Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Hogyan lehet óvni a laptopaksit?

Semmi, szinte por.. kérdése:

Hogyan lehet óvni a laptopaksit?

Figyelt kérdés
Most vettem egy új laptopot, és szeretném ha ennek az aksija minél tovább bírná. Ezt milyen módszerekkel tudnám elérni? Mit csináljak, mit ne csináljak? Pl. otthon inkább használjam hálózatról mindig, vagy pont hogy ne? Ilyesmire vagyok kíváncsi! Köszönöm!

2019. febr. 5. 10:23
 1/6 anonim ***** válasza:
Hálózatról használd, akkut vedd ki. Félévente ajánlatos feltölteni - hogy meddig (félig vagy egészen), arról vélemények megoszlanak...
2019. febr. 5. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ami a legfontosabb, soha ne merítsd le teljesen. Bár a legtöbb gép jóval hamarabb automatikusan hibernál, ha ez megtörtént ne kapcsold vissza míg be nem dugtad, mert ez az akksi legnagyobb ellensége. Tévhit, hogy mindig meg kell várni, hogy teljesen lemerüljön és aztán teljesen fel kell tölteni. Épp ellenkezőleg. Amikor van lehetőséged töltsd, ha 5 percre akkor is. A modern akksiknak nem baj, ha 40%-on bedugod és 80%-on kihúzod, inkább pont ezt szeretik. Ha sokáig nem használod, állítsd a töltöttségét 40-50% körülire és vedd ki, majd havonta tölts rá egy kicsit. Az akksiknak sajnos van egy belső ellenállásuk, így akkor is merülnek ha be sincs rakva, ezért fontos néha rátölteni, nehogy teljesen lemerüljön, mert ahogy kezdtem az egészet, az nyírja ki a leghamarabb.
2019. febr. 5. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 hypno ***** válasza:

Használd a laptopot úgy, ahogy azt megtervezték. Aksi a gépben, elektromos hálózat közelében arról üzemeltetve.

Ha hálózatra van kötve a gép, az aksit úgysem használja, csak tölti ha szükséges.


Meg aztán mennyivel lennél előrébb úgy 3 év múlva ha lenne egy majdnem új állapotú aksival ellátott elavult géped aminek a közben eltelt időben pont a kényelmi szolgáltatásairól mondtál le.


Meg ha nem vagy szerencsés típus akkor lesz egy olyan áramszüneted, amihez adatvesztés is párosul - amit az aksi kivédett volna - és az lesz a következő kérdésed, hogy miként tudnád helyreállítani.

2019. febr. 5. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ez attól függ, hogy a laptop rendelkezik-e olyan korszerűbb akkukezeléssel, ami megvédi az állandó max. töltés kártékony hatásától.


Egyszerűbb laptopok ugyanis mindig maximumra töltik és azon tartják, amiről mára kiderült, hogy az akkut a végfeszültségen való tartás amortizálja kémiailag a legjobban, amitől lassan nő a belső ellenállás.


Vannak persze, akik a soros belső ellenállás fogalmával sincsenek tisztában. Annak semmi az önkisüléshez, hiszen az akkuval sorosan kell elképzelni, ami "csak" a terhelhetőséget korlátozza.


Ami az akku önkisülését okozza, az az akkuval párhuzamosan képződő ellenállás miatt van. Mindenki tudja a szakmában, hogy ilyen akkukat nem ajánlott teljesen feltöltve raktározni, mert minél nagyobb feszültség van az elektródák között, annál jobban nyíródik ki, de különösen a töltési végfeszültség jelenti a legnagyobb igénybevételt, hiszen ez az a feszültség, amit eleve úgy találtak ki, hogy amennyit az akku még ____elvisel____.


Miután ezen akkuk önkisülése elég alacsony, a max. töltési feszültséget sokáig képesek tartani, ami egyáltalán nem tesz jót neki.


Sokkal kevésbé kártékony az alacsony feszültség, csak 2,5 V alatt kapcsolnak le a védelmek is egyébként. Ez alatt természetesen már nem jó tartani.

Ha a laptop rendelkezik olyan opcióval, ami az akku részleges töltését lehetővé teszi, azt alkalmazni kell.


Ha nincs, akkor közepes vagy valamivel több töltéssel célszerű raktározni, időnként pedig rátölteni.

2019. febr. 5. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Mármint semmi köze az önkisülésnek a belső ellenálláshoz, a 2,5 V-ot pedig cellánként értettem, természetesen.


Ez a 2,5 V alsó küszöb mellesleg, amibe trollok szeretnek belekötni, de mindig olyanok, akik életükben nem mértek soha műszeresen védelmeket, soha nem tapasztalták, csak a szájuk jár a levegőbe.

2019. febr. 5. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ezt alátudom támasztani, 2. Én is aksi nélkül használtam a laptopomat, míg nem jött egy jó kis áramszünet, s az adataim elszálltak, kuka lett a HDD, szerencsére semmi fontos nem volt rajta. Úgyhogy azóta bent van az aksi, ennek már lassan 5 éve. Én nálam valahogy még mindig kibír 2-2.5 órát, igaz soha nincs lemerítve, 20%-nál készenlétbe kapcsol a gép, talán ez lehet a kulcsa a dolognak, de van, hogy napokig hálózaton van.
2019. febr. 6. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!