Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Weboldal alapok?

Weboldal alapok?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Valaki tud róla, hogyan kéne weboldalt készíteni?



2022. okt. 23. 14:58
 1/8 anonim ***** válasza:
80%
Tudok.
2022. okt. 23. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
72%
Igen.
2022. okt. 23. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
64%
Első körben HTML, PHP. Ezek az alapok.
2022. okt. 23. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
87%

A kérdés, hogy mi a célod vele? Ugyanis nem mindegy. Rendesen meg akarod tanulni a technológiákat az alapoktól, vagy annyi a célod, hogy elmondhasd magadról: te "fent vagy az interneten"?


Alapvetően két fajta weboldal létezik: statikus és dinamikus. A statikus az, amikor elkészíted a weboldalt, és annak tartalma mindaddig nem változik, ameddig át nem szerkeszted. Ezzel ellentétben a dinamikus weboldal tartalma az elérésekor generálódik le. Ennek is persze lehet állandó a tartalma (bár akkor felesleges dinamikus technikához nyúlni), de az igazi ereje abban van, hogy a körülményektől függően, dinamikusan képes előállítani az oldal tartalmát. Például ha megnézed a telex.hu-t (tetszőleges nagyobb híroldalt ide lehet képzelni helyette), mindig az aktuális hírek vannak a címoldalon. Ezt nem úgy csinálják, hogy ha valami új hír van, akkor jön a Telex webfejlesztője, és átszerkeszti az oldalt. Hanem van egy adatbázis, amiben a cikkek, és azok jellemzői tárolódnak, van egy admin felület, ahol az arra jogosultak új cikkeket rögzíthetnek az adatbázisban, és van az olvasókat kiszolgálóalrendszer, ami a cikkeket tartalmazó adatbázis alapján, a lekérés pillanatában állítja elő a konkrét weboldalt.

A statikus weboldalak alapja a HTML leírónyelv. Beírod Youtube-ba, hogy "HTML alapok", és találni fogsz jópár, nagyon alapos videót a témáról. De könyv formában is hozzá lehet jutni a szükséges információkhoz.

Aztán megemlíteném még a CSS-t és a JavaScriptet. A CSS a weboldal formázását teszi lehetővé, méghozzá nagyon kifinomult módon. (A HTML lehetőségei ilyen téren eléggé korlátozottak.) JavaScripttel pedig kisebb-nagyobb programkódokat helyezhetsz el a weboldalon belül. Mindkét témáról rengeteg anyagot lehet az interneten találni.

Ezután következnek a dinamikus weboldalak. Erre igazából akármilyen programozási nyelv megfelel, ami képes a szabványos kimenetre írni. (Gyakorlatilag egy-két célnyelvet leszámítva az összes.) De azért van pár programozási nyelv / technika, amiket direkt erre hegyeztek ki, így - hacsak nem vagy mazochista, vagy egy kísérletező kedvű csodabogár - célszerű ezeket a nyelveket és technikákat használni, ha dinamikus weboldalt készítesz. (Ha ez mond valamit: én demonstrációs céllal írtam már dinamikus weboldalt Assemblyben. Nincs sok értelme, de lehet...) Leggyakrabban a PHP, Perl, és ASP(.Net) technikákat szokták ilyesmire használni. A lényegük annyi, hogy amit egyébként kézzel írnál be HTML (+CSS +JS) kódot, azt egy program állítja elő, és írja ki a szabványos kimenetre. Erről is rengeteg Youtube-videót, és egyéb anyagot találni.


De!

Ha te nem szeretnél ennyire belemerülni a témába, de mégis akarnál magadnak egy weboldalt, arra is van lehetőség.

Használhatsz különböző vizuális webszerkesztő programokat. Bluefish, NVU, Kompozer, Seamonkey Composer, BlueGriffon, stb.Ezekkel egy szövegszerkesztőhöz hasonló felületen lehet weboldalakat létrehozni HTML tudás nélkül. Ez így nagyon csábítóan hangzik, azonban a helyzet nem olyan rózsás. Az, hogy így csak statikus oldalakat tudsz létrehozni, szerintem nem meglepő. De még így is könnyen problémákba futhat az ember. A lehetőségeid erősen korlátozottak, és azzal, hogy egy szerkesztőszoftverre bízod a HTML kód létrehozását, bizony néha hibás működést is eredményezhet. Leginkább a 2000-es évek elején voltak népszerűek, most már sokat veszítettek népszerűségükből, részben mert a weboldalakkal szemben is jóval magasabb követelményeket várnak el az emberek, részben pedig azért, mert vannak hatékonyabb alternatívák.

Másik lehetőség, hogy az ember regisztrál egy sablon alapú webszolgáltatásra. (A sok helyen agyonreklámozott Wix ilyen például.) Itt egy barátságos, könnyen kezelhető felületen összedobhatod a weboldaladat, alapból kínálnak rengeteg látványtervet, amiből csak ki kell választanod, hogy milyet szeretnél, és már el is készült az oldal. Túl szép, hogy igaz legyen? Hát igen. Azért vannak ennek a megoldásnak is komoly hátrányai. Például: a weboldalad forráskódját nem, vagy csak nagyon macerásan tudod megszerezni. Így pedig ha máshová akarod "költöztetni" az oldalad, vagy egyszerűen csak le szeretnéd magadnak menteni, az bizony nehezen lesz kivitelezhető. Hátrány még, hogy bár rengeteg előre elkészített sablont kínálnak, azért a testreszabhatóságuk erősen korlátos. Saját domaint regisztrálni hozzá is nehéz feladat (nem is vagyok benne biztos, hogy lehet), hiszen te csak egy felhasználó vagy ezen szolgáltató oldalán.

Aztán vannak az úgynevezett tartalomkezelő rendszerek (CMS). Talán ez a legoptimálisabb megoldás, ha az ember kevés befektetéssel akar látványos eredményt elérni, és minimalizálni akarja a hátrányokat. Ezekkel minden esetben dinamikus weboldalakat lehet készíteni, és azért némi szakértelmet igényel a telepítése. Hátrány, hogy a komolyabb testreszabhatósághoz mélyebben bele kell nyúlni, de alapszinten egy CMS-t üzemeltetni nem nagy kunszt. Ilyenek pl. a Drupal, Joomla, vagy a Wordpress.

2022. okt. 24. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
87%
Tipikusan ilyen kérdések megválaszolására való a Google. Beírod a kérdésed "hogyan készthetek weboldalt" és kiad egy csomó leírást, tananyagot, tutorialt
2022. okt. 24. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
77%
kezd mondjuk itt: [link]
2022. nov. 2. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 NTBS ***** válasza:
Nem tudom hogy kell.
2022. nov. 3. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
#4 ugye ezt nem most gépelted be? Én egyre feleslegesebbnek érzem ezeknek a kérdéseknek a megválaszolását.
2022. nov. 4. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!