Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Egy pdf CMYK-ban kódolja a...

Egy pdf CMYK-ban kódolja a színeket alapból, vagy ez változó? Hogyan tudom ellenőrizni? Le lehet tölteni pdf-ben valahonnan egy CMYK színpalettát, amit ki tudok nyomtatni helyesen?

Figyelt kérdés

2020. nov. 3. 10:22
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem. A PDF-ben ugy szerepelnek a szinek, ahogy megirjak a PDF-et. Lehet epp RGB, vagy direkt szinek, vagy akar szinrebontas utani szinkivonatok is.

Amit pedig keresel, az a proof. Valoszinu egy Pantone skala is tartalmaz CMYK szineket ellenorzesre, de nyomtatni hitelesen nem tudsz ilyesmit, akkor sem, ha 100%-os CMYK-t nyomtatsz ki. A tintasugarast hagyjuk is, a lezerrel kapott nyomat aktualis arnyalata pedig fugg festektol, homerseklettol, paratartalomtol stb, tehat soha nem lesz hiteles.

Az ofszet technologia eppen ezert un. proof-okat keszittet a nyomas elott, ez a 4 szinkivonatbol legjobban hozhato szineket mutatja meg kompozit kepkent, azaz a leendo nyomatot. Ez a legjobb megoldas a szinhelyesseg eleresere.

2020. nov. 3. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy nem lesz 100%, de nyomdai munkákat készítenék és színtévesztő is vagyok, jó lenne, ha lenne itthon legalább egy kb. kinyomtatott CMYK palettám, amiről válogathatok. Nem az a legnagyobb bajom, hogy a nyomdában milyen lesz a CMYK kinyomtatva, hanem az, hogy a képernyőn hogyan tudok pl. egy fűzöld színt kreálni CMYK-ban. Ha nincs kinyomtatva, akkor nem tudok mi alapján választani és dolgozni itthon, ha képernyőn nézek pl. egy fűzöldnek nevezett valamit, az nekem szinte sárga, semmi köze a sötétzöld fű színéhez. Most nem tudom, hogy én vagyok ennyire színtévesztő, vagy az elnevezés rossz, vagy az RGB és a CMYK között van ilyen hatalmas eltérés. Mármost órák óta keresek valami letölthető palettát, de nem nagyon találok, és ha találok is valamit, hogyan lehetek benne biztos, hogy a letöltött pdf-ben a színek valóban CMYK-ban vannak kódolva, és jó lesz elvileg legalább a nyomtatás, nem pedig RGB-ben.
2020. nov. 3. 14:05
 3/4 A kérdező kommentje:
Ez már mellékes, de egyébként az sem világos nekem, hogy a CMYK-ban a K az nem fekete valójában, hanem az a keycolor, azaz lehet bármi. Ez a pdf-ben tárolódik, szabadon állítható? És a nyomtatónak hogyan lehet megmondani? Ezt állítható minden nyomtatónál, vagy csak professzionális nyomdai gépek tudják?
2020. nov. 3. 14:08
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Pedig a CMYK-ban a K a fekete, ha csak az elmult 10 evben nem volt a technologiaban valtozas. Egyebkent az RGB es a CMYK kozott valoban nagy a kulonbseg. A monitoron fenyszinekkent (RGB) latod a szineket, a nyomaton targyszinekkent (CMYK), a konverzio pedig oriasi valtozassal jar (pl kek lilaba fordul stb). A feketet sokan elkurjak, ami a monitoron fekete, sokszor nem is az. A fekete akkor fekete, amikor legalabb a K 100%-ban jelenik meg, es nem a 4 szin arnyalatainak osszeadodasakent. A legfeketebb fekete pedig a 4 szin mindegyikeben a 100%, ez kompozitban egymason van.

Valoszinu nincsen kalibralt, szinhelyes CRT monitorod, igy soha nem latsz ellenorizhetoen szinhelyes kepet, de ha latnal is, az becsapos. Merni kell, pl PS-nel pipetta. Latod a szazalekokat, itt mindegy a szintevesztes.

2020. nov. 3. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!