Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Hogyan működik ez a szerzői...

Hogyan működik ez a szerzői jogi dolog, és mi történne ha?

Figyelt kérdés
Vannak olyan weboldalak, ahol a szöveg, amiket oda írnak ki, mondatok, copyright-al védelmezik és amit ott leírnak azt más weboldalon csak engedéllyel használhatják fel. Mi lenne, ha én pl. létrehoznék egy weboldalt egy csomó szöveggel, kombinációval /most tudom hogy ebből 10 a 100000000000000000000000 en van kb./ de ha meg tudnám csinálni, hogy olyan szövegkombinációkat írnék ki, hogy az a világ minden szövegét tartalmazza, és levédetném a szöveget az oldalamon, hogy más az oldalán nem használhatja fel, akkor hogyan írna pl a new york times új bejegyzést? Remélem értitek mit akarok mondani, tudom rossz a megfogalmazás... Illetve, ha csinálok egy weboldalt és 1 az 1be lemásolom egy jogvédett írású oldal posztját és bemásolom az egyémbe, ki és hogyan fog megbűntetni érte? És mi van akkor, ha pl. van egy szó ami az egyik ilyen szöveg copyrightolt oldalon szerepel, és azt beépítem a bejegyzésembe? Azt nyilvánvalóan nem bűntetik, mert mindenhol megtalálhatóak névelők sőt betűk is. Pont betűről-betűre azt a szöveget nem lehet átmásolni? És ha átmásolom pl a new york times postját és utána írok egy "c" betűt akkor az már rögtön eredeti hír, amit én írtam csak hasonlít egy olyan híres internetes újságra mint a NYT? Hogyan működik ez? El lehet-e egyetalán távolítani a weboldalamról azt a postot ha a times-ot átmásolom, az egész adatbázist? Ki rendelkezik ilyen joggal, hogy a jogvédett szöveget, postokat más weboldalakról ahol illegálisan van felhasználva vagy pl. csak nem tűntette fel a forrást eltávolítsa?

2015. máj. 24. 15:24
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem lehet ilyen tartalmat létrehozni.


A jogvédelem nem a szavakra érvényes, hanem a szöveg tartalmára. Pl. egy dalszövegnél nem a "szeretlek" és "hiányzol" szavak vannak védve (semmi értelme nem lenne), hanem a szöveg egésze, mint egy egység.


Az illetékes bíróságnak van joga levetetni egy adott tartalmat.

2015. máj. 24. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A bíróság rendelkezik ilyen joggal, hogy kötelezheti a szolgáltatót vagy üzemeltetőt, hogy távolítsa el.

Büntetni tuti nem fognak érte, mivel a szerzői jog ptk, és nem btk.

Ha meg kicsit nekiállsz matekozni, akkor hamar rájössz, hogy az összes kombináció egy szövegre az nagyon-nagyon-nagyon sok. [link]

2015. máj. 24. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

"Büntetni tuti nem fognak érte, mivel a szerzői jog ptk, és nem btk. "


Azért erre ne vegyél mérget. Ha pl. hasznot szerzett a jogsértésből, a jogtulajdonos simán perelhet kártérítésért.

2015. máj. 24. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Értem, de az utolsó kérdés, ha pl. a dalszövegbe beleírok egy c betűt pl. és úgy másolom az oldalamra az attól még bűntethető vagy teljesen másnak számít, de hasonló szöveg? Vagy ugyanaz?
2015. máj. 24. 15:33
 5/7 anonim ***** válasza:
Azzal még ugyanúgy megsérted a szerzői jogot.
2015. máj. 24. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
És hol van az a határ, ahol már annyira más a szöveg, hogy egy másik szövegnek számít és nem ütközik az eredetivel? A törvénykönyvben fel van tűntetve? Elég paradoxon az egész. Nem teljesen értem.
2015. máj. 24. 15:38
 7/7 anonim ***** válasza:

Nemtomhanyasválaszoló: igen, amikor 2 polgári fél között van jogvita, az a ptk. Polgári törvénykönyv. Max. pénzbeli huzavona lehet, de bünti nem. A bünti a btk-ban van, ezért Büntető törvénykönyv. Mondjuk parasztosan a pénz átutalását is hívhatjuk pénzbüntinek, de jogilag ez nem bünti, hanem kártalanítás.

Az meg, hogy hány betű eltérés esetén számítjuk másnak a művet, csupán a bíróság döntése. Ez gumiszabály, nincs egy egzakt szám, hogy 6 karakter alatt/fölött. Az aktuális bíró hangulatán múlik, hogy megítéli-e avagy nem.

2015. máj. 24. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!