Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Egy NAS az amire nekem szükség...

Egy NAS az amire nekem szükségem lenne?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni, mert tök hülye vagyok a témában.

Nagyjából 6 éve itthonról dolgozom, multimédiás tartalmakat készítek és elég nagy igény van arra, hogy akár több évre visszamenőleg meglegyen minden egyes projekt. Így gyűlt össze 6TB-nyi adatom az évek alatt (2TB a gépben, 2x2TB külső, USB-s vinyón).

Elég nagy félelmem, hogy egyszer csak elszáll valamelyik vinyó és az életem és a munkáim egy része (vagy az egész) kuka. Természetesen van egy külön backup vinyóm, egy szintén 2TB-os amire 2-3 havonta csinálok egy full backupot, de nemrég hallottam a NAS-ról ami - bocsánat, ha full hülyeséget mondok - ha minden igaz több vinyóval működik amiből ha egy elszáll, akkor sincsenek veszve az adatok, mert párhuzamosan több vinyón tárolódnak az adatok. Illetve ami nagy plusz még, hogy távolról is elérhetőek az adatok.

A kérdésem, hogy ez napi szintű használatra van kitalálva, vagy inkább egy backup lemezként szokták használni?



2019. jún. 6. 14:02
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Igen, neked egy NAS kell és, hogy tudja a RAID1 funkciót.


[link]


Itt tudsz olvasni róluk. RAID1 neked bőven elég lesz.

2019. jún. 6. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Derwer ***** válasza:

Tömörön igen, ez kell neked, és természetesen napi használatra van.


Egy NAS, az egy mini, cél szerver, ami hálózatra köti a merevlemezeket.

Gigabites hálózaton és nem a legolcsóbbat választva ez tudnak 100megabájt/sec-t is, tehát gyorsak.


A 2 és több lemezes NASokat be lehet állítnai redundanciára és akkor valóban az van, hogy ha az egyik winyó meg is hal, akkor sincs semmi veszve, mert minden adat egyből íródik mindkdét lemezre.


A két vagy több belső merevlemezen kívül lehet rájuk további USBs lemezeket is kötni, amivel bár nem redundánsan de gyorsan, olcsón tudsz tárhelyet bővíteni.


Mivel fontos dolgokról van szó, nem adnám egy Synology NAS alá. Ezek drágák (200-300EUR a kétlemezes változatok) de van benne kraft, rengeteg egyéb funkciót is tud (pl VPN szerver, verzió kezelés, stb) normálisan monitorozza a SMART adatokat, és tényleg hot-swapelhetőek a diszkek.


A távoli elérésre lehet portot fordítani, felhőzni is de a biztonság miatt inkább a VPN-t javaslom.

2019. jún. 6. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 Shaddark ***** válasza:
48%

Én Synology-at használok több helyen hasonló célra.

Igazából a maiak már bőven elég gyorsak ahhoz hogy dolgozhass is rájuk direktbe.

A fájlrendszer választásával tudod megadni hogy 1 vagy 2 hdd kiesése esetén is megmaradjanak az adataid, persze 2 hdd redundancia esetén valamivel kisebb lesz a használható tárhely.

Én a DS sorozatot szoktam használni. Szerintem egy ds 418 körüli cucc elég lehet neked bőven.

Pluszban van még egy halom szolgáltatása amit nem használok, saját email szerverként tud üzemelni pl., el lehet érni kintről is a Synology felhőn keresztül ha bekapcsolod rajta...

A legtöbb nálam backup szerverként üzemel, de van egy kis-iroda ahol az egyiken 3-an dolgoznak (fájl szerver) folyamatosan.

2019. jún. 6. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 Shaddark ***** válasza:
48%
Egyszerre írtam az előzővel :))
2019. jún. 6. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Én egyedül használnám, 2x4TB-ra gondoltam tárhely gyanánt.

Vinyókból amúgy mi számít megbízható márkának? Jelenleg 2 WD-m van és egy seagate, évek óta nincs rájuk panasz (kopkopkop).

2019. jún. 6. 14:56
 6/16 Derwer ***** válasza:

Nincs olyan, hogy megbízható, nem megbízható.

2 gyártó van már csak a piacon, több márka névvel. (felvásárlások)

Bármelyik lehet gyártási hibás és mindegyik belehal egy jól irányzott ütésbe.

No de ott vannak a SMART adatok, azok szólnak időben.


Annyi, hogy NASba tlaán érdemes pl WD RED-et venni, ami NASra van optimalizálva.

De amúgy elmondható, hogy egy winyónak egy NAS a legjobb hely: kevés ki-bekapcsolás, folyamatos terhelés, stabil hőmérséklet, stabil fizikai rögzítés.

2019. jún. 6. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Értem, csak nem voltam képben. Azt hittem, hogy léteznek megbízhatóbb és kevésbé megbízható modellek/márkák. Elég nagy szórás van árban a vinyók között ahogy néztem azonos paraméterektől függetlenül is.

Egy dolog merült fel bennem a legutolsó válaszoló kapcsán: szóval egy vinyónak az a legjobb, ha folyamatosan "megy"? Ergo egy NAS mehet éjjel-nappal? Mármint nyilván ez (is) lenne az egyik lényege, ha valaki sokszor akarja online elérni az adatait, de ha főleg itthonról használom, akkor se kapcsolgassam ki és be, igaz?

2019. jún. 6. 16:12
 8/16 Derwer ***** válasza:

Nem, ne kapcsold ki-be a NASt, elveszti lgfőbb erényét, a folymatosn rendelkezésre állást.


Egyébként a winyót lefogja kapcsolni a NAS automatikusan pl 15perc tétlenség esetén. (ez konfigurálható, de hagyd nyugodtan alapértéken)

2019. jún. 6. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Hasznos a NAS arra, amire használni szeretnéd, csak azt ne feledd, hogy a RAID a rendszeres adatmentést nem helyettesíti, és nem egészíti ki, ez másra jó, gondolj csak bele két apróságra:


1. túlfeszültség keletkezik otthon, és végigsöpör a hálózaton. Szerinted az ugyanazon az alaplapon lévő két vinyóból ha az egyik megkapja, a másik nem fogja? Nagy valószínűséggel igen.


2. letörölsz, elrontasz egy állományt. Az tükrözve lesz elrontva, az eredeti példányt csak egy ettől független eszközről tudsz helyreállítani.


A RAID, különösen a RAID1 csak arra jó, hogy egy, természetesen elhasználódásból, vagy hibás gyártásból származó diszk hirtelen elhalálozása ne okozzon azonnali fennakadást a működésében, semmi másra.

2019. jún. 6. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

8-as: Köszi az infót!


Utolsó: Köszi, pontosan erre keresek megoldást, a természetes "elhasználódásra". Túlfesz védelemmel ellátott elosztóm és szünetmentes tápegységem van egyébként, meg egy új villamoshálózat a lakásban FI relével, mindennel, a dolgozószoba külön áramkörön, hogy az eszközeim véletlen se szedjenek össze zajt sehonnan. Backupot meg jelenleg 2-3 havonta csinálok, de így hetente biztos mentenék egyet.

2019. jún. 6. 18:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!