyen egy 5V-os egy 3.3V-os egy 12V-os és egy 24V-os konnektorom. A probléma ott jelentkezik nállam, hogy a számitógép táp alapból nem tud 24v-ot kiadni ezért kis trükközéssel a -12 és +12 között mérve 24 kapok. A kérdésem az az lenne, hogy le van irva a táp oldalán, hogy melyik ág mennyit adhat ki maximum (hány amper-t), viszont engem foglalkoztat a kérdés, hogy nekem az a 24V kimenet hány amperórát bír majd el? A 12V-os ágnak 24 amperóra van megadva, viszont a -12V-nak csak 0.5. Végülis akkor mennyi lessz a maximum amit le tud majd adni? 0.5+24 esetleg 0.5+24/2 ? A válaszokat előre is köszönöm!

2017. júl. 14. 10:57
 1/8 anonim ***** válasza:

"12V-os ágnak 24 amperóra van megadva, viszont a -12V-nak csak 0.5."

Nem Amperóra az, hanem simán Amper. A maximális áramot ebben az esetben a -12 Voltos ág határozza meg, ami 0,5 Amper lesz.

2017. júl. 14. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Értem. Akkor azzal a 0.5 el meg kell elégedjek. Köszönöm a segitséget!
2017. júl. 14. 11:14
 3/8 anonim ***** válasza:

Kapsz hozzá egy kis magyarázatot (meg azok is akik később idetévednek): [link]


Felül az alap eset, amikor még terheletlen. Két feszültséggenerátor, +12V illetve -12V. Kettő között mérhető feszültség 24V. Ha ezt terheljük akkor a terhelés átfolyó áram meg fog egyezni a +12 Voltos áramforráson és -12 Voltoson is. Példának egy 24 Ohmos terhelés raktam be, amivel 1 Amper folyik az áramkörben.


Egyébként 12 Voltból ha kell viszonylag egyszerűen tudsz csinálni 24 Voltot, sőt többet is. (Én nemrég építettem PC-s tápokból egy labortáp szerűséget. 2 csatornásra csináltam meg (tulajdonképpen 2x van ugyan az megépítve egy dobozba). Maximális kimeneti áram nálam csak 3 Amper de a max. feszültség viszont 40 Volt. A feszültséget tized Voltos pontossággal, áramkorlátot pedig század Amper pontossággal lehet beprogramozni.) Kell hozzá egy DC-DC Boost konverter. (Én ilyet használok: [link] Ezzel a 12 Voltból könnyedén tudtam 45 Voltot kihozni, viszonylag jó 80-85%-os hatásfok mellett.)

2017. júl. 14. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
47%

"Szóval a tervem a következő: számitógép tápból szeretnék késziteni egy labortápot."


- Nem igen fog 100%-ban megfelelni egy labortápnak!

A PC táp 20-100KHz-n tudja ezt a teljesítmény, ami igen zajos, egy 50Hz-s szűrt zajmentes labortápot nem fogsz belőle csinálni.

2017. júl. 14. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Először is köszi a segitséget!

Továbbiakban pedig el szeretném mondani, hogy nekem is megfordult a fejemben, de ahoz rendelni kellene valahonnan olyan modult. Nekem itthon sajnos csak stabilizáló áramköröm van. Az pedig nem tud feltranszformálni semmit.De igy utólag meggondolva a dolgot lehet hogy amit linkeltél az a legegyszerübb megoldás.

2017. júl. 14. 11:40
 6/8 A kérdező kommentje:
# 4/5 Igen, azzal egyetértek hogy zajos lehet/lessz, de nekem arra kell, hogy meghajtsak vele valamit pl egy éppen frissen tervezett és összerakott áramkört. Ha annyira fontos lenne a tisztaság akkor már megvettem volna a labortápot. Próbálok költséghatékonyan épitkezni. Egyetértek veled, de nekem a pc táp megfelel.
2017. júl. 14. 11:46
 7/8 anonim ***** válasza:

Én anno építettem egy erősítőhöz tápegységet kapcsolóüzemű tápból. Ott tényleg észre lehetett venni, hogy nagyobb frekvencián dolgozik a táp, ez szépen zajként ki is jutott a hangszórókra. Több szűrési megoldást is megpróbáltam, míg végül eljutottam egy µA723 névre hallgató IC-s stabilizáló kapcsolásig. Ez teljesen megszüntette a problémámat.

Egy ilyen tagot utána lehet kötni, így hasonló zajszinten szerintem el lehetne érni mint mondjuk egy alap labortápnál.

2017. júl. 14. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi a tippet ez még jól jöhet!
2017. júl. 14. 12:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!