Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Miért nem jó a billentyűzetkio...

Ozmium42 kérdése:

Miért nem jó a billentyűzetkiosztás Remmina-val?

Figyelt kérdés

Van egy Raspberry pi 4, amihez Ubuntu gépről Remmina programmal próbálok csatlakozni. Az a probléma, hogy bárhogy állítgatom, a billentyűzetkiosztás nem stimmel. Bizonyos beállításnál a z/y-t felcseréli, és az ékezetes betűk helyett más szimbólumok vannak, más beállításnál jó az y/z, az ékezetes betűk egyáltalán nem reagálnak.


- Ha rádugok egy billentyűzetet közvetlenül a Raspberryre, az hibátlan.

- Ha mobiltelefonról, RealVNC programmal csatlakozok, az is hibátlan. A RealVNC-t viszont az Ubuntu 20.04 nem támogatja úgy tűnik.


Mit nézzek meg, hogy állítsam be, hogy jó legyen?

Még annyi részlet, hogy az Ubuntu gépen van csak Remmina, a Rpi-n meg RealVNC Server. Ez lehet baj?



2020. júl. 24. 14:58
 1/10 A kérdező kommentje:

Valószínűleg az xrdp-vel van a baj. Találtam pár dolgot, amit a neten találtam, láthatóan másnak is van hasonló problémája. Viszont ezek sok évvel ezelőttiek, és amiket próbáltam, azok nem oldották meg.


Pl.


[link]

[link]

2020. júl. 24. 18:50
 2/10 anonim ***** válasza:

Szeretem a Remminát, de nem fogom letagadni, hogy azért vannak benne bugok. :)

Bár ez itt tényleg XRDP-hiba lesz. Én is pont ezzel bajlódok, elsőre rendesen be tudok jelentkezni, de ha bontom a kapcsolatot (nem jelentkezek ki), és újra csatlakozok, akkor nálam is angollá válik a billentyűzet. (x64-es Ubuntura csatlakozásnál is.) Én egyelőre azt csináltam, hogy setxkbmap hu parancsot kiadom csatlakozás után. Nem elegáns, de ameddig nem találok jobb megoldást, ez marad. :)

2020. júl. 25. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Hiába csinálom ezt meg. Csak annyi változik, hogy az ékezetes betűk teljesen indokolatlan helyekre kerülnek, pl.


0 = ö

Shift+9 = Ö

shift+1, shift+2 = Á


Az ékezetes betűk meg ugyanott vannak.

2020. júl. 25. 18:22
 4/10 A kérdező kommentje:
* Mármint az ékezetes billentyűk nem működnek egyáltalán.
2020. júl. 25. 18:24
 5/10 A kérdező kommentje:
Jól haladunk, most már semmi nem működik...
2020. júl. 25. 19:22
 6/10 A kérdező kommentje:

Ott tartok, hogy készítettem egy km-xxxxxxxx.ini file-t a kliens laptop-on így:


sudo xrdp-genkeymap /etc/xrdp/km-0000040e.ini


Azért 0000040e mert itt kikeresve ez a magyar (hu) billentyűzetkiosztás hexadecimális kódja:


[link]


Elvileg ennek a fájlnak meg változtatni a jogosultságát:


sudo chown root:root /etc/xrdp/km-0000040e.ini


(nem világos, hogy ennek a kliens vagy szerveroldalon van jelentősége, úgyhogy először megcsináltam ezt a kliens oldali gépen, majd onnan másoltam át ugyanezt a .ini fájlt server gép /etc/xrdp mappába.)


Mindkét oldalon:


sudo systemctl restart xrdp


És most nem működik semmi, csak nyilak, space, enter.

Még azért másolás-beillesztéssel megcsinálom, hogy setxkbmap hu, de ez se változtat a dolgon semmit.


Félreértettem valamelyik lépést?

2020. júl. 25. 23:02
 7/10 anonim ***** válasza:

Én őszintén megmondom, hogy ebben a kérdésben tanácstalan vagyok.

De talán nem ez az a hely, ahol túl sok tapasztalt Linuxos lenne. Nem mondom, hogy ne lennének itt komoly szakemberek is, de szerintem többre mész, ha egy szakmai fórumon teszed fel a kérdést. Ha már Ubunturól csatlakozol, akkor az ubuntu.hu fórumában is érdemes lenne megkérdezned. Vagy Facebookon valamelyik Raspberry-s csoportban.


Egyébként bocs a kérdésért, de most VNC-t, vagy RDP-t használsz?

Csak mert egyszer VNC-t, másszor meg xrdp-t emlegetsz.

2020. júl. 27. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Leginkább mindkettőt (és a különbség sem tiszta). A RPi-n van RealVNC server gyárilag, és telepítettem xrdp-t. Mobillal RealVNC View-val sikerül a meglévő desktophoz csatlakozni. Ezzel szemben Ubuntu 20.04-ra nem tudtam RealVNC-t telepíteni, ezen Remmina van alapból, ennek a használatához viszont (elvileg) kell az xrdp. És hát igen, ez RDP, új munkamenetet indít, nem a meglévőhöz csatlakozik, de ez is valami. Nem tudom, hogy ez az RDP-VNC közötti különbség-e, vagy csak beállítás kérdése.
2020. júl. 30. 14:37
 9/10 A kérdező kommentje:
Sikerült feltelepíteni Ubuntu-ra a RealVNC Viewer-t és Server-t is. Innentől tárgytalan, minden működik mindennel, és jól!
2020. júl. 30. 22:45
 10/10 anonim válasza:
#9 Kicsit gyakorold még a linux működését, bár itt inkább a szoftverrel volt a baj :)
2023. febr. 3. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!