Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Otthonra mobil internet vagy...

Otthonra mobil internet vagy vezetékes?

Figyelt kérdés
Az a helyzet, hogy rohadtul utálom a jelenlegi internet szolgáltatómat. A mai világban nevetségesen lassú az internetem, csak ez az egy szolgáltató, ami elérhető a lakcímemre és abból is a legnagyobb, ami van. 10 megás internet, kemény 1 megával töltök le és 60 (!) kb-tal töltök fel. Ez alapvetően elég a legtöbb dologra. Ami egy hatalmas nagy hátrány, az a videójátékoknál a patchek vagy esetenként az egész játékok letöltése, meg amúgy laggolni is elég gyakran szoktam online játékokban (GTA Online-ban 30 percnél többet még nem játszottam ugyabban a nyílt sessionben, folyton ledobál meg elveszti a kapcsolatot). De tényleg. Erre a hétvégére ingyenes egy játék, ami úgy kb 60 gigás, 19 órán át tölthetem le, mire lejön. Tulajdonképpen a 4 játszható napból 1-2 el is megy arra, amíg letöltöm. Ez már inkább ciki, mint nevetséges szerintem. És elgondolkoztam azon, hogy vajon milyen lenne mobilnettel. Sokat nem tudok róluk, csak annyit, hogy kb olyanok, mint egy pendrive, bedugod a gépbe és így nagyjából ennyi, meg hordozhatóak és nem stabilak (de talán még ezeket is rosszul tudom, javítsatok ki, ha tévedek). De vajon szerintetek megéri e, ha cserébe nem kell az 1 megás letöltéssel szopnom? A mostani internetért fizetünk havi 10 000 ezer forintot (vezetékes telefonnal együtt), ami egyébként szerintem kész rablás. Kis érdekesség, hogy egy 12 000 lakosságú városban lakom, míg van egy haverom, aki egy községen él, ahol laknak kevesebb, mint 700-an és van 30 megás internetjük. Szintén röhejes. Megéri e váltani mobil internetre vagy maradjak ennél szerintetek?

2016. nov. 17. 19:04
1 2
 11/12 anonim válasza:
Vezetékes.
2016. nov. 18. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Tudom nem mai kérdés, de az eltelt közel hat évben volt némi változás.


Mindhárom szolgáltató kínál korlátlan csomagokat, de havi 10.000 Ft körül van ennek a kezdő ára. Van olcsóbban is, de ennek a feltétele, hogy adott szolgáltatónál egyéb szolgáltatásunk is legyen. Ehhez képest a vezetékes internet 3000 és 5000 Ft közötti áron indul (attól függően, hogy adott helyen mekkora az árverseny).

A mobilinternet legnagyobb előnye az, hogy mobil, azaz hordozható, bárhol használhatjuk, ahol van térerő. Ott viszont, ahol jó a térerő, nagy eséllyel vezetékes internet is van, így kérdéses, hogy fő internetnek ez-e a legjobb választás.

Vannak olyan routerek, melyek erősebb antennával rendelkeznek, mint a mobilok. Én pl. egy ismerősömnél tanyán a saját telefonommal 1-es térerőt fogtam, de sokszor meg is szakadt az internet, de egy ilyen WiFi-s routerrel stabil 4-es jelerősséget sikerült elérni (szolgáltatói oldalon), és stabil 20-30 Mbit/s letöltési sebesség is volt úgy, hogy előtte telefonnal használhatatlan volt a szolgáltatás. Tehát előfordulhat olyan eset, hogy adott helyen nincs vezetékes internet, de a mobilinternet használható sebességet kínál.


Először is megjegyezném, hogy au 5G sebességben valódi alternatívája a vezetékes internetnek, a hátránya, hogy még kevés helyen érhető el, továbbá 5G képes készülék kell a használatához. A hátránya, hogy ahol jelenleg van 5G, ott 99%, hogy van optikai internet is, az pedig kedvezőbb árban még nagyobb sebességet kínál.


A legtöbb helyen jelenleg 4G hálózat van, szerencsére ez ma már a legkisebb falvakban is elérhető. Ennek a névleges sebessége 4G esetében 150 Mbit/s, 4G+ esetén pedig 300 Mbit/s. Ezek az értékek nagyon jól hangoznak, a probléma vele, hogy a névleges sebesség max laboratóriumi körülmények között érhető el, én a torony közvetlen közelében is eddig maximum 120 Mbit/s-ot mértem (de nem csúcsidőben, hanem hajnalban, amikor alig használják).

A gyakorlati sebessége térerőtől függően átlag 10 és 30 Mbit/s körül van. Jó helyen 50 Mbit/s körüli átlagsebességet is hozhat, de ehhez tényleg nagyon jó helyen kell lenni. A szolgáltatás sebessége kb. hasonló, mint egy ADSL interneté.


Amire alkalmas (megfelelő térerő esetén):

- Weboldalakon böngészni, facebookozni, emailezni: alig tölt be lassabban egy weboldal, mint vezetékes internettel.

- YouTube, streaming szolgáltatások: 1080p felbontásig teljesen jó a szolgáltatás.

- Webrádió, zene streaming szolgáltatások: ez a videóhoz képest kisebb adathasználattal jár.

- Videócsevegés: normál felbontás mellet ez is tökéletesen működik.


Amire nem ajánlom a mobilinternetet:

- Nagy méretű fájlok letöltése: 1 Gb-os fájl letöltési ideje kb. 10-25 perc a fent írt átlagsebességgel, ez még kivárható a türelmesebbek számára, de 10 Gb-os fájl letöltéséhez már valóban nagy türelem kell.


Az olcsóbb mobilinternet csomagok adatforgalmi korlátot is tartalmaznak, ami miatt ezek csak másodlagos internetnek jók (otthon WiFi, útközben mobilinternet).

1 Gb adatmennyiség kb. 250 átlagos méretű weboldal betöltésére elég, VAGY 20-30 perc videó nézésre, illetve streamingre, VAGY 8 óra webrádió hallgatásra (256 Kbit/s bitrátával, ami ma átlagos minőségnek mondható). Ennek megfelelően érdemes csomagot választani. 5 Gb pl. már elég szokott lenni napi egy óra böngészésre vagy Facebookozásra (videók nézése nélkül), 15-20 Gb-ba pedig már alkalomszerű videó nézés is belefér.

2022. szept. 7. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!