Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Milyen operációs rendszert...

Milyen operációs rendszert használjak ha teljesen el akarom magam szeparálni, a googletól és microsoftostól?

Figyelt kérdés

Vélt és valós okok halmazából adódóan rákényszerültem hogy kizárólagosan olyan termékeket használjak amire a google és microsoft nem fejleszt semmit. Pl a linuxok azaz: unix alapú operációs rendszer futtat google és microsoft termékeket ezért már kizárásos alapú, ahogy a chromeOs, és microsoft windows, reachtos!

Már átáltam a kaios telefonra, és ugrásszerűen javult a helyzetem.

Tehát pc-n ugyan ezt el kell érnem.

Intel processzoraim vannak a gépeimben.

Segítséget előre is köszönöm.



2022. márc. 26. 16:02
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
62%
Pedig az Intel is kémkedik, nem tudtad? Azt javaslom, keress fel egy pszichológust. Mellesleg ha valahova nem jelentkezel be, nem tud követni. Amúgy sem tudják összekötni a személyeddel, főleg ha semleges nevet adsz meg regisztráláskor, pl. hulyevagyok@gmail.com. Nincs más olyan modern operációs rendszer, ami megfelelne a követelményeidnek. Nem is értem, miért esik ki a Linux egyébként. Hol jön a képbe a Google és a Microsoft, ha nem telepítesz tőlük semmit? Nem mintha túl sokfélét lehetne... A Chromium pl. nyílt forráskódú.
2022. márc. 26. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
100%
Pl nem a Linux futtat hanem te futtatod a linuxon. Nem mindegy
2022. márc. 26. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:

Jól értem, hogy az a problémád, hogy a Microsoft-nak és a Google-nek is köze van a Linux-hoz? Szóval ha ők is használják, akkor te már nem fogod? Miért is?


Az ellenséged szereti az almát. Ezért te nem eszel?


Miben javult ugrásszerűen a helyzeted? Miben sikerült fejlődést elérned? Minden bizonnyal máshogyan is elérhető ez a fejlődés, mint a Linux-ok kizárása.

2022. márc. 26. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:

Pedig két fő irányvonal van: a Unix-szerű BSD és a Linux (az általad említett Kaios is Linux kernelen alapszik).

Ezekre (a rendszermagokra) sokféle felhasználói programból felépített disztribúció létezik.


Olyat érdemes választani közülük, amely:

* van mögötte aktív fejlesztői és felhasználói közösség - mert így mindig friss, átellenőrzött programokat kapsz, probléma esetén pedig segítséget (mert hiába a hangzatos elvek, ha elavult programokból épül fel, probléma esetén meg nincs segítség)

* van lehetőséged az egész disztribúció minél inkább teljes körűbb testreszabására, az alapoktól való, akár kizárólag nyílt forrású komponensekből való felépítésére - ami bár nem annyira "kényelmes", de legalább lehetőséged van a rendszer "uralására", minél magasabb fokú megismerésére (van egy mondás: "a Linux felhasználóbarát operációs rendszer, de megválogatja a barátait")


Illetve még egy nüansz: kérdés az, milyen programokat, szolgáltatásokat akarsz használni. Mert hiába a szépen, alapoktól forráskódból egyénileg fordított Linuxos rendszered, ha azon Facebookot, Messengert, Google keresőt vagy GMailt használsz - akkor megette a fene az egészet.

2022. márc. 26. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
68%
Vegyél egy darab krumplit.
2022. márc. 26. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
80%

"Pl a linuxok azaz: unix alapú operációs rendszer futtat google és microsoft termékeket ezért már kizárásos alapú, ahogy a chromeOs, és microsoft windows, reachtos!"


He??


Oké, az egy dolog, hogy a paranoiád már olyan szintű, hogy nem ártana egy elmeorvosi vizit.

De emellett még kevered is a szezont a fazonnal.

