Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Az interneten egy weboldalról...

Az interneten egy weboldalról készíthetek képernyőképet és azt közzétehetem a sajét oldalamon pl. reagálva rá, kommentelvem idézve, stb? Vagy az új EU-s törvény miatt ez nem jogszerű?

Figyelt kérdés

2021. nov. 17. 00:35
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem tudom, milyen "új EU-s törvényről" van szó, de a hatályban levő 1999. évi LXXVI. törvény ( [link] ) értelmében idézheted:

"34/A. § (1) A művet

a) a forrás, valamint az ott megjelölt szerző feltüntetésével kritika vagy ismertetés céljából, illetve

b) a mű felidézése, valamint humor vagy gúny kifejezése útján, karikatúra, paródia vagy stílusutánzat (pastiche) céljából

bárki felhasználhatja.


(2) Az (1) bekezdés szerinti felhasználás során az eredeti műből való átvételre a cél által indokolt terjedelemben kerülhet sor."

2021. nov. 17. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem
2021. nov. 17. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Most akkor kinek van igaza? Egyébként nem tudom mi volt az az EU-s törvény, de nagy vita volt belőle, hogy a Facebook meg ilyenek hogyan vehetnek át újsághíreket, vagy átvehetnek-e egyáltalán.
2021. nov. 17. 17:15
 4/6 anonim ***** válasza:

"de nagy vita volt belőle, hogy a Facebook meg ilyenek hogyan vehetnek át újsághíreket, vagy átvehetnek-e egyáltalán"

Ott az volt a probléma, hogy az online sajtóorgánumok a megjelentetett hírek és cikkek mellé megjelenített reklámokból éltek (lásd: az online sajtóorgánumok médiaajánlatai).


A Facebook (és a Google) megjelenésével ez a helyzet megváltozott: a hirdetők tömegével a globális (így nagyobb látogatottságú) közösségi oldalakra vonultak - az online sajtóorgánumok elől elvíve a bevételt (amivel az az ország is [adó]bevételt veszít, ahol a sajtóorgánum működik).

Ráadásul a felhasználók gyakran csak a közösségi oldalon olvassák el a hír összefoglalóját és nem kattintanak át a teljes hírre - így az online sajtóorgánumokon megjelenő hirdetések eleve nem jelenhettek meg, nem termelhettek bevételt.


Éppen ezért több ország - például Ausztrália is - a hirdetési piacait (így adóbevételeit) jogosan védve regulázná meg a globális közösségi oldalakat.


Ezzel szemben Te - mint mezei magánszemély, pláne, a saját kommentjeidet idézve - nem sok vizet zavarsz (szemben a globális közösségi oldalakkal).


Ha korrekt akarsz lenni:

* mielőtt idéznél az adott oldalról, értesítsd őket, kérj tőlük engedélyt

* ne felejtsd el az oldaladon közzétenni az adott oldalon található cikkre mutató linket

2021. nov. 17. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nem mondtam hogy magánszemélyként akarom csinálni, egy weboldalban gondolkodok és üzleti modellben, de mielőtt nekivágnék szeretném tudni, hogy most mi a helyzet. ISmerem a problémát, amit mondasz, de mi most a szabélyozás? Lehet-e idézni, kimondpttan kritikai céllal, vagy nem? Miközben a kritikát biztosító platform esetleg reklámbevételekből él.
2021. nov. 17. 20:46
 6/6 anonim ***** válasza:

"Nem mondtam hogy magánszemélyként akarom csinálni"

A topiknyitó hozzászólás "reagálva rá" kitételéből erre lehetett következtetni.


"Lehet-e idézni, kimondpttan kritikai céllal, vagy nem?"

A #1-es hozzászólásomban idézett hatályos törvény szerint egyértelműen lehet. Egyébként is: sok blog témája más blogok (vagy online újságcikkek) kritizálása.


"Miközben a kritikát biztosító platform esetleg reklámbevételekből él."

Csak - mint arra már utaltam #4-es hozzászólásomban - ezzel Te nem veszed el az oldalak hirdetőinek tömkelegét.

2021. nov. 17. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!