Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » A hdd megtartja annyi ideig...

Pap Oliver 1986 kérdése:

A hdd megtartja annyi ideig az adatot mint egy cd? Az nálam 5 évet jelent. (terrabájtos formázásrol van szó)

Figyelt kérdés

2018. júl. 9. 12:32
 1/6 anonim ***** válasza:

ha csak 5 év akkor igen.


Ha kifogsz egy jó HDD-t, tovább is elmegy, 10 évig is akár.


Nekem van egy samsung HD300LJ-m, már több mint 10 év üzemórával. Ma is működik, nincs rajta hibás szektor.


De van egy HD753LJ, 7 év; és egy HD500HI 6 év üzemórával, mindegyik 100%-os. Ezeket használom jelenleg is, nem cserélném le őket.



Azonban az újabb HDD-ket, és minden egyéb eszközöket úgy gyártják, hogy ne bírjanak ki ennyit...hiszen ha vesz az ember és jó 10 évig, akkor nem kell gyártani a gyárnak.

2018. júl. 9. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A mai CD-k/DVD-k jó, ha másfél év alatt nem kezdenek el rohadni.
2018. júl. 9. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Szerintem a HDD-k nagy része megtartja az adatokat 5 évig simán.
2018. júl. 9. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

*Terabájt. Eme mértékegységnek nincs köze a Földhöz (=Terra), viszont annál inkább a "tera" (=10^12) SI-előtételszóhoz.


Hogy mi mennyi ideig tartja meg a ráírt adatot, az óriási mértékben függ az adathordozó minőségétől, illetve a tárolás körülményeitől. Az optikai adathordozókra leginkább az oxidáció, illetve a vegyi anyagokkal való reakció jelenti a legnagyobb veszélyt (no meg a hő, ha mondjuk tűző napon tárolják...), a merevlemezekre pedig a mágnesesség, statikus elektromosság, nedvesség, illetve a mechanikus behatások. Elég gyakran nem is az adathordozó felülete "fárad el", hanem az elektronika adja meg magát.

De szakszerűen tárolva, és feltételezve, hogy jó minőségű termékről van szó, amit nem ér semmilyen baleset, közel 100% bizonyossággal mondható, hogy 5 év múlva is olvasható marad.

Egyébként 5 évig minden adathordozónak illik megőrizni a felírt adatokat. Még egy hajlékonylemeznek is. A probléma a silány minőségből, valamint a nem megfelelő tárolásból szokott adódni. Mondjuk a "noname" írható CD-k, amiket a tűző napnak kitett mikrosütő tetején tárolnak, nem garantált, hogy 2-3 év múlva is még használhatóak lesznek. Ugyanígy a garázsban tartott Maxtor vinyóban sem lesz sok köszönet 5 év múlva.

De én pl. egy hónapja tartottam nagyellenőrzést, és a 2000-es évek elején-közepén (azaz 10-15 éve) írt CD-im többsége probléma nélkül olvasható. Egyetlen darab volt közülük, ami márkás lemez volt, és mégis meghibásodott. A "múlt évezredből" maradt hajlékonylemezeim (kb. 200 db.) közül 4 db. vált olvashatatlanná.

Aztán persze mióta rendszergazdaként dolgozok, rengetegszer láttam olvashatatlan adathordozót, legutóbb egy 2 éves külső vinyó dobta be a kulcsot, meg nem egy olvashatatlan CD-t/DVD-t próbáltam életre kelteni... jellemzően egyiket sem tárolták körültekintően.

2018. júl. 9. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

1. A 2 legnagyobb gyártónak vannak 5 év gyártói garanciás termékei:

* [link]

* [link]


2. Ennek ellenére ha nagyon fontos adatokról van szó:

* érdemes a meghajtókat tükrözni (RAID1)

* érdemes az adatokról más tárolókra - külső merevlemez, felhőtárhely - másolatot készíteni és azt a jelenlegi meghajtóktól eltérő helyen tárolni

* időnként érdemes ellenőrizni az adatok integritását - fájlrendszer-ellenőrzés, ellenőrzőösszeg-ellenőrzés - hiba esetén a hibátlan adathordozóról új másolatot kell készíteni

2018. júl. 9. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
3. Illetve vannak olyan fájlrendszerek - ZFS és btrfs - illetve archiválási formátumok - mint például a RAR vagy a pArchive - amelyekben van hibadetektálási- és helyreállítási-lehetőség.
2018. júl. 9. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!