Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Akkor is maximális fordulatszá...

Akkor is maximális fordulatszámon mennek a ventilátorok, ha elosztom a tápegység molex csatlakozóját?

Figyelt kérdés

A kérdés nagyon egyszerű. Adott 4 darab, 1350 rpm fordulatszámú ventilátor, egyenként 3 pines ventilátor csatlakozóval és egy olyan átalakító, ami a tápegység molex csatlakozójából 4 darab 3 pines csatlakozót csinál. Az elképzelés egyszerű, bedugjuk a ventilátorokat, és mennek. A kérdés az, hogy mindegyik 1350 rpm fordulatszámon fog pörögni, vagy 4 felé oszlik az energia, és negyed annyival fognak pörögni.


Mert a szándékom az, hogy 4 darab ilyen ventilátort szereljek a gépembe. Szabályozni NEM szeretném őket, ezért mindegyiket a tápegységre szeretném kötni. A hanghatás egyáltalán NEM zavar, ezért SZERETNÉM, ha mind a 4 ventilátor maximális fordulatszámon pörögne, csak nem tudom, hogy ehhez fel kell használnom mind a 4 molex csatlakozót, vagy elég egy darab, és azt elosztom.



2017. dec. 23. 16:28
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha két porszívót dugsz a 230-as aljzatba akkor fele teljesítménnyel fognak működni?

Természetesen nem. Feszültség arányában fognak pörögni a ventilátorok.Általában 5-volt környékén kezdenek el pörögni és 12-volton pörögnek a maximumon.Bármennyi ventit fogsz rákötni 12-voltot fognak kapni max a teljesítmény amit ugye wattban mérünk határozza meg hogy mikor fog összecsuklani a tápod.Leegyszerűsítve ha valamilyen módon nem csökkented a feszültséget (vezérlő) nem fog alacsonyabban pörögni.

2017. dec. 23. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ! Akkor rendben van, elég egy elosztó.


Azt tudom, hogy a 220V-nál milyen a helyzet, csak azt hittem, hogy egy molex 12V, és ha mondjuk negyedelem, akkor egy venti már csak 3V-ot kap, amin ezek szerint el sem indul.

2017. dec. 23. 17:36
 3/8 anonim ***** válasza:

A feszültség az feszültség függetlenül hogy 12 vagy 230.

Ha tud 1 ampert és megterheled 1.2 amperrel(sok ventivel) akkor csuklik a táp-besokall nem fog müködni de nem lesz kevesebb fesz. Erre találták ki a ventilátor szabályzókat

PL: [link]

2017. dec. 23. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Akkor 4 ventilátort nem is köthetek rá szabályozás nélkül?


A másik kérdésem még az, hogy processzor hűtőt köthetek tápegységre?

2017. dec. 23. 18:31
 5/8 A kérdező kommentje:

Ezen kívül még szeretnék új processzor hűtőt is, és lehet, hogy én vagyok ilyen fura, de legszívesebben ezt csinálnám:


Mind az 5 ventilátort a tápegységre kötném, és hagy menjenek maxon, ha már egyszer az a dolguk, hogy hűtsenek.


Ebből 2 kérdésem lenne:


- Van valamilyen negatív hatása azon kívül, hogy a ventilátorokat "gyilkolom"?

- Egyetlen molex csatlakozóra köthetek 5 ventilátort szabályzás nélkül?


Most elbizonytalanodtam, amikor írtad, hogy a táp nem bírja. Ezt honnan tudom? És ha 2 molexre kötöm, és egyre csak 2, a másikra 3 jutna?

2017. dec. 23. 18:48
 6/8 anonim ***** válasza:

Üdv.

Azt kell megnézned a tápon, hogy egy molex-en 12V - on (általában sárga vezeték) hány ampert képes továbbítani.


De ha leírod, milyen tápod van, akkor utána tudok nézni.

Illetve a ventilátorok 12V/?A (VAgy ?mA) ezt is kellene tudni


Összeadod a ventik által felvett áramot, és ha ez kisebb, mint a táp által leadható Amper, akkor nyert ügyed van

2017. dec. 23. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Valamit nagyon félreértettél, bocs ha nem voltam elég érthető.Én nem azt mondtam hogy nem fogja bírni a tápod hanem azt hogy a feszültség nem fog esni.Mivel a ventik fogyasztása igen csekélyke max 1W. A +12 voltos ág egy alap tápnál is 15 Ampert tud ami 180 Watt.Normálisabb tápoknál a 12V-os ág nem egy létezik hanem több és áganként terhelhető a ráírt mértékkel.Esetedben az 5 db venti nem jelent kihívást egy átlag tápnak sem. És ha már ennyire belementünk a tápokba, egy noname táp legyen 350W-os ami annyit jelent hogy a 230-as oldalon 350W-ot vesz fel maximális terhelésnél és nem a leadott teljesítménye.Noname barátaink képesek az 50%-át elfűteni megzabálni és a tényleges leadott teljesítménye 150-170Watt lesz.A komolyabb tápok pl egy 80+ al ellátott az képes a felvett teljesítmény 80%-át leadni azaz csak 20% veszteség keletkezik.Ezért nem mindegy hogy milyen táp.Amennyiben több a fogyasztás mint amennyire képes így a védelme leold mert nagy terhelést kap.Mielőtt leoldana még a közép mezőnyben lévő tápok is képesek a feszültség ingadozásra amire ugye a CPU/GPU rohadt érzékeny ezáltal kékhalál, lefagyás, kikapcsolás bármi előfordulhat.Sok noname táp terhelés nélkül is ingadozik. Bocs hogy elkalandoztam de ennek hiányában érkeznek az ilyen kérdések és félreértések.
2017. dec. 24. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! Sokat segítettek!


A tápom egyébként Keep Out FX750W, a 4 ventilátor, amit venni szeretnék, Arctic F12 120mm, a processzor hűtő pedig Arctic Alpine 11 GT 80mm.

2017. dec. 24. 12:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!