Attól, mert egy operációs rendszer képes futtatni olyan szoftvereket is, amit a Microsoft, vagy a Google írt, attól még azokat nem kötelező használnod is.

Nyilván a Windows kiesik, hiszen MS fejlesztés, de mondjuk sem a Linux, sem a FreeBSD, sem a Haiku, sőt, sem a ReactOS egy gramm Microsoft-kódot nem tartalmaz. (Igen, utóbbi egy Windows-klón, de pont azért tud legálisan létezni, mert nem használ fel Microsoft-forrásokat.)

Én ezek közül a legkönnyebben kezelhető, és legalkalmasabb rendszernek a Linuxot mondanám. A Chrome-ot, és a VS Code-ot meg nem kötelező rá felrakni. ;-)


"rákényszerültem"

Nem, nem kényszerültél rá, csak pusztán ez az agylövésed.


"és ugrásszerűen javult a helyzetem"

Napi két szem Ketilept még nagyobb jaulást okozna.

2022. márc. 26. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
32%
A helyzeteden egy elmeorvos tudna csak javítani.
2022. márc. 26. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:

Tényleg nem értem ezt a logikát.

Azt még megértem, hogy nem bízol meg bizonyos cégekben. Őszintén szólva: én sem. Bár azért tegyük tisztába a dolgokat: senki nem kíváncsi a magánéletedre. Arra kíváncsiak, amiből profitálhatnak: olyan statisztikai adatokra, amik alapján célozttan reklámozhatnak termékeket. Arról persze lehetne vitázni, hogy mi a jobb: ha válogatás nélkül kapod a tampon, pénisznövelő, meg szexre vágyó kamu-anyukák reklámjait, vagy ha olyasmit tolnak a képedbe, ami esetleg érdekel is?... (Az meg egy megint másik kérdés, hogy miért is vannak reklámok egy pénzért megvett operációs rendszerben?)

A "logikádat" viszont nem fogom megérteni. Attól, hogy egy rendszerre LÉTEZIK olyan program, ami nem teljesen tiszta, miért lenne maga a rendszer rossz, és kerülendő? Ezzel az elvvel gyakorlatilag minden operációs rendszert ki lehetne zárni, mert nincs olyan, amire ne létezne kártékony, kellemetlenséget, vagy elvi bosszúságot okozó szoftver. De ha csak a Microsoft, ás Google termékeit nézzük, akkor is a rendszerek többsége kiesik, hiszen natívan az összes elterjedtebb operációs rendszerre elérhető valamelyik utált gyártónak valamilyen terméke. (Sőt, emulációval/kompatibilitási réteg használatával meg gyakorlatilag minden modern rendszer kiesett.) Mondanám, hogy egyedül a Commodore 64 maradt, de az sem, mert azon is Microsoft BASIC fut. :-D

De tényleg nem értem, hogy ez miért is baj? Nem települnek fel alapból, sőt, még a Linux repókban sincs fent, külön neked kell letölteni a telepítőjüket, ha használni akarod. Ha meg kicsit értenél a tűzfal-beállításokhoz, nullára redukálható annak még csak az esélye is, hogy egy adott szoftver telemetria-adatokat küldjön vissza.


"Már átáltam a kaios telefonra"

El foglak szomorítani, de ... Youtube, és Google Maps létezik KaiOS rendszerre is, szóval az az illúziód, miszerint találtál egy olyan mobil rendszert, amire egyik utált céged sem fejleszt, megbukott.


Amúgy meg a Haikut tudnám ajánlani, vagy a Temple OS-t. Egyikre sincs egyetlen Microsoft szoftver sem. Tudnám még javasolni a RiscOS-t is, de az sajnos csak ARM procikon fut.


"ugrásszerűen javult a helyzetem"

Elárulhatnád, hogy miben, őszintén kíváncsi vagyok rá.

2022. márc. 26. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
50%
Bohóckodás.
2022. márc. 26. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
Haiku OS -t [link]
2022. márc. 26. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!