Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Drivert honnan lehet Linuxra...

Drivert honnan lehet Linuxra letölteni?

Figyelt kérdés

Kaptam egy Lenovo laptopot, ami elég olcsó volt újonnan, mivel gyenge a processzora és memória is kevés van benne. A gond az, hogy gyárilag Window 10 van rajta, viszont Win 10-hez kevés gép, és borzasztóan lassú. Win 7-et azért nem tudok rá feltepelíteni, mert nincsenek hozzá driverek. Lenovo hivatalos oldalán sincs, ahogy különféle drivereket megosztó oldalakon se találtam, csak Win 10-re valókat. Driver nélkül pedig semmi nem működik (touchpad, usb csatlakozók, fejhallgató csatlakozó, képernyő felbontása, wifi, semmi nem működik).


Arra gondoltam, hogy akkor teszek rá egy alacsony gépigényes Linuxot, de gondolom mondanom se kell, hogy arra nincs driver (legalábbis én nem találtam).


Linuxra honnan szoktak letölteni drivereket az emberek? Egy csomó videó van youtubeon arról, hogy milyen jó Linuxot tenni egy régi laptopra, mert újra használható lesz, de arról nem beszélnek, hogy honnan szedik a drivereket, csak arról, hogy milyen Linuxot használjunk.


A laptop egy Lenovo Ideapad 320 (azon belül az AMD verziós).



2022. nov. 28. 23:00
 1/6 CspCsj ***** válasza:

Gyorskeresésre kétféle processzorral látom:

AMD FX-9800P (4C, 2.7 / 3.6GHz, 2MB)

AMD A12-9720P (4C, 2.7 / 3.6GHz, 2MB)


Te mit látsz?

Start menün jobbegérgomb > Rendszer > Processzor


A memória 4GB lehet, de kb. 4ezerért duplázható.


Szerintem inkább a merevlemez (HDD) miatt lassú, - érdemes lenne SSD-re lecserélni.

Ha a háttértár 500, vagy 1000 GBájtos (pontosabban 465, illetve 931 GiB) akkor HDD van benne, nem pedig SSD.

2022. nov. 28. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A Linux disztribúciók általában beépítetten tartalmazzák a meghajtóprogramokat, vagy magában a rendszermagban, a kernelbe fordítva, vagy kernelmodulokként rendszerindításkor betöltve.


Próbáld ki egy USB-s meghajtóról induló, úgynevezett "Live"-rendszeren - minden nagyobb, kisebb rendszerigényű disztribúcióból (Linux Mint XFCE, Xubuntu, Lubuntu, Debian, Manjaro XFCE,... ) szokott lenni ilyesmi - ha ott működőképesek a hardverek, akkor valószínűleg feltelepítve is működhetnek.


Ha esetleg belefutsz olyasmibe, ami nem működik, akkor van rá esély, hogy lehet találni akár a chipgyártó oldalán, vagy közösség által fejlesztett kernelmodult - ezt le kell tölteni, a letöltött archívumot ki kell csomagolni, a kicsomagolt forráskódot lefordítani, majd telepíteni - ennek módját a kernelmodul mellékelt dokumentációja tartalmazza.

2022. nov. 28. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Tom Benko ***** válasza:
72%
Nem kell semmi drivert letölteni. Esetleg egy-két egzotikus vas igényelhet ilyet, de nem jellemző. A Mint/Ubuntu vonalon kb. kulcsrakészen kapod az OS-t, az alapabb disztrók esetén esetleg kézzel kell beállítani a pontos értékeket, cserébe kicsit kézre állóbb lesz a cumó.
2022. nov. 29. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Thunderfairy ***** válasza:
100%
Semmit nem kell utolag telepitened majd. Végig megy a telepités és használhatod úgy ahogy van. Ez nem Windows hogy utolag telepitgetni keljen. Sőt, az én alaplaponra elvileg csak Win 10 megy fel úgyanis nem kompatibilins a linux-al. Most kapaszkodj meg. Linux Mint Cinnamon felülettel van mégis rajta.
2022. nov. 30. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
40%

Pont Linux Mint 21-nél (XFCE és Cinnamon) futottam bele,hogy nem jó az nvidia driver.390-től a felajánlott legújabb 515-ig mindet kipróbáltam.Még a nouveau nyílt forráskódú verzió volt a legélhetőbb,bár enyhe lagg már egy 1080p-s YouTube videóknál is volt,4k-n teljesen elhasalt.Mintha egy diavetítést néztem volna.


Manjaro XFCE szintén zenész.A 20.04 Ubuntunál nem voltak gondok,22.04-nél szintén.


De most nem fogom végig telepíterni a Distrowatch 100-as toplistáját,hogy kiderüljön melyiknél jó az nvidia driver.

Marad a Windows ismét.Egy kicsit meguntam a próbálkozásokat.


És nem.Nincs semmilyen egzotikus hardverem még mielőtt.....:)

2022. nov. 30. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Tom Benko ***** válasza:
Miért nem jó? Milyen kártya?
2022. dec. 2. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!