Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Ha valaki vendégként szerkeszt...

Ha valaki vendégként szerkeszti a wikipédia cikket, akkor a módositást jóvá kell hagyni 1 "külső " embernek?

Figyelt kérdés
Üdv 1szer rányomtam a szerkesztésre, nem szerkesztettem, gondoltam megnézem hogy lehet. Mintha ki irta volna, hogy vendégként ha szerkesztek az nem lesz látható rögtön, csak ha valaki jóvá hagyta. Ez miért van? Hisz azt mondják bárki szerkeszthet,,
2023. szept. 25. 18:30
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%

"azt mondják bárki szerkeszthet"


Ami így is van.

2023. szept. 25. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%

"Hisz azt mondják bárki szerkeszthet,,"


És a kettő miért is zárja ki egymást???

2023. szept. 25. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
Most akkor a ki irt kérdést megválaszolná valaki, tényleg jóvá kell hagyatni vendégként a módositást?
2023. szept. 25. 18:57
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
Nem csak a vendéként elvégzett módosításokat. Vannak ún. járőrők akik ellenőrzik az elvégzett módosításokat és ha ők jóváhagyták kerül ki. A különbség, ha regisztrált szerkesztő módosít akkor az bizonyos esetekben megjelenik a cikkben, de felül látható, hogy a cikkben vannak nem jóváhagyott módosítások is. Vannak olyan szerkesztők akik elérik azt a szintet, hogy az ő módosításaik egyből látatóak (ez kb. fél év rendszeres szerkesztés után szokott sikerülni, ezt külön kell kérni és ha nincs problémás szerkesztés megadják ezt a jogot), meg utána lehet kérni azt, hogy valaki járőr legyen.
2023. szept. 25. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
4es köszi én azt hittem ha valaki átirja az azonnal látszik is.
2023. szept. 26. 10:21
 6/20 anonim ***** válasza:

5: Ez "minőségbiztosítás" okok miatt van így. Sajnos nagyon sok a "troll" akik hülyeségeket írnak be a szócikkekbe, főleg azok között akik nem regisztrálnak. Én néhány szócikket "tartok karban" ami azt jelenti, hogy kevés szerkesztéesm van az is egy speciális témában, és ez néhány tucat szócikket érint. De elég sokszor szúrnak be obszcén szavakat, de láttam már ilyet is, hogy "X tanárunk hülye" (nyilván valami iskolás írta be). Ezek ha nem jelennek meg azonnal nem veszít vele senki, viszont mielőtt kikerülne a nagy nyilvánosság elé, van idő visszavonni ezeket a változtatásokat. És ilyenből abban a kb. 50 szócikkben amit figyelek, hogy ki mit változtat kb. hetente 3-4 ilyen esetet látok.


Akkor vannak jószándékú kezdők is, akik tesznek bele valami javítást (ami sokszor akár rendben is lenne), de vagy nem felel meg a formai követelményeknek, vagy magyarul nehezen érthető gépi fordítás, vagy simán rosszul van megfogalmazva a mondat. Egyszer láttam egy ilyet, hogy tartalmilag (miután kibogoztam, hogy mit akart írni az "elkövető") rendben lett volna, de 17 soron keresztül sem vessző sem pont nem volt. Az egész kb. egy darab "egy mondat" szerű szörnyszülőtt volt (na nem úgy mint Illyés Gyula "Egy mondat a zsarnokságról" c. műve ami lehet, hogy nyelvtanilag tényleg egy mondat de...). HA ezek kikerülnek akkor jön az, hogy "lám lám mennyi marhaság van a wikipediában".

2023. szept. 26. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:
6 os köszi ez logikus! Igy belegondolva, mondjuk 1 10en éves iskolás pl bármit bele szúrhat , komoly cikkekbe irkálhat baromságokat stb, pont azért mert még gyerek és azt hiszi ez vicces, vagy bármi ilyesmi. Igen igy már értem. Ez a wiki összes cikkére vonatkozik? "Központilag" nem enged ki semmi változtatást ellenőrzés nélkül, semmilyen cikknél?
2023. szept. 26. 16:16
 8/20 anonim ***** válasza:

7: Nyelv függő, hogy melyik nyelven mik a beállítások. A Magyar wikipédia beállításai ezen az oldalon kb. középen van két táblázat ami bemutatja, hogy mikor kinek mi, hogyan jelenik meg a képernyőjén és mit lát, mit szerkeszthet és ki hagyhatja jóvá:


[link]

2023. szept. 26. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:
Aha értem igen ezt sose értettem, ilyet már én is láttam, hogy ellenőrzésre vár satöbbi. Ezt úgy értelmezem van amit kienged a rendszer a járőr nélkül,
2023. szept. 26. 16:51
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

"Igy belegondolva, mondjuk 1 10en éves iskolás pl bármit bele szúrhat , komoly cikkekbe irkálhat baromságokat stb"

Ez sajnos így van.

Régebben informatikatanár voltam, és egyik órán arra lettem figyelmes, hogy egy 7.-es kislány, aki egyébként mintatanulónak, és követendő példának volt beállítva, látom, hogy valamit vadul mókol Wikipedián. Odamentem hozzá megnézni, hogy mit csinál, erre nagy boldogan mondja, hogy "képzelje tanárbá, egy csomó mindent töröltem már Wikipediáról". Óra után azért ottfogtam elbeszélgetni mások munkájának a megbecsüléséről, de nem tűnt úgy, hogy sok haszna lett volna.

Na, ezért is kötik ellenőrzéshez az anonim szerkesztéseket.

nov. 15. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!