Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mi az a cache? Mi a jelentőség...

Mi az a cache? Mi a jelentősége egy cpu-nál? Persze olvasom a wikipediat, de egyáltalán nem értem.

Figyelt kérdés

Számít pl az, hogy l2 cache vagy l3 cache-ről beszélünk? Össze lehet adni a kettőt vagy többet?

Amit nézegettem procik, azokban 3+8 mb vagy 8+8mb van. De láttam olyat is, hogy 8+3. Melyik a jobb?

A wiki azt írja, hogy a cache az átmeneti információ tároló. De én meg úgy tudom, hogy a ram, ami legalább 8gb szokott lenni, hogy az az átmeneti információ tároló.

Olvasgatok a rom-ról is, az meg azt írja, hogy az csak olvasható memória. Ami rá kerül, azt nem lehet letörölni. Akkor meg mi értelme van? Akkor ezt azt jelenti, hogy a sima ram az írható-olvasható. A hdd meg pont ez, írható, olvasható, törölhető. Ennyi erővel a hdd is egy ram, nem értem.

Jó lenne tisztázgatni a fogalmakat.


2017. nov. 1. 12:37
 1/5 MGéza ***** válasza:
100%
Nem egészen ugyanolyan ram a cache. Egy sokkal gyorsabb elérésű belső memória amihez csak a processzor fér hozzá, ráadásul nem kell az alaplapi hidakat közbeiktatni adatátvitelkor így lényegesen gyorsabban hozzáfér.
2017. nov. 1. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 3 napos mákos lecsó ***** válasza:
100%

Oké, sokféleképpen tárolhatunk adatot, mágnesesen, szilícium alapon vagy optikailag. Optikai megoldás a CD.

A számítógép az adatokat, mint például programokat(tehát utasításokat) és a hozzájuk tartozó egyéb 'dolgokat' (például képeket vagy geometriákat) a winchesteren tárol, természetesen ezekhez te is teljesen hozzáférsz, te is tárolsz adatokat a vinyódon, partícionálhatod, mappákat hozhatsz létre, egyszóval egész faintos.

Az alaplapon van egy bizonyos firmware ami a legalapabb program, technikailag az operációs rendszer és a számítógép közötti kapcsolatot biztosítja (nagyon fontos felfognod, hogy hiába van a software a hardverben a kettő olyan távol áll egymáshoz, hogy kernellel kell őket összefogni), na ezt a firmware-t hívjuk BIOS-nak, ő ellenőrzi, hogy minden megfelelően működik-e, valamint lehetőséget ad rá, hogy a hardvereket személyre szabhassuk, tehát a procinak az órajelét változtassuk, belenyúljunk a ramok késleltetésébe, az USB portokat engedélyezhessük meg ilyenek. Ez a firmware lakik a ROM-ban, (a rom jellegéből fogva habár READ only mamár olyan változatot használnak ami párszor újraírható, hiszen a BIOS-okat is módosítják, javítgatják, tesznek bele új funkciókat etc. etc.) és fenttartanak neki egy bármikor írható és olvasható memóriát, ahol az általunk egyénileg módosított adatokat tárolja.

A HDD-k fizikailag tárolják az adatot egy mágnestányéron, ezért sebességük elég kötött, a hozzájuk kitalált csatlakoztató felület is megzabolázza őket, ezért van kitalálva a RAM, a RAM egy olyan memória ami közvetlen elérésű, és bizonyos időközönként frissítésre szorul, egy modul órajele jelzi, hogy egy másodpercen belül hányszor frissül, és ezekben a ciklusokban írhatjuk újra. Tehát ha a számítógépen elindítasz egy programot, akkor az a legfontosabb dolgaival bemásolódik a RAM-ba, hogy a processzor dolga ezután jóval könnyebb legyen (rátesz még egy lapáttal, hogy a RAM centikre van a procitól, míg egy vinyóhoz akár fél méteres kábel vezet.)

Ezután a lefutni akaró program felül az alaplapi buszra, (igen így hívják) és elutazik a processzorhoz, aki foglalkozik vele, a részmunkadarabokat a proci a saját cache-ében tárolja nagyjából az órajelek közötti tízezred másodpercekig, és végül az elkészült művelet visszaül a buszra és felülírja az előző változatát a ramban, ha pedig mentesz (megnyomod a CTRL+S) gombot akkor a vinyóra is eltárolódik, persze ilyenkor megkérdi a windows, hogy hova tegye.


Röviden ennyi, remélem segítettem.

2017. nov. 1. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Igen, így már vágom! Köszi!

És akkor az l2 meg l3 cache között mi a különbség? Miért van kettészedve? Miért van úgy, hogy az egyikben van 1-2-3mb, a másikban meg 8-10 is akár?

2017. nov. 1. 13:46
 4/5 3 napos mákos lecsó ***** válasza:
100%
Van elsődleges, másodlagos és harmadlagos cache, a processzor folyamatvégzési "szokásaitól" függ ezek konfigurációja.
2017. nov. 1. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Mert ezek átmenetek sebességben és kapacitásban. Az elsődleges (L1) a leggyorsabb, de ebből pár száz kilobájt fér bele a prociba. A másodlagos már jobban hasonlít a ramra, de még mindig nagyságrendekkel gyorsabb, de lassab az elsődlegesnél, cserébe picit több fér bele. Harmadlagos cache az pedig viszonylag újkeletű találmány, a 2000es években kezdték el, ez elég változó a procikban, van amelyikben ez ugyanolyan mint a másodlagos, csak külön van fizikailag, ezért külön nevet kap, van ahol meg ténylegesen lassabb L2nél, és egy gyorsított ram.
2017. nov. 1. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